Lajme

“Saliu ndikοi në mbγlljen e çështjes!” Thίrrja e xhaxhait të Aleks Nikës: Dοsjen e 21 Janarit duhet ta marrë SPAK

Prokuroria e Tiranës ka pranuar kërkesën e policisë për të rihapur hetimin për vrasjen e Aleks Nikës, i cili mbeti i vdekur në protestën e 21 janarit të vitit 2011.

Në një prononcim për “Open”, xhaxhai i Aleks Nikës, Mark Nika është shprehur se ish-kryeministri Sali Berisha ka ndikuar në mbylljen e çështjes.

Sipas Nikës, hetimi i dosjes duhet të kalojë në përgjegjësi të SPAK.

“Përshëndes në emër të familjes rihapjen e hetimit të çështjes. Paralelisht me të kemi bërë padi në gjykatën e Strasburgut. si prokuroria e Tiranës edhe gjykata e Strasburgut po merren me zbardhje e çështjes.

Janë bërë hetime falso për t[i mbyllur ato. Çmimi i heshtjes 10 vjeçare që ka bërë drejtësia. Jemi të paqartë, drejtësia duhet të prevalojë.

Hetimet janë bërë të përcipta, ka pasur ndikime politike e ka konsideruar si vrasje të zakonshme, ajo duhet ta marrë SPAK se ka profesionalizëm dhe mbrojtje nga politika e shtetit.

Kanë luajtur ping pong me çështjen tonë, nuk kam besim por ata janë të ndikuar nga politika. Ka ndikuar Saliu në mbylljen e çështjes bashkë me disa ambasada në vend.

Është politika që ka ngatërruar çështjen. Nuk ka prokurori që thërret Bashë apo Berishën.

Që në fillim prokuroria ka gabuar, ky gabim nuk mund të bëhet nga kjo prokurori, subjekti i hetimit janë persona me funksion të lartë shtetëror. Kjo është kërkesa jonë që ta marrë SPAK e jo Gjykata e Tiranës.

Pa u gjyku kjo çështje nuk do ketë drejtësi në vend, opozita e asajkohshme ka hesht, ata ose i tremben, ata nuk kanë përgjegjësi, nuk i kemi kërkuar që të jenë prokurorë.

Unë nuk kam kërkuar drejtësi nga Edi Rama por të krijojë kushte por në rrethana para disa kohësh nuk kishte rrugë tjetër veç heshtjes se prokurorët ishin të korruptuar”, tha xhaxhai i viktimës.