Lajme

SHBA kërkοjnë miratimin e një neni për të futur në bυrg Ilir Metën, Olsion Çela dërgοn kërkesën në Kuvend

Kërkesa mban firmën e kryeprokurorit Olsian Çela, por pas saj qëndrojnë Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian, pa të cilët nuk mund të miratohet asnjë ndryshim në reformën në Drejtësi.

Kryeprokurori i kërkon Kuvendit të Shqipërisë miratimin e një neni të ri në Kodin Penal, për pasurimin e paligjshëm. Kjo vepër penale parashikon që të dënojë të gjithë politikanët dhe zyrtarët që kanë deklaruar apo kanë fshehur pasuri, të cilën nuk e justifikojnë me të ardhura të ligjshme.

Ky nen çon menjëherë në burg Ilir Metën dhe Monika Kryemadhin, simbolin e politikanëve në Ballkan për pasuri të paligjshme dhe pastrim parash.

Meta dhe Kryemadhi kanë ngritur një pasuri të deklaruar me vlerë rreth 10 milionë euro, pa futur qoftë edhe një lekë nga xhepi i tyre. E gjitha pasuria është ngritur mbi para korrupsioni dhe krimi, duke u bazuar në një kredi fillestare me vlerë 5 milionë lekë.

Kërkesa drejtuar Kuvendit për miratimin e këtij neni vjen në kushtet kur Ilir Meta, një javë më parë, u shpalli luftë Shteteve të Bashkuara të Amerikës si dhe shpalli zgjedhjet e 25 prillit, një referendum kundër ambasadores amerikane në Tiranë.

Referendumi i Metës përfundoi me asgjësimin elektoral të bandës së tij me emrin LSI, e cila u zhduk në 9 qarqe të vendit dhe humbi më shumë se gjysmën e votave në tre qarqet e tjera.

Por, kërkesa për miratimin e nenit për dënimin e politikanëve për pasuri të paligjshme, vjen në kushtet kur Partia Socialiste ka nisur të mbledhë firmat e deputetëve për shkarkimin e Ilir Metës si President, të cilin Edi Rama e quajti ‘përdhunues’ të Kushtetutës.

Rama, në koordinim me ndërkombëtarët, ka urdhëruar që shkarkimi i Ilir Metës të finalizohet brenda muajit korrik. Pas kërcënimit me vdekje të deputetëve që firmosin për shkarkimin e tij dhe paralajmërimit se do të shpërndajë Parlamentin me dekret,

Meta doli në një konferencë për shtyp, ku tha se kërkesa për shkarkimin e tij është një ‘shashkë’ e Ramës. Por, këtë radhë në mes janë amerikanët dhe ditët e Ilir Metës në Presidencë duket se janë të numëruara./Pamfleti