VIDEO/ Pula jeton 18 muaj pa kokë, tmerrohen banorët

  0
  357

  Është e pabesueshme, por një pulë ia ka dalë të mbijetojë për një javë me kokë të prerë, për të vazhduar të jetojë edhe 18 muaj duke u ushqyer përmes qafës.

  Një pulë ia ka dalë të mbijetojë një javë pasi i është prerë koka, dhe një veterinar e quajti “luftëtar të vërtetë”.

  Ajo u gjet në rrethin Mateang Ratchaburi të provincës Ratchaburi në Tajlandën qendrore.

  Fotot tregojnë një pulë të gjakosur në kafaz që qëndronte në këmbë, ani pse pa kokë.

  Një veteriner i quajtur Supakadee Arun Thong ka adoptuar kafshën pa kokë, duke e ushqyer atë duke ia lënë ushqimin në qafë dhe duke i dhënë antibiotikë.

  Pula që mbijetoi gjatë pa kokë, besohet të ketë marrë emrin Mike dhe ka jetuar për 18 muaj pas humbjes së kokës në Utah, në Shtetet e Bashkuara.