/TËRMETl me magnitudë 6.8 ballë GODlTl sot këtë shtet, SHlKONl si Iëvizin banesat(VIDEO)

TËRMETl me magnitudë 6.8 ballë GODlTl sot këtë shtet, SHlKONl si Iëvizin banesat(VIDEO)

Një tërmet i fuqishëm ka tron ditur mëngjesin e sotëm brigjet e Kilit.

Sipas Institutit gjeologjik amerikan (USGS) tërmeti ishte i shkallës rihter 6.8.

Nga ana e tij shërbimi kombëtar i urgjencave i Ministrisë së Brendshme theksoi se tërmeti nuk ka shkaktuar vik tima dhe as dëme materiale.

Sipas USGS, tërmeti ndodhi 78 kilometra në veriperëndim të qytetit Vallenar, në një thellësi prej 23 kilometrash.

Ndërkohë në rrjetet sociale po qarkullojnë video nga momenti kur u ndjenë lëkundjet e forta.