“Ethet e Shqipërisë Turistike”/ Tirana, destinacioni i tretë pas Myhihut dhe Tokios


Duket se “Ethet e Shqipërisë Turistike” nuk janë më as një version i filmit të famshëm të Travoltës.

Sipas të gjitha statistikave kjo tendencë është realitet. Sipas një statistike Tirana është destinacioni i tretë në botë pas Mynihut dhe Tokios që janë dy qytete metropole me numrin më të madh të turistëve.

Ndoshta duket si çudi por pas Tiranës ndodhet Nica dhe Cancun i Meksikës.

Natyrisht Parisi dhe Roma që gjatë gjithë vitit së bashki me Venecian e kanë kreun turistik, e humbin pak në muajt e verës. Po ngjitja e Tiranës është një evendt i fuqishem. Pasi edhe Korfuzi ndodhet shumë vende larg.

“Je pa burrë, mos bridh lart e poshtë”/ Divorci i Rudinës shkak për krimin në Lushnje? Zbardhet biseda e fundit babë e bijë

Detaje të reja kanë dalë në dritë nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Lushnje, ku Behar Musaku plagpsi me armë gjahu vajzën e tij Rudina Musaku dhe më pas vrau veten.

Mësohet se shkak për krimin e rëndë është bërë divorci i 40-vjeçares. Kjo e fundit raportohet se ishte ndarë me burrin e saj me të cilin kishte dy fëmijë dhe jetonte në Tiranë ku dhe punonte si kamariere.

Rudina kishte vetëm një javë që kishte shkuar në shtëpinë e babit të saj dhe ditën e sotme babë e bijë janë përfshirë në një debat çfarë ka sjellë dhe aktin ekstrem të 82-vjeçarit.

Mësohet se Behar Musaku, para se ta qëllonte me armë gjahu të bijën, i ishte drejtuar me fjalët: “Pse bredh?! Je pa burrë, mos ik lart e poshtë!” dhe më pas e ka qëlluar me armë dhe ka vrarë vetën.

Ngjarja e rëndë u regjistrua pasditen e sotme në lagjen “18 Tetori”. I moshuari pas debatit që kishte me të bijën e ka qëlluar me armë duke e lënë të plagosur rëndë dhe më pas ka vrarë veten. 40-vjeçarja është dërguar në spital ku raportohet se është në gjendje kritike për jetën. Ajo është nënë e divorcuar dhe nga martesa ka dy fëmijë të cilët jetojnë me babanë e tyre.

Horoskopi për ditën e sotme, e Hënë 20 Maj 2024

Dashi

Dita e sotme do jete shume e paqëndrueshme për ata qe janë ne një lidhje. Debatet me partnerin do jene te zjarrta ne orët e para te ditës dhe kjo di iu mërzitë jashtë mase. Beqaret do tregohen me te hapur për takime dhe do kenë një dite plot te reja. Ne planin financiar nuk priten vështirësi te mëdha nëse tregoheni te matur me shpenzimet qe do kryeni.

Demi

Për sa iu përket çështjeve te zemrës, dita e sotme do jete e mrekullueshme. Do komunikoni gjate gjithë kohës me partnerin tuaj te dashur dhe do zgjidhni çdo keqkuptim pa arritur ne debate te zjarrta. Beqaret do lëvizin çdo gur për ta gjetur personi e duhur dhe do ia arrijnë qëllimit. Nëse harxhoni një pafundësi te ardhurash vetëm për t’ia bere qejfin vetes, situata financiare do ketë probleme.

Binjaket

Nëse tregoheni shume te drejtpërdrejtë sot me partnerin tuaj, si mund edhe te mos e vlerësojë këtë apo mund t’i ngelet hatri. Kujdes me çdo gjë qe do thoni. Beqaret do kenë takime pa fund dhe do e gjejnë personin qe aq shume e kane ëndërruar. Plutoni do jene i pafavorshëm për sektorin e financave, prandaj mos hidhni hapa te nxituara qe te mos keni vështirësi.

Gaforrja

Marsi do ua shtoje edhe me tepër dëshirat seksuale gjate kësaj dite dhe ju do ndiheni sikur jeni mbi re ne krahët e partnerit. Ai do iu përgatisë surpriza te njëpasnjëshme ne mënyrë qe ju te ndiheni sa me mire te mundeni. Beqaret do kenë takime mjaft interesante, por do jene te pavendosur për te hedhur hapa me tej. Financat do i menaxhoni me shume kujdes dhe maturi.

Luani

Do e përforconi lidhjen tuaj me partnerin sot dhe do mendoni për një te ardhme te largët me te. Tashme do jeni te sigurte se ai është personi i duhur për te kaluar jetën. Beqaret do tërheqin shume persona pas vetes dhe do bëjnë zgjedhjen e duhur. Financat do jene me te mira se kohet e fundit. Do keni mundësi edhe te shpenzoni, por edhe te hiqni disa para mënjanë.

Virgjeresha

Dite përgjithësisht e qete dhe pa emocione te veçanta kjo e sotmja për te dashuruarit. Merrini gjerat si t’iu vijnë pa menduar për te nesërmen. Beqareve nuk do iu pëlqejnë aspak te flirtojnë me persona qe nuk i njohin dhe do mbeten serish vetëm. Ne planin financiar duhet te merrni te gjitha masat qe situata te mos behet problematike. Ju mundeni!

Peshorja

Mos e idealizoni me shume sesa duhet atë qe keni ne krah sepse mund t’i hipe vetja ne qejf dhe mund te shohë dike tjetër. Edhe komplimentet duhen bere me mençuri. Beqaret do bien me ne fund ne dashuri me personin qe iu përshtatet me tepër. Ne planin financiar nuk duhet te ndërmerrni shume rreziqe edhe sikur situata te jete e qëndrueshme.

Akrepi

Do keni shume dyshime mbi partnerin tuaj sot dhe do debatoni gjate gjithë kohës me te. Do bënit mire te tregoheshit te kujdesshëm sepse një fjale me tepër dhe çdo gjë do marre fund. Beqaret do përfitojnë pafund nga liria qe kane dhe nuk do mendojnë aspak për dashurinë. Influenca e yjeve ne planin financiar do jete kontradiktore, por jo me probleme te mëdha.

Shigjetari

Marrëdhënia ne çift edhe për ju do jete e tensionuar dhe problematike. Nuk do bini dakord me partnerin për disa vendime qe duhet te merrni dhe asnjeri nuk do toleroje. Beqaret ka shume gjasa te fillojnë një lidhje, por për një arsye apo për një tjetër do e mbajnë atë te fshehte. Ne planin financiar duhet te vazhdoni t’i menaxhoni me kujdes te ardhurat.

Bricjapi

Do i kushtoni me shume rëndësi sot lidhjes qe keni krijuar dhe marrëdhënia me partnerin do jete e mrekullueshme. Secili prej jush do i japë shume dashuri dhe përkrahje tjetrit. Beqaret do i marrin gjerat me qetësi dhe nuk do e kërkojnë me ngulm një person ne krah. Financat do jene te mira, por po u treguar te pamatur dhe po shpenzuat kuturu do keni probleme.

Ujori

Harmonia do mbizotërojë gjate gjithë kësaj dite ne jetën tuaj ne çift. Do ndiheni me se miri ne krahët e atij qe dashuroni dhe nuk do keni asgjë për çfarë te qaheni. Beqaret nuk duhet ne asnjë mënyrë t’i mendojnë personat qe do takojnë si objekte sepse do zhgënjehen me vone. Ne planin financiar nuk duhet te kryeni transaksione te mëdha sepse nuk është ende koha e duhur.

Peshqit

Fale mbështetjes qe do iu japë Urani, marrëdhënia juaj ne çift do jete me e bukur se disa dite me pare. Nuk do kërkoni me te dominoni mbi tjetrin dhe do tregoheni me te kuptueshëm. Beqaret nuk duhet te nxitohen për asgjë edhe sikur te gjejnë personin e duhur. Ne planin financiar do kryeni transaksione te rëndësishme ne mënyrë qe ta stabilizoni sa me pare situatën.

Cristiano Ronaldo nuk flet pas orës 10 të darkës për një arsye të rëndësishme

Cristiano Ronaldo, futbollisti legjendar portugez dhe ylli i “Al Nassr”, njihet si një perfeksionist, njeri me vullnet të hekurt e disiplinë të madhe.

Edhe në moshën 39-vjeçare, pesë herë fituesi i “Topit të Artë” mbetet në top-formë, duke ruajtur një etikë pune kërkuese dhe duke vendosur standarde të larta.

Vetëm këtë sezon, Cristiano Ronaldo ka shënuar 48 gola mbresëlënës dhe ka një shans të madh për të fituar “Kupën e Mbretit të Kampionëve”. Performanca e tij e jashtëzakonshme vazhdon të sfidojë kurbën tipike të daljes në pension për atletët profesionistë, duke treguar përkushtimin dhe nivele të jashtëzakonshme.

Teksa i afrohet fundit të sezonit 2023-24 dhe përgatitet për Kampionatin Evropian këtë verë, Ronaldo është i fokusuar të jetë në maksimumin e tij fizik dhe mendor. Fiksimi i tij për përsosmëri është i dukshëm në çdo aspekt të zgjedhjeve të tij të stilit të jetesës.

Në një intervistë të dhënë së fundmi për menaxhimin e stresit, Ronaldo ndau një zakon unike:

“Një gjë e rëndësishme, nuk flas pas orës 10-11 të natës. Nuk flas as në telefon. Nuk më pëlqen të flas natën për shkak të trurit tim. Pra, pas orës 10, mos më telefononi! Gjithsesi, bëj përjashtime. Nëse një mik i ngushtë më telefonon dhe i nevojitet diçka, i përgjigjem edhe pas orës 10.”

Kjo bëhet për të ruajtur qartësinë mendore dhe për të siguruar që ai të pushojë mjaftueshëm.

Suksesi i vazhdueshëm i Ronaldos dhe qasja e përpiktë ndaj karrierës së tij vazhdojnë të frymëzojnë atletët dhe fansat anembanë botës, duke demonstruar se me punë të palodhur dhe mentalitetin e duhur, performanca maksimale mund të mbahet deri në fazat e fundit të një karriere atletike.

Hajdutët nga Vlora në Korçë, vjedhin lopët por policia i “pikas”

Një shtetas nga Vlora, nga fshati Tragjas, është arrestuar në Maliq pasi ka vjedhur një lopë në fshatin Tërovë.

Njoftimi i policisë;

Drejtoria Vendore e Policisë Korçë

Komisariati i Policisë Maliq arrestoi në flagrancë shtetasin A. K., 41 vjeç, banues në fshatin Tragjas, Vlorë, pasi në fshatin Tërovë, Maliq, dyshohet se i ka vjedhur një bagëti të imët, shtetasit G. Ll.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Korçë.

Irani i kërkon ndihmë BE-së për gjetjen e presidentit të zhdukur, aktivizohet sateliti për skanimin e zonës

Bashkimi Europian ka aktivizuar satelitin Copernicus për t’i ardhur në ndihmë Iranit të gjejë presidentin e zhdukur Ebrahim Raisi, i cili u përfshi në një aksident me helikopter së bashku me ministrin e Jashtëm.

Komisioneri Evropian për Menaxhimin e Krizave, Janez Lenarçiç thotë se aktivizimi i satelitit që do të skanojë zonën ku dyshohet se është rrëzuar helikopteri, është bërë pas kërkesës për ndihmë nga Irani.

“Me kërkesë iraniane për ndihmë ne po aktivizojmë satelitin CopernicusEMS të BE-së. Reagimi i shpejtë skanimi i hartës në funksion të aksidentit të helikopterit që raportohet se mbante Presidentin e Iranit dhe ministrin e tij të jashtëm”, ka njoftuar ai.

Përfυndojnë në υrgjencë tre anëtarë të një familjeje, dγshohet se… u rrahën me njëri-tjetrin

Ρolicia e stacionit në Shtime të Kosovës ka pranuar një informatë për një rrahje në rrugën “12 Qershori”. Sipas policisë dyshohet për dhunë në familje, si pasojë e së cilës janë lënduar tre persona.

Të lënduarit kanë pranuar ndihmë mjekësore në qendrën shëndetësore, por janë dërguar në urgjencë në qytetin e Ferizajt.

“Patrullat e policisë menjëherë kanë dalë në vendin e ngjarjes dhe aty kanë mësuar se tre persona anëtarë të familjes, dyshohet për dhunë në familje, kanë pësuar lëndime trupore dhe pas marrjes së ndihmës së parë në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Shtime, për trajtim të mëteshëm mjekësor janë dërguar në Qendrën Emergjente në Ferizaj. Për të gjitha veprimet policore është njoftuar prokurori i shtetit dhe rasti po hetohet”, tha zëdhënësi i policisë për rajonin e Ferizajt, Kanun Veseli.

Miçotaqis presion Shqipërisë: Integrimi i vendit tuaj në BE, kalon nga Greqia

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka dhënë një intervistë për gazetën Macedonia tis Kyriakis” ku mes të tjerash, ka folur edhe për zhvillimet më të fundit në marrëdhëniet me vendet fqinj si Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut dhe Turqinë.

Sa i takon takimit që kryeministri Edi Rama pati me shqiptarët në Athinë, Mitsotakis u shpreh se nuk kishte asnjë arsye për ta ndaluar një organizim të tillë pavarësisht thirrjeve të bëra nga krahu i djathtë i politikës greke.

“Vizita e Edi Ramës këtu ishte private, ashtu si fjalimet përkatëse parazgjedhore që ai ka planifikuar tashmë në vende të tjera, në funksion të zgjedhjeve në Shqipëri. Qeveria nuk kishte arsye ta ndalonte. Thjesht sepse Republika Helenike nuk ka pse të frikësohet nga një ngjarje e tillë.

Kjo, natyrisht, nuk i pengoi populistët e njohur dhe “patriotët e kanapit” që të na drejtonin gishtin, duke kërkuar ndalim verbër, pa shpjeguar sigurisht se si dhe pse”- tha Mitsotakis.

Ndërsa vijoi të theksonte kushtet që sipas tij, Shqipëria duhet të përmbushë për t’u anëtarësuar në BE.

“Çështjet në marrëdhëniet greko-shqiptare dhe euroshqiptare sigurisht që mbeten. Dhe kryeministri i Shqipërisë nuk mund të anashkalojë kushtet për anëtarësimin e vendit të tij në BE. Së pari, respektimi i shtetit ligjor, i cili është i parashikuar në nenin 2 të Traktatit për Bashkimin Evropian.

Do të jem i qartë: me paraburgimin e paligjshëm të kryetarit të zgjedhur të Bashkisë së Himarës, tashmë kandidat për Parlamentin Europian, Fredi Beleri, Shqipëria shkel vlerën e shtetit ligjor, duke shfuqizuar të drejtën e tij të vetëkuptueshme për t’u gjykuar, bazën e prezumimit të pafajësisë. Prandaj, kjo nuk është vetëm një çështje dypalëshe, por kryesisht një çështje evropiane. Dhe duke qenë se rruga e anëtarësimit të Shqipërisë varet nga respektimi i të drejtave themelore të minoritetit grek, ajo kalon në mënyrë të pashmangshme nga vendi ynë. Jo për të “pajtuar” apo “ndëshkuar”. Por për të parë Shqipërinë duke u bashkuar pa probleme në rrugën e vlerave europiane”– shtoi kryeministri grek.

Ndërsa sa i takon zhvillimeve në Maqedoninë e Veriut ku të zgjedhurit e rinj të shtetit nuk pranojnë t’i referohen vendit të tyre me emërtimin e dalë nga Marrëveshja e Prespës, tha se ecuria e procesit të integrimit europian të vendit varet nga respektimi i këtyre marrëveshjeve.

E punësoi për t’i pastruar shtëpinë/ Arrestohet 53-vjeçari shqiptar në Greqi, t entoi të ρërdh *υnonte ρυnonjësen, i shqeu rrobat dhe…

Një 53-vjeçar nga Durrësi ka rënë në prangat e policisë greke i akuzuar për veprat penale “tentativë përdhunimi” dhe “plagosje e thjeshtë”.

Ngjarja ka ndodhur dje rreth orës 18.00 në banesën e të dyshuarit në rrugën “Kalirois”.

Aty kishte shkuar për te pastruar një 53-vjeçare greke, kur shtetasi shqiptar Përparim Haxhiraj, ka tentuar t’i shqyejë rrobat me qëllim përdhunimin dhe kur ha hasur në rezistencën e saj, e ka dhunuar në pjesë të ndryshme të trupit dhe e ka nxjerrë jashtë banesës.

Menjëherë në vendngjarje kanë mbërritur forcat e policisë të cilat kanë vënë në pranga 53-vjeçarin shqiptar, ndërkohë që kanë transportuar në spital shtetasen greke.

Me plagë të rëndë në bark, 40-vjeçarja që u qëllua me armë gjahu nga babai transportohet drejt Traumës

Rudina Musaku, 40-vjeçarja e cila u plagos me armë gjahu nga babai gjatë pasdites së sotme (19 maj) është transportuar drejt Spitalit të Traumës për mjekim të specializuar.

40-vjeçarja ka plagë në bark dhe gjendja e saj mbetet kritike.

Kujtojmë se i ati 82-vjeçar, pasi plagosi me armë të bijën pas një sherri të momentit, ka qëlluar dhe veten duke mbetur i vdekur.

Njoftimi i policisë për ngjarjen:

Rreth orës 15:15, në lagjen “18 Tetori”, Lushnjë, shtetasi rreth 82 vjeç, dyshohet se pas një konflikti të çastit, ka plagosur me armë gjahu të cilën e dispononte me leje, vajzën e tij, shtetasen , rreth 40 vjeçe, dhe më pas dyshohet se ka vrarë veten.

Shtetasja, ndodhet në spitalin e Lushnjës, në kujdesin e mjekëve, në gjendje të rëndë shëndetësore.

Grupi hetimor vijon punën për sqarimin e rrethanave, dhe dokumentimin e plotë ligjor të këtij rasti.