Takimi historik i presidentëve të dy Koreve, shtrëngojnë duart në kufi (Video/Foto)

0
337

Me një hap të vetëm mbi një pllakë të betonit të plasaritur, udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un bëri një histori duke kaluar kufirin më të armatosur në botë për të përshëndetur rivalin, presidentin e Koresë së Jugut, Moon Jae-in.

North Korean leader Kim Jong Un, left, and South Korean President Moon Jae-in cross the border line at the border village of Panmunjom in Demilitarized Zone Friday, April 27, 2018. Their discussions will be expected to focus on whether the North can be persuaded to give up its nuclear bombs. (Korea Summit Press Pool via AP)

Ata biseduan për armët bërthamore të Koresë së Veriut, shkruan e përditshmja britanike ‘Metro’, transmeton Indeksonline.

Ky takim është një ngjarje shumë e rëndësishme pas shumë viteve tension.

North Korean leader Kim Jong Un, left, and South Korean President Moon Jae-in cross the border line at the border village of Panmunjom in Demilitarized Zone Friday, April 27, 2018. Their discussions will be expected to focus on whether the North can be persuaded to give up its nuclear bombs. (Korea Summit Press Pool via AP)

hap rrugë një takimi të mundshëm të Kim me Presidentin amerikan Donald Trump.

Armët bërthamore do të jenë në krye të rendit të ditës dhe samiti i së premtes do të jetë shenja më e qartë nëse është e mundur që në mënyrë paqësore t’i negociojnë ato armë nga një vend që ka kaluar dekada të tëra duke ndërtuar bomba, pavarësisht sanksioneve të prishura dhe kundërshtimeve të afërta ndërkombëtare.

PANMUNJOM, SOUTH KOREA – APRIL 27: North Korean leader Kim Jong Un (L) and South Korean President Moon Jae-in (R) shake hands upon meeting for the Inter-Korean Summit April 27, 2018 in Panmunjom, South Korea. (Photo by Pool/Getty Images)

Shikoni videon e takimit dhe të shtrëngimit të duarve në kufi mes Kim dhe Moon Jae-in./Indeksonline/