TULLUMBA, RECETE E LEHTE DHE E SHIJSHME!

  0
  392

  Përbërësit:

  2.5 gota miell,

  2 gota te ujit ujë,

  1 luge te gjellës margarinë,

  2 lëng limoni,

  4 vezë.

  Për sherbet:

  vaj,

  2 gota të ujit sheqer,

  2 gota te ujit ujë,

  1 lugë te gjellës lëng limoni.

  Përgatitja:

  Fillimisht 2 gota të ujit vloni.

  Shtoni vajin dhe lëng limonin.

  Pasi vaji fillon të shkrihet filloni ta shtoni miellin.

  Fërgoni deri sa ta merr ngjyrën e verdhë. Pastaj lëreni të ftohet dhe shtoni vezët.

  Përzieni me mikser deri sa ta përfitoni brumin, largoni mikserin lyeni pak me vaj dhe gatuani me dorë.

  Glazurën e tullumbës shtoni pak në shiringë, dhe preni ( në aq gjatësi sa iu nevojitet).

  Vendosni në tenxhere për pjekje deri sa te skuqen..

  Pastaj largoni nga zjarri dhe vendoseni në sherbetin e ftohte.

  Pasi ta merre mjaftueshëm sherbetin, largoni tullumbat.

  Pasi te ftohet mund ta shërbeni .

  Ju bëftë mirë!