Sh.err me Kryemadhin apo gafë fataIe?! Basha nuk e llogarit si aleate LSI-në: Është një ‘formacion politik’ që na…

  0
  334

  Është folur për përp.lasje brenda gjirit të opozitës mes liderëve të saj Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi, por që të arrihet deri aty sa të mos e konsiderojnë njëri tjetrin aleatë, kjo nuk ishte menduar.

  Kryetari i opozitës Lulzim Basha duket se nuk e sheh LSI, si një forcë aleate në frontin opozitar, duke lënë për të kuptuar se mes dy partive të mëdha në opozitë ka një “çarje” të theIIë.

  Këtë fakt, nuk e ka pranuar në një intervistë që kreu i PD e ka bërë për median italiane “Il fatto quotidiano”, duke u shprehur për LSI, si një “formacion politik”.

  Pyetjes së gazetarëve italiane se “të rreshtoheni përkrah një partie si LSI, e cila për 4 vjet me radhë ka qenë në pushtet fiks me Edi Ramën, i heq disi besueshmërinë protestës tuaj”?, Basha i është përgjigjur:

  “Pozicioni ynë është i qartë. Çdo qytetar, organizatë a formacion politik që ka si objektiv të vetin çlirimin e vendit nga dr.oga dhe kr.imi i organizuar është i mirëpritur të bëhet pjesë e frontit të bashkuar opozitar.

  Rama ka qenë ministër qysh më 1998-n, është lider i Partisë Socialiste prej 14 vitesh dhe shef i qeverisë prej 6 vitesh.

  Nën qeverisjen e tij, Shqipëria u shndërrua në një parajsë për traf.ikimin e dr.ogës dhe pastrimin e parave të pista”.

  Nën zë, në zyrat e LSI, një deklaratë e tillë e kreut të PD nuk është pritur mirë, sidomos për median ndërkombëtare.

  Zyrtarë të LSI thonë se kjo parti është aleate e PD në Iuftën kundër Edi Ramës dhe jo një formacion politik që i është bashkuar PD.