/Tërmeti i forte SHKUNDl Greqinë, ja ku ishte epiqendra

Tërmeti i forte SHKUNDl Greqinë, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet me magnitudë 4.2, të shkallës Rihter u regjistrua në orën 06:01 mëngjesit të sotëm në lindje të ishujve Alkyon në Greqi.

Thellësia e tërmetit u vlerësua në 6 km, dridhja, e cila u ndie në disa zona të Atikës.

Siç shpjegoi presidenti i OASP, Profesor Efthymios Lekkas për THEMA 104,6 , “thellësia fokale ishte 6 km. dhe vjen nga një zonë e ndjeshme e Gjirit Korinthian që ka një potencial të madh sizmik “.

Sipas tij, “këto tërmete janë të procesit aktual të evolucionit sizmik, ato nuk mund të japin një tërmet më të madh, megjithëse ekziston një përqindje jashtëzakonisht e vogël për të pasur një tërmet më të madh”.

“Ne jemi duke vëzhguar zhvillimin, nuk duhet të ketë shqetësim”, shtoi ai dhe shpjegoi se “ajo u ndie në Atikë për shkak të thellësisë së vogël të tërmetit”.