/Thellohen tensionet greko-turke/ Turqia bën veprimin e papritur

Thellohen tensionet greko-turke/ Turqia bën veprimin e papritur

Turqia nuk do të tolerojë veprime të paligjshme në rajonet e Egjeut dhe Mesdheut, u shpreh presidenti Rexhep Tajip Erdogan.

Duke folur pas një vizite në provincën Giresun të Detit të Zi, Erdoğan e bëri të qartë se Turqia nuk do të lejojë “piraterinë ose banditizmin” në këto dete, duke iu referuar lëvizjeve të fundit nga Greqia që përshkallëzuan më tej tensionet e ndezura mes dy vendeve mbi kufijtë e tyre detarë.

“Askush nuk mund ta kufizojë Turqinë, e cila ka vijën më të gjatë bregdetare në Mesdhe.

Ne jemi të vendosur të mbrojmë të drejtat detare të qytetarëve tanë dhe banorëve të Republikës Turke të Qipros Veriore (TRNC), “tha Erdoğan.

Goditja e fundit e tij ndaj Greqisë erdhi një ditë pas raporteve në media se Athina po dërgon personel ushtarak dhe furnizime në ishullin e Kastellorizo (Megisti-Meis), një ishull ligjërisht i çmilitarizuar I cili shtrihet 2 kilometra nga bregu turk.

Lëvizja ngjalli zemërimin e politikanëve turq, të cilët e kritikuan si veprim provokues dhe të paligjshëm.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Hami Aksoy u shpreh se ky është treguesi më i fundit i paligjshmërisë së Greqisë dhe qëllimeve të saj të vërteta në Mesdheun Lindor.

Duke bërë deklarata të ngjashme me Erdoğan, edhe zëdhënësi i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti) në Drejtësi, Omer Çelik e cilësoi përpjekjen e Greqisë për të ar matosur “ishullin e si një shembull të ri të piraterisë”.

“ Është marrëzi nga ana të drejtojë armët nga brigjet turke; është kthyer në përfaqësuese të politikave pirate në detet Egje dhe Mesdhe,” tha Çelik.

Që nga zbulimi i rezervave të konsiderueshme të gazit në rajon një dekadë më parë, tensionet mes dy vendeve kanë ardhur duke u shtuar.

Hendeku mes Athinës dhe Ankarasë u zgjerua me vendimin e Turqisë për të shtuar aktivitetet e kërkimit të energjisë në Mesdheun Lindor.

Qeveria turke e kundërshton pretendimin e Greqisë për të drejtat ekskluzive, duke argumentuar se ishujt nuk duhet të përfshihen në llogaritjen e kufijve detarë midis shteteve.