/Zbulimi i fundit, ja pse duhet të hani sa më shumë qershi

Zbulimi i fundit, ja pse duhet të hani sa më shumë qershi

Nuk mund të mos kishte përfitime edhe sistemi kardiovaskular me konsumimin e qershive. Janë frutat që ndihmon më së shumti në mbajtjen nën kontroll të sëmundjeve kardiovaskulare, veçanërisht në kontrollin e tensionit të lartë të gjakut, si dhe për diabetikët.

Ngadalëson plakjen e lëkurës

Qershitë kanë nivelin më të lartë të antioksidantëve se çdo frutë tjetër. Antioksidantët ndihmojnë trupin për të luftuar radikalet e lira, që na bëjnë ne të dukemi të vjetër. Pirja e përditshme e një gote me lëng qershie ngadalëson procesin e plakjes, sipas shkencëtarëve të Universitetit të Miçiganit. Lëngu i qershive rekomandohet, gjithashtu, si një trajtim alternativ për lëkurën.

Kundër dhembjeve të muskujve

Një filxhan e gjysmë qershi ose një filxhan lëng qershie mund të zvogëlojë inflamacionin e muskujve dhe dhimbjen e tyre. Kjo këshillë iu është dhënë veçanërisht atletëve, të cilëve iu është këshilluar konsumimi i lëngut të qershisë dy herë në ditë, për shtatë ditë rresht. Atletët që pinin lëngun e qershive rezultoi se kishin më pak dhimbje të muskujve pas garës, se sa ata që pinin një tjetër lëng frutash.

Hipertension

Falë pranisë së lartë të potasiumit, i cili ndihmon në rregullimin e rrahjeve të zemrës dhe presionit të gjakut, redukton ndjeshëm rrezikun për sëmundjen e hipertensionit, duke e mbajtur nën kontroll.

Inflamacionit

Qershitë kur konsumohen përditë, kanë treguar rezultate të mira në zvogëlimin e inflamacionit. Ato janë gjithashtu, të mbushura me antioksidantë dhe fitokemikale, që mbrojnë zemrën.

Ndihmon në parandalimin e kancerit të zorrës së trashë

Substancat në qershitë e tharta, mund të zvogëlojë formimin e kimikateve kancerogjene, që zhvillohen veçanërisht me konsumimin e ushqimeve të thata. Konsumimi i qershive ndihmon sistemin tretës pasi luajnë edhe rol hidratues dhe pastrues.