Lajme

Shkαrkimin e Ilir Metës, Deputeti trοndit të madh e të vοgël, zbulοn se fshihet një…

Deputeti opozitar Adriatik Alimadhi ka qenë së fundmi i ftuar në emisionin “Breaking”, ku ka komentuar kërkesën e mazhorancës për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta.

I pyetur nëse Meta nuk e dekreton kryeministrin Rama në shtator, Alimadhi tha se “e gjithë kjo situatë tani është një presion për të negociuar me Metën”.

“Nëse do ta ndajmë ne planin kushtetues, ligjor e politik, është një retorike personale, jo shkelje të presidentit.

Kam patur fatin të jem në komisionin e parë për shkarkimin e presidentit, ku i kam bërë disa pyetje.

Unë mendoj se gjithçka ka ardhur nga presioni për të pasur zgjedhje të lira e të ndershme në Shqipëri.

Kemi një situatë e cila vjen për shkak të personalizimit të politikës midis Ilir Metës dhe Edi Ramës.

Janë në luftë me njëri-tjetrin dhe sjellin problem për institucionet e tjera”, tha deputeti.

Sipas tij, politika e sotme është “politikë tallava e pa mbështetur në programe, por vetëm personale”.

Ndërsa në lidhje me shkarkimin e Metës nga detyra e presidentit, deputeti shtoi:

“Duke parë argumentet dhe faktet e Komisionit të Venecias për komisionin e parë hetimor, mendoj se pavarësisht se çfarë vendimi merr Parlamenti,

ku votat janë, mendoj se nga momenti që do kalohet në Kuvend, Gjykata Kushtetuese nuk i ka argumentet juridike për shkarkimin e tij”.

Sipas deputetit, kjo opozitë nuk ka funksionuar mirë dhe se mendonte se do të ishte më e konsoliduar.

“Ka deputetë që janë kthyer tërësisht në favor të madh të pozitës, nuk mendoj se janë problem 94 vota. Por kam një mesazh për deputetët që të bëhen të kujdesshëm, nuk i bëjnë mirë ecurisë politike e nuk duhet të bëhen palë”, tha Alimadhi.