Videoja që u bë virale, momenti kur 18-vjeçari ekzekutohet me snajper

  0
  369

  Familja e 18 vjeçarit palestinez i vrarë nga ushtria izraelite gjatë protestave në Rripin e Gazës ka mohuar se ai ishte anëtar i grupit militant islamik Hamas.

  Video kap momentin kur Abdel Fattah Abd al-Nabi qëllohet nga një snajper izraelit në pjesën e prapme ndërsa ai po vraponte të premten duke mbajtur një gomë.

  Forca e Mbrojtjes izraelite ka mbrojtur veprimet e saj dhe e ka quajtur filmimin “propaganda e Hamasit” pasi videoja u bë virale.

  Ajo vjen kur zyrtarët e Palestinës raportojnë se një njeri tjetër është vrarë nga forcat izraelite në kufirin e Gazës sot, duke e çuar numrin e të vdekurve në 19 persona pas disa ditësh protesta masive.

  IDF pretendon se video ishte redaktuar dhe nuk tregon veprimet potencialisht provokative të al-Nabi para se ai të vritet. Por familja e të riut pretendon se ai ishte i paarmatosur.

  “Ai nuk kishte armë, as molotov, kishte një gomë. A i dëmton kjo izraelitët, një gomë?”, tha vëllai i tij, Mohamed al-Nabi, 22-vjeç, për Washington Post.

  “Ai nuk po shkonte drejt anës izraelite. Ai po ikte “.

  Një deklaratë e lëshuar nga IDF thotë: “Gjatë trazirave të dhunshme të djeshme dhe sulmeve terroriste, trupat e IDF u përballën me të shtëna me armë, përpjekje të infiltrimit, dëmtimin e infrastrukturës së sigurisë, zjarrit, shkëmbinjve dhe gomave të djegura”.