/Të voglën 5 muajshe e gjen beIaja, njerëzit e ngatërrojnë me kukull pocelani dhe s’kanë faj

Të voglën 5 muajshe e gjen beIaja, njerëzit e ngatërrojnë me kukull pocelani dhe s’kanë faj

Një vajzë e vogël, e cila ka lindur me kokën plotë me flokë, zakonisht ngatërrohet me kukull porcelani, teksa del në rrugë me të ëmën, për shkak të flokëve dhe lëkurës së bardhë e të ndritshme.

32-vjeçarja Katie Canham, tregon se vajza e saj 5 muajshe, Dolly,lindi me shumë flokë të gjatë dhe të errët, ndërsa tani flokët i kanë shkuar deri tek shpatullat.

Gruaja, e cila është nënë e katër fëmijëve, nga Londra, tregon se e vogla është nën një “regjim të rreptë bukurie”, për të mbajtur flokët nën kontroll.

Katie thotë:

Duhet ta laj me shampo për bebet çdo ditë dhe duhet ta kreh në mënyrë të rregullt, pasi në të kundërt, del jashtë kontrollit. Floku i saj është aq i trashë saqë shpesh edhe ngatërrohet, bëhet gongël. Duhet të tregoj shumë kujdes për to.

Mund të bëj modele të ndryshme me flokët e saj. Janë kaq të bukur dhe nuk dua t’ia pres, por t’i lë të rriten. Nuk e shpjegoj dot sa shumë më pëlqejnë dhe se sa e mrekulluar jam nga flokët e vjazës time”.
Katie, e cila është nënë e 10 vjeçarit Archie, 7-vjeçares Ellie dhe 18 muajshit Reggie, shton:

Njerëzit më ndalojnë gjatë gjithë kohës kur dal në rrugë me të. Shumë prej tyre më thonë se ngjan si kukull porcelani, veçanërisht kur e shikojnë duke fjetur. Një person një herë më ndaloi dhe më pyeti nëse ishte apo jo fëmijë i vërtetë. Flokët e saj janë shumë të veçanta dhe kjo është diçka për të cilën unë jam krenare. Edhe fëmijët e tjerë të mi kanë pasur flokë, por pas muajit të tretë u binin. Dolly është tërësisht ndryshe”.
Baluket i bien Dollyt mbi sy dhe gjatësia e tyre arrin gati tek shpatulla, nga të dyja anët.

Nga ana tjetër, nëna e vajzës, Katie, tregon se ka pasur dhlmbje të forta, si dj egie në zemër, gjatë shtatzënisë.

Sipas ekspertëve, është normale që nënat të kenë dje gie në zemër apo në stomak, gjatë kohës që fëmijëve të tyre u dalin flokët, teksa janë ende brenda mltrës.

Sipas tyre, shkalla e dhlmbjes së zemrës apo stomakut, është në varësi të sasisë së flokëve që i dalin fëmijës, e me sa duket, Katie ka duruar shumë.

Burimi: DailyMail |Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania