Ρërsëritet historia e ‘Titaniku-t’/ Anija me 2000 ρersona ρërplaset me ajsbergun, ja çfarë ka ndodhυr

Norvegji- Përsëritet historia e mbytjes së Titanikut, nmgjarje që ndodhi në vitin 1912.

Së fundmi një anije lundrimi u përplas me një ajsberg në brigjet e Alaskës.

Përplasja e anijes turistike “Norwegian Sun”, e cila transportonte 2000 persona, ndodhi të shtunën, më 25 qershor dhe shkak është bërë dukshmëria e ulët që kapiteni kishte për shkak të mjegullës.

Anija u përmbys dhe u kthye në Juneau, Alaska, ku dëmi u riparua dhe pritet të ketë arritur në bazën e saj në Seattle, Washington deri të enjten.

“Ishte një përvojë e tmerrshme. Situata ishte e keqe. E gjithë anija ndaloi plotësisht nga përplasja”, komentuan pasagjerët, duke shtuar se “anija pati një lëkundje të fortë”.

Madje, një nga pasagjerët e anijes e filmoi këtë moment duke e ndarë me të gjithë.

Për fat të mirë, këtë radhë nuk kishte viktima.