Ήoroskoρi për ditën e sόtme, e Enjte 1 Shkυrt 2024

Dashi

Përkundër angazhimeve sot ju do të gjeni një mënyrë për t’ja kushtuar vetes dhe për të rindezur pasionin e fshehur. Rigjallëro marrëdhënien me disa surpriza, partneri/ja do t’i mirëpresë! Nëse jeni vetëm dhe kërkoni dashuri, duhet ta lini zemrën të hapur ndaj ndjenjave. Sfera profesionale është e kënaqshme dhe sot gjithçka do të zhvillohet pa probleme. Do të ketë gjithashtu çmime të papritura.

Demi

Ju jeni të rrethuar nga njerëz që ju duan dhe që ju tregojnë me gjeste që jeni në vëmendjen e tyre. Dashuria, megjithatë, duhet të jetë reciproke! Për beqarët yjet premtojnë ditë pozitive, periudha është padyshim shumë e qetë. Në punë dikush do t’ju mërzisë dhe ndjeshmëria juaj do të vihet në provë. Mos u përfshini.

Binjakët

Yjet ju përkrahin, edhe pse nganjëherë do të tundoheshit të hiqnit dorë. Dashuria kalon nëpër një periudhë jo shumë të lulëzuar dhe kjo ju dekurajon pak. Ndërsa beqarët nuk e kanë për momentin dashurinë prioritet. Ju do të jeni në gjendje të gjeni armët për të luftuar dhe për të arritur qëllimet tuaja në punë. Bashkëpunime të reja në horizont.

Gaforrja

Një situatë e veçantë sentimentale ju bën të rriteni. Dashuria ndihet pak, e kësaj melankolie të përzier me humor të keq, ata përreth jush do të mundohen të kuptojnë se çfarë po ju ndodh. Zemrat e vetmuara sot do të duhet të përqendrohen në gjëra me të vërtetë të rëndësishme. Caktimet e reja të punës do të nxjerrin në pah cilësitë tuaja dhe do t’ju lejojnë të përparoni.

Luani

Është një periudhë e emocioneve të mëdha, dashuria është e zjarrtë, edhe pse me disa grindje të vogla. Ju do të vazhdoni të jeni aktivë! Do të ketë takime dhe mundësi të reja për beqarët, ju do të jeni të hapur dhe në dispozicion për aventura të reja. Nuk jeni shumë të fokusuar dhe nuk mund të ballafaqoheni me probleme të caktuara me qartësi dhe ftohtësi. Shtyjini vendimet e rëndësishme!

Virgjëresha

Dashuria, pasioni dhe optimizmi duket se karakterizojnë këtë ditë, por të kujdesshëm siç jeni ju nuk mund të besoni se gjithçka është e vërtetë. Edhe beqarët do të bëjnë aq shumë pushtime, sot ata do të vënë shigjeta të ndryshme në harkun e tyre!  Në punë do të përballeni me çdo problem me një buzëqeshje, asgjë nuk ju frikëson dhe jeni më këmbëngulës se kurrë!

Peshorja

Ju po kaloni një periudhë sfiduese, por jeni duke bërë mirë. Gjendja përmirësohet dhe madje edhe nëse dashuria nuk zbulon shumë pasion, jeni të sigurt se është i pranishëm. Beqarët do të duhet të kenë më shumë besim dhe do të bindin veten se herët a vonë dashuria do të vijë. Në punë ruani qetësinë dhe kaloni çdo problem pa u përfshirë në debate!

Akrepi

Dita do të rrjedhë pa asnjë lajm të veçantë në dashuri, dhe ndoshta për këtë arsye filloni të tregoni shenja të padurimit. Mundohuni të merrni disa çaste pushimi. Beqarët duhet të mësojnë të presin për dashurinë e vërtetë. Marsi i vendosur dhe i vazhdueshëm do t’ju kërkojë të mbani angazhimet e vendosura. Pak më shumë qëndrueshmëri në punë nuk do t’ju dëmtonte.

Shigjetari

Periudha pozitive vazhdon për ju, problemet duket se janë zgjidhur. Dashuria bën mrekulli! Beqarët mund të vendosin për të kompensuar kohën e humbur dhe të vihen në kërkim të shpirtit të tyre binjak! Mos e vononi fillimin e një projekti që keni përzemër, është koha të pohoni ambiciet tuaja.

Bricjapi

Kjo është një periudhë shumë pozitive edhe për dashurinë, ju keni sy vetëm për të dashurit tuaj. Plane për udhëtime parashikohen në horizont! Zemrat e vetmuara do të shpërblehen me takime interesante dhe njohje të reja. Jini të kujdesshëm në zgjedhjet tuaja të punës, përpiquni të krijoni investime dhe bashkëpunime sa më mirë që mundeni që të keni sukses.

Ujori

Dashuria ju fut kaq shumë në mendime, por gjithashtu ju bën të ndiheni mjaft mirë! Duket si një kontradiktë por nuk është, është vetëm një moment kur mund të vendoseni mes dy zjarreve. Beqarët do të duhet të përpiqen të mos izolojnë veten, edhe nëse për ta kjo nuk është një periudhë e mirë! Yjet rekomandojnë të presin përpara se të marrin një vendim që mund të jetë vendimtar për punën tuaj.

Peshqit

Sot do të ketë shumë risi për Peshqit, dhe gjithashtu disa diskutime me partnerin/en do të përsëriten. Gjeni një pikë pajtimi dhe mos pretendoni të kuptoni. Beqarët do të duhet të vendosin se në cilin drejtim duhet të shkojë, madje edhe nëse do jenë kundër rrymës. Duke ecur përpara drejt qëllimeve që keni dëshiruar, nuk keni alternativë dhe ka ardhur koha për të vepruar.

