/Zhytësi publikon videon e frikshme, ky është momenti kur ‘takohet’ ballë për ballë më një anakonda gjigante

Zhytësi publikon videon e frikshme, ky është momenti kur ‘takohet’ ballë për ballë më një anakonda gjigante

Një zhytës ka arritur që të kapi në kamera momentin kur u ‘takua’ ballë për ballë me një anakonda gjigante.

Bartolomeo Bove dhe kolegu i tij Juca Ygarape ishin duke u zhytur në ujërat e lumit Formoso në Brazil në momentin që ata pikasën anakondën jeshile, gjarprin më të madh në botë.

Pamjet e frlkshme janë filmuar në korrik.

Në video gjarpri, i cili ishte 7 metra i gjatë, mund të shihet teksa qëndron në shtratin e lumit. Zhytësit madje gu xojnë që t’i dalin zvarranikut gjigant ballë për ballë duke mbajtur kamera në dorë.

Anakonda, e cila peshonte plot 90 kg, më pas nis të largohet nga vendi ku ndodhej. Por, në vend që të largohej duke uIëritur, siç do bënin shumica prej nesh, Bove e ndjek nga prapa.

Në fund, përpjekjet e tij u shpërblyen pasi arriti të merrte disa plane të mahnitshme nga zvarraniku i frikshëm i Brazilit.

Bashkë me videon, Bartolomeo shpjegon se anakondat paragjykohen pasi ato nuk janë gjallesa agr esive ashtu siç mendojnë shumica e njerëzve.

Burimi:LAD BIBLE|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania

Zhytësi publikon videon e frikshme, ky është momenti kur ‘takohet’ ballë për ballë më një anakonda gjigante on Vidnews.