/SkandaIi/ Rama vendos që vila e Metës në Gjirin e Lalzit të ruhet nga garda deri në vitin 2024, nën ruajtje çdo banesë ku fle Monika

SkandaIi/ Rama vendos që vila e Metës në Gjirin e Lalzit të ruhet nga garda deri në vitin 2024, nën ruajtje çdo banesë ku fle Monika

Zbulohen detaje të reja rreth nismës së fundit të kupolës politike të Tiranës për të siguruar familjet dhe banesat e tyre edhe pas largimit nga pushteti përballë zemërimit të shqiptarëve

Teksa shqiptarët prisnin që me ngritjen dhe konsolidimin e drejtësisë së re të sekuestrohej vila me vlerë miliona euro e Ilir Metës në Gjin e Lalëzit, po ndodh ajo që nuk pritej.

Edi Rama ka vendosur që vila e Metës në fshatin turistik të bosëve, simbol i korrupsionit dhe krimit elitar në Shqipëri, të mbrohet nga Garda e Republikës deri në vitin 2025.

Nga garda do të ruhen edhe çdo banesë tjetër ku fle dhe akomodohet Monika Kryemadhi me fëmijët. Nga garda do ruhen edhe bunkeri i Ramës në Surrel dhe shtëpitë ku akomodohet Gramoz Ruçi dhe familjarët e tij.

Kjo është vetëm një pjesë nga privilegjet që kokat e politikës shqiptare kanë vendosur për veten e tyre me anë të një ligji të ri për Gardën e Republikës.

Ligji konfirmon qartë se kokat e politikës dhe shtetit shqiptar, të cilët ka 30 vite që sundojnë dhe vjedhin vendin, kanë nisur të mendojnë për sigurinë e tyre pas largimit nga pushteti, për t’u mbrojtur nga zemërimi në rritje i popullit, çka u pa edhe në protestat e fundit