Lajme

Video/ AIarm në Greqi, tąnket turke “kalojnë” kufirin

Forcat tokësore turke kanë kryer një stërvitje të gjerë ditët e fundit në kufi me Greqinë duke futur në lëvizje një numër të madh tankesh.

Gjatë stërvitjes ata kanë simuluar kalimin e një lumi nga tanket e fuqishëm “Leopard2”, gjë që ka shqetësuar mjaft Greqinë, për faktin se thuajse i gjithë kufiri tokësor mes dy vendeve përbëhet nga një lum.

Autoritetet greke kane percjelle me shqetesim manovrat ushtarake turke qe vijne ne nje vit tensionesh te theksuara mes dy vendeve per shkak te debateve per hapesiren kufitare ne Egje dhe misioneve te Turqise per kerkim dhe nxjerrje nafte ne zonat e diskutueshme ekonomike mes dy vendeve.

Ishin keto konflite dhe prania e madhe e anijeve te ushtrise turke qe kane nxitur Greqine te rrise investimet ne ushtri e madje te bleje edhe anije avione luftarake./lajmifubdit.al