Saimir Tahiri “me zemer ne dore”,cfare pritet te ndodhe sot ne Itali

  0
  342

  I ekstraduar që prej Janarit drejt Italisë, Nezar Seiti, i cilësuar si financieri i grupit të Habilajve dhe që ndodhet në dhomat e sigurisë në një nga burgjet italiane, sot do të merret sërish në pyetje nga prokuroria e Catania-s.

  Burime i thanë ShkodraNews se seanca e marrjes në pyetje nga prokuroria e Catania-s do të mbahet sot për Seitin, i cili mbrohet nga avokat shqiptar.

  Prokurori i dosjes “Habilaj” do të marrë në pyetje financierin e grupit kriminal, i cili tronditi politikën shqiptare, pasi në përgjimet e grupit u përfshi edhe emri i Saimir Tahirit, ish-ministrit tonë të Brendshëm.

  Gjatë kohës së qëndrimit në paraburgim në Shqipëri, vlonjati Seiti nuk ka pranuar që të bashkëpunojë me drejtësinë.

  Menjëherë pas ekstradimit në Itali, Nezar Seiti u mor në pyetje në Prokurorinë e Catania-s. Ama nuk ka detaje nga dëshmia, që pritet t’i vihet në dispozicion dhe Prokurorisë së Krimeve të Rënda në Shqipëri.

  Ekstradimi i Seitit ka shkaktuar përplasje mes institucioneve në Shqipëri, pasi është komentuar procedura e ekstradimit të tij drejt Italisë.

  Seiti njihet si financier i grupit të Habilajve, drejtues dhe anëtarë të të cilit janë arrestuar në vendin fqinj, për trafik ndërkombëtar narkotikësh.

  Pas ekstradimit të tij në Itali, Ministria e Drejtësisë bëri me dije se për ekstradimin e vlonjatit janë zbatuar të gjitha procedurat e parashikuara në Kodin e Procedurës Penale.

  Kujtojmë se ndaj Nazer Seitit gjykata e Catania-s kishte firmosur masën e sigurisë “arrest me burg” në mungesë, me dyshimin për trafik narkotikësh në kuadër të grupit të struktuar kriminal.