Si të përgatisni kaçkavall të shijshëm ne kushtet e shtepise

  0
  412

  Mësoni sesi të përgatisni djathin kaçkavall vetë në shtëpi.

  Një metodë shumë e thjeshtë dhe e suksesshme

  Përbërësit:

  5 litra qumësht
  5 lugë gjelle kripë
  1 bustinë limontozë
  Përgatitja:

  Si fillim vendosni qumështin të ziejë dhe sapo të marrë valë i shtoni kripën.
  Më pas i shtoni limontozën derisa masa të trashet dhe qumështi të marrë një ngjyrë të verdhë.

  Lagni një napë pambuku dhe vendosni në mes, masën që sapo përgatitët.
  Shtypeni mirë derisa ti hiqni gjithë lëngun.

  E lini të pushojë për dy orë dhe më pas e vendosni në frigorifer.
  Pasi të jetë gati, nxirreni djathin dhe shijojeni!