Receta qe vjen nga Stambolli :Simite turke të mbushura me djathë!

  0
  382

  Këto mund të jenë simitet më të shijshme që mund të keni provuar ndonjëherë. Brenda tyre mund të “maskoni” dhe spinaq, djathë, mish të bluar…

  Përbërësit:

  – 1,5 kg miell,
  – 250 ml qumësht të freskët,
  – një lugë vaj,
  – një lugë uthull,
  – një lugë e vogël kripë,
  – 500 g djathë,
  – 8 vezë (të ziera dhe të freskëta),
  – pak ujë.

  Përgatitja:

  Miellin e përhapin, bëjnë një gropë të vogël dhe i shtojmë 2 vezë, djathin, kripën, uthullën dhe vajin dhe i përziejmë.

  Gradualisht i shtojmë qumësht të freskët, pak ujë dhe e ngjeshim deri sa të bëhet brumi elastik.

  Brumin e ndajnë në topa të barabartë dhe i tëhollojmë me okllai në kore të holla. Vezët e ziera i grimcojmë dhe i përziejmë me djathë. I shtojmë 2 vezët e tjera dhe i përziejmë.

  Fillin e gatshëm e qesin në mes të kores së tëholluar. I mbulojmë skajet e kundërta të kores, sërish qesim fillin dhe i mbulojnë skajet e tjera, derisa të bëhen ngjashëm si qese.

  Gozlemet e përgatitura i fërgojmë në vaj të nxehur nga të dyja anët.

  Ju bëfshin mirë!