/TËRMETl i fortë Iëkund Turqinë, qytetarët daIin jashtë të aIarmuar

TËRMETl i fortë Iëkund Turqinë, qytetarët daIin jashtë të aIarmuar

Një tërmet me magnitudë 4.4 i shkallës rihter goditi Turqinë. Epiqendra e tërmetit në 01:01 me orën lokale ishte në Gemerek, Sivas. Thellësia e tërmetit ishte 16 kilometra.

Nga të dhënat e Anadolu Agency (AA), nuk raportohet për dëme në njerëz dhe materiale, ndërsa lëkundja ka shkaktuar frikë dhe panik te qytetarët.

Kujtojmë se Turqia në 114 vite është tronditur nga mbi 66 tërmete të shkallës 6 ballë dhe më sipër ku janë përjetuar humbje të jetëve dhe pronës, ndërsa në 17 vitet e fundit vendi është tronditur nga 164.307 tërmete.