Uji i ftohtë apo uji i vakët. Cili prej tyre dëmton shëndetin tonë? Mësojeni tani

  0
  361

  Ndërkohë që ka miliona njerëz të ndryshëm në botë që e fillojnë ditën e tyre me një filxhan të vakët kafeje, disa të tjerë zgjedhin ta nisin ditën me një gotë ujë të ftohtë. Të dyja idetë janë të dobishme. Uji i ftohtë është më i mirë sepse ndihmon trupin në heqjen e toksinave megjithatë kafja ndihmon në zgjim dhe duke i dhënë njerëzve energji për në mëngjes.

  Ne rekomandojmë që të pini një gotë me ujë të vakët. Kjo mund t’ju ofrojë disa përfitime shëndetësore dhe është gjithashtu metoda më e mirë për të filluar ditën tuaj.

  Këtu janë përfitimet kryesore shëndetësore të pirjes së ujit të vakët në mëngjes:

  Ju ndihmon për të arritur linjat që dëshironi.

  Konsumi i ujit mund të nxisë humbjen e peshës, por pirja e një gote të ngrohtë uji do ta nxisë proçesin më tej. Bazuar në një hulumtim që përfshin një grup të femrave mbipeshë, uji i ngrohtë përmban efekte pozitive në peshën e tyre në vetëm 8 javë dhe gjithashtu mund të zvogëlojë BMI ose indeksin e tyre të trupit dhe oreksin.

  Uji i vakët ju ndihmon të përmirësoni lëvizjet tuaja të zorrëve

  Sipas një studimi, konsumimi i një gote me ujë të vakët në mëngjes ka aftësinë për të përmirësuar tretjen tuaj, si dhe për të rritur lëvizjet tuaja të zorrëve. Të paktën 58% e pacientëve në një studim që vuajnë nga lëvizjet e parregullta të zorrëve kanë përjetuar përmirësime domethënëse vetëm pas një dite. Ky zakon mund të përmirësojë absorbimin e lëndëve ushqyese në trup.

  Ndihmon që të lehtësosh çdo dhimbje që “banon” në trupin tuaj

  Konsumimi i një filxhani të vakët me ujë mund të lehtësojë dhimbjen e fytit, zvogëlon dhimbjet dhe enjtjet. Përveç kësaj, uji i vakët ka aftësinë për të zbutur shumë probleme të tretjes duke i zbutur muskujt e stomakut.

  Uji i vakët ndihmon për të rikthyer qarkullimin tuaj të shëndetshëm të gjakut.

  Pirja e një gote uji të vakët në mëngjes mund të nxisë qarkullimin e gjakut. Bazuar në studimet, uji i vakët mund të rrisë rrjedhën e gjakut në inde, që zvogëlohet kur nuk është më i ekspozuar ndaj nxehtësisë. Kjo gjithashtu do të lehtësojë tërë trupin tuaj nga brenda dhe do të vërë në lëvizje shumë funksione të trupit.

  Pse pirja e ujit të ftohtë nuk është diçka e mirë?

  Një gotë uji e ftohtë duket të jetë më e preferuara sepse ka aftësinë të relaksojë mendjen. Por në tërësi uji i ftohtë nuk është i mirë për shëndetin. Kur ju e konsumoni atë, trupi shpenzon energji të tepërt për të ngrohur ujin në një temperaturë mesatare, e cila përfundimisht do t’ju bëjë të lodhur.

  Nga ana tjetër, uji i ftohtë shton enët e gjakut dhe ngurtëson yndyrën që keni konsumuar, gjë që e bën sistemin tuaj të tretjes të punojë më shumë në mënyrë që të tretet ushqimi.

  Kjo është arsyeja pse është më mirë të konsumoni ujë të vakët, pra në temperaturën e