Shokuese në Bllok! Djemte e Tom Doshit i bëjnë pritë Fatjon Hysenbelliut, qëIIojnë dhe pIagosin me pistoIetë…(Detaje)

  0
  2369

  Djemtë e biznesmenëve të njohur janë konfl.iktuar në kryeqytet me njëri-tjetrin në orët e para të mëngjesit të datës 16 korrik 2020.

  Në dosjen policore të siguruar nga Hashtag.al për këtë ngjarje, në kon.flikt janë përfshirë, djali i Irfan Hysenbelliut, Fatmir Hysenbelliu dhe shoferi i tij Gazmir Bushaj, dy djemtë e deputetit Tom Doshi, James dhe Marcos Doshi, djemtë e Ndriçim Babasit, Even dhe Rois Babasi, Ervis Bajraktari dhe Ritvan Toskaj.

  Nga kjo ngjarje kanë mbetur të pl.agosur shtetasi Rois Babasi i cili madje është arr.estuar në një spital privat si edhe Gazmir Bushaj (shoferi i Fatmir Hysenbelliut).

  Në dosjen e policisë thuhet se konfl.ikti ka ndodhur mes Fatmir Hysenbelliut dhe djemve të Tom Doshit dhe Ndriçim Babasit si dhe Ervis Bajraktarit në dalje të një lokali në zonën e ish-bllokut.

  Sipas dëshmisë së shtetasit Gazmir Bushaj rreth orës 00:30 pasi ai së bashku me Fatmir Hysenbelliun kanë dalë nga lokali në ish-bllok dhe mbrapa tyre kanë ardhur disa persona mes të cilëve ai i identifikon si Rois Babasi që sipas tij mbante në dorë një pist.oletë në dukje Berrete. Rois Babasi sipas tij ishte në shoqërinë e një prej djemve të Tom Doshit dhe truprojës së tij. Ai thotë se kanë vrapuar për të shmangur konkf.litin me këta persona që sipas tij ishin të ar.matosur.

  Ai vazhdon dëshminë duke thënë se Rois Babasi ka që.lluar në drejtim të Fatmir Hysnenbelliut dhe më pas duke vrapuar Bushaj i ka dalë përpara për ta mbrojtur atë dhe ka mbetur i pl.agosur ndërsa personat e tjerë më pas janë larguar.

  Bushaj thotë se Hysenbelliu ka pasur një kon.flikt me djemtë e Ndriçim Babasit dhe Tom Doshit. Këtë dëshmi e pranon edhe vetë Fatmir Hysenbelliu i cili thotë se para 1 viti e gjysmë është konfl.iktuar me James Doshi dhe Rois Babasin dhe Vis Bajraktarin ku ky i fundit e ka go.ditur me gotë në kokë. Më tej ai thotë e konf.likti ishte mbyllur dhe palët ishin sqaruar dhe më pas nuk ka pasur asnjë konf.likt me këta persona.

  Konfl.iktin e vjetër mes Hysenbelliut dhe këtyre shtetasve e pranon edhe truproja e Hysenbelliu group Shahin Buzali i cili sqaron se në lokalin ku ishte së bashku me Fatmirin dhe Bushajn ishin edhe shtetasit Rois Babasi, Pëllumb Nika dhe Ridvan Toska të cilët ishin të ar.matosur me pi.stoleta. Ai vazhdon më tej dëmishnë e tij se ka qenë shtetasi Rois Babasi i cili ka nxjerrë ar.mën nga brezi dhe ka dashur të që.llojë në drejtim të Fatmir Hysenbelliut por i ka dalë përpara shoku i tyre Gazmir Bushaj i cili u që.llua në këmbë ndërsa ai shton se Rois Babasi më pas është larguar me vrap.

  Në dëshminë e tij Rois Babasi i cili nuk ka pranuar të marrë avokat thotë se nuk ka mbajtur asnjëherë ar.më dhe se nuk është pjesë e ngjarjes, Ai gjithashtu ka deklaruar se është i pl.agosur për vete në krahun e majtë me një send që nuk e dinte çfarë. Më tej ai shton se ka mësuar se shtetasi që e ka go.ditur quhet Gaz Bushi për të cilin thotë se nuk e njeh.

  Si provë nga vendngjarja në rrugën “Ibrahim Rrugova” policia ka gjetur një gëzhojë boshe e go.ditur në kapsolle me iniciale të stampuara “WMA14”. Gëzhoja u gjet në një kosh mbeturinash pranë vendit të ngjarjes.

  Për këtë ngjarje policia ka shpallur në kërkim shtetasit James dhe Marcos Doshi, Ritvan Toskaj, Even Babasi, Pëllumb Nika dhe Ervis Bajraktari si të përfshirë në ngjarje.

  Kurse ndaj shtetasit Rois Babasi i cili është i arre.stuar është referuar në polici dosja për veprat p.enale “prodhim i ar.mëve shpë.rthyese dhe mun.icioneve” dhe “pla.gosje e rëndë me dashje” kurse shtetasi Gazmir Bushaj është referuar për veprën “pla.gosje e lehtë me da.shje”.

  Lidhur me ngjarjen në njoftimin saj policia nuk dha detaje të plota apo të zbulonte emrat e plotë të personave të përfshirë në të edhe pse ata nuk ishin minorenë.

  “Specialistët për Hetimin e Kr.imit në Komisariatin e Policisë Nr. 2, menjëherë pas ngjarjes së ndodhur rreth orës 00:30, në rrugën “Ibrahim Rugova”, ku pas një konf.likti për motive të dobëta mbeti i pla.gosur me a.rmë zj.arri në këmbë, shtetasi G. B., 39 vjeç, i cili u dërgua në spital dhe ndodhet jashtë rre.zikut për jetën, organizuan punën duke ngritur pika kontrolli, krehje të zonës, si dhe u ngrit grupi hetimor për zbardhjen e plotë të ngjarjes.

  Falë reagimit në kohë dhe veprimeve të shpejta e profesionale u bë e mundur kapja e autorit të dyshuar të pla.gosjes me ar.më të 39-vjeçarit. Në përfundim të veprimeve të para hetimore u bë arre.stimi në flagrancë i shtetasit R. B., 22 vjeç, banues në Tiranë, i dyshuar si autori kryesor i ngjarjes”-shkruante ndër të tjera policia./hashtag.al/