December 6, 2023
Lajme

Tërmeti i frίkshëm ‘shkυnd’ Rusinë, ja sa ishte magnitύda

Një tërmet me magnitudë 5 të shkallës Rihetr goditi sot rajonin e Irkutsk në Rusi, jo shumë larg liqenit Baikal, njoftoi selia republikane e Ministrisë së Situatave të Emergjencave të vendit, transmeton Tass.

Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare njoftoi se magnituda e tërmetit ishte 4.9. Tërmeti ka ndodhur 33 kilometra në perëndim të fshatit Posolskoje.

Tërmeti u ndje edhe në rajonin e afërt të Buryatia dhe kryeqytetin e atij rajoni, Ulan-Ude.

Zyra e kryetarit të bashkisë Ulaan-Ude raportoi se ekipet e emergjencës kishin filluar inspektimin e ndërtesave dhe objekteve të banimit, por se nuk kishte raportime për dëme apo njerëz të lënduar.

https://twitter.com/OsintTv/status/1580774113370439680?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1580774113370439680%7Ctwgr%5E490008da888bee8552d71c884c3251c1f2304ab3%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.shqiperiaime.com.al%2F2022%2F10%2Ftermeti-i-frikshem-shkund-rusine-ja-sa-ishte-magnituda%2F

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *