Vjen Ιαjmi i keq për Rusinë, zbυΙohet çfarë po ρΙanifikon SHBA

SHBA po planifikon të njoftojë sa më shpejt këtë javë se ka blerë një sistem të avancuar të mbrojtjes raketore tokë-ajër me rreze të mesme dhe të gjatë për Ukrainën, tha një burim për CNN.

Presidenti i SHBA Joe Biden, i cili aktualisht po takohet me krerët e G7 në Gjermani për një samit të fokusuar kryesisht në Ukrainë,

njoftoi në fillim të këtij muaji se SHBA do t’i sigurojë Kievit “sisteme raketash dhe municionesh më të avancuara” ndërsa lufta me Rusinë po vazhdon.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky do t’i drejtohet Bidenit dhe liderëve të tjerë të G7 të hënën.

Në përgjigje të kërkesave të forcave ukrainase, ndihma tjetër ushtarake ka të ngjarë të njoftohet gjithashtu këtë javë, duke përfshirë municione artilerie shtesë dhe radarë kundër baterive.

Zyrtarët ukrainas kanë kërkuar sistemin e mbrojtjes raketore, të njohur si NASAMS, duke pasur parasysh se armët mund të godasin objektivat më shumë se 100 milje larg,

megjithëse forcat ukrainase ka të ngjarë të kenë nevojë të trajnohen në sisteme, tha një burim.