Si te beni bonbone në kushte shtëpie

  0
  402

  Nuk janë të paketuara, nuk përmbajnë çokollatë, por kanë një shije të mrekullueshme. Përgatitja e tyre në shtëpi të jep një ndjenjë kënaqësie, sidomos në rastet kur përfshihen dhe të vegjëlit. Përgatitini dhe mbajini si një ëmbëlsirë të shijshme, zëvendësuese perfekte të kafesë.

  Përbërësit:

  2 gota qumësht
  2 gota sheqer
  20 gram gjalpë
  1 lugë çaji me kafe

  Përgatitja:

  Një një tenxhere të vogël hedhim qumështin, sheqerin dhe më pas shtojmë gjalpin. I trazojmë duke i lënë fillimisht në flakë të lartë. Pas pak shtojmë edhe kafenë e cila shërben për t’u dhënë ngjyrë.
  I lëmë të ziejnë derisa përbërja të marrë trajtën e një mase të trashë.
  E ulim pak flakën, por jo deri në fund, në mënyrë që masa e përgatitur mos të ngrijë. Me anë të një luge hedhim pak nga brumi tek fundi i shtrydhëses së limonit për t’u dhënë formë një e nga një.