Çfarë po ndodh me Flor Βinaj? Aktori habit ndjekësit me υendimin e tij

Florjan Binaj pak më herët ka bërë një status, ku tregon se për pak kohë do të tërhiqet nga disa angazhime që po bën aktualisht. Ai është shprehur se po merret me disa projekte dhe për këtë arsye duhet të tërhiqet.

Sakaq ai ka thënë se pjesën tjetër të kohës po ia dedikon familjes.

“Të dashur mikesha, miq dhe armiq! Për shkak të disa projekteve artistike personale dhe profesionale të cilat mezi pres t’ju tregoj së shpejti dhe në të ardhmen e afërt, do më duhet të tërhiqem nga disa angazhime që po bëj në të tashmen…Arti cilësor kërkon kohë cilësore dhe përkushtim. Pjesa tjetër e kohës është familja dhe koha për të është e panegociueshme me asgjë! Faleminderit! Ju dua!”, përfundon postimi.

Shoku i Alket Rizait αrrestohet në Athinë, shqiptari akuzohet për vrαsjen e bαshkatdhetarit me ‘Smart’

Ralf Feruku, një shtetas shqiptar i shpallur në kërkim për vrasje është arrestuar nga Oficerët e Departamentit të Sigurisë në Drejtorinë e Policisë së Aeroportit të Athinës.

48-vjeçari i arrestuar mbrëmjen e së martës është shok i ngushtë i Alket Rizait. Feruku i cili ka pseudonimin “ Takis Shqiptari ” akuzohet për një shpërthim të ndodhur në fund të vitit 2014 në një makinë Smart në lëvizje në Attiki Odos pranë aeroportit, që çoi në vdekjen e një bashkatdhetari 35-vjeçar, Aleks Maksim Rapo dhe plagosjen e Maria Shkëlqim Lamja.

Asokohe, ekipi i Departamentit të Asgjesimit të Mjeteve Shpërthyese kishte gjetur mbetje të një lënde shpërthyese poshtë sediljes së shoferit, ku shpërthimi ndodhi pak para se 35-vjeçari të mbërrinte në aeroport. Hetuesit zbuluan se eksplozivi ndoshta ishte aktivizuar nga një mekanizëm orësh.

Shqiptari është emër i njohur për policinë greke pasi më parë ka qenë i përfshirë në një sulm të armatosur të ndodhur në një lokal në Glyfada. Sulm i cili rezultoi me vrasjen e një bashkatdhetari të tij dhe plagosjen e tre personave të tjerë. Në atë kohë, 48-vjeçari u arrestua pas një kontrolli të rastësishëm të kryer nga Policia Lamisë në një mjet tip xhip në të cilin udhëtonin ai, një biznesmen grek dhe Alket Rizai, që ishte jashtë burgut me leje.

Por arrestimit, 48-vjeçari mohoi akuzat, ashtu siç ndodhi edhe me vrasjen ne 2014.

VIDEO/ Momenti kur ρorta metalike godet për vdekje rojen në Tiranë! Familjarët u lajmëruan me vonesë

Një portë doli nga shinat dhe i mori jetën rojes fatkeq, pasi ai mbeti i bllokuar për orë të tëra

Aksidentet në punë në vendin tonë janë të shumta, dhe u marrin jetë shumë personave.

Kjo ishte tema e emisionit “Inside Story” mbrëmjen e sotme, teksa u sollën raste ekskluzive, si ai i Sherif Doçit, i cili ndërroi jetë në 17 dhjetor të vitit 2017, në Vorë të Tiranës. Një portë doli nga shinat dhe i mori jetën rojes fatkeq, pasi ai mbeti i bllokuar për orë të tëra dhe askush nuk arriti t’i japë ndihmën e parë për ta shpëtuar.

“E përcolla burrin në darkë për në punë edhe iku. Në orën 12 më kanë sjellë burrin në arkivol në shtëpi”, u shpreh Naxhie Doçi, gruaja viktimës.

Ngjarja ndodhi mbrëmjen e 17 dhjetorit kur Sherif Doçi u nis për në punë, por nuk u kthye më i gjallë në shtëpi. Ai ishte roje në firmën e servisit të mjeteve të rënda, në lagjen “Dedej” në rrugën dytësore Vorë-Tiranë. Plagët e humbjes mbeten të hapura për familjarët, pasi askush nuk mbajti përgjegjësi për ngjarjen. Prokuroria nuk mori asnjë të pandehur. Hetimet u pushuan duke e cilësuar ngjarjen aksidentale.
Kamerat e sigurisë treguan se i ndjeri qëndroi poshtë portës metalike nga ora 3:48 deri në orën 8 të mëngjesit kur u gjet pa shenja jete nga punëtorët e tjerë të firmës.

Nga ora 03:41:07 deri në orën 03:43:45 punëtori Sherif Doçi ndodhet në kabinën e tij, e pozicionuar në cepin e majtë të pamjeve filmike dhe porta e subjektit Rafaelo 2002 sh.a është e mbyllur plotësisht. Më pas pamjet filmike tregojnë tentativat e të ndjerit për të mbyllur portën elektronikisht dhe më pas mekanikisht përmes një shufre. Çdo veprim i tij është i regjistruar në kamera.
https://www.facebook.com/watch/?v=768819935135510

Nga standardet duhej që dera të mbyllej elektronikisht dhe mekanikisht, nëse nuk mbyllej elektronikisht duhej të mbyllej në mënyrë manual”, u shpreh avokati Suad Idrizi.

Në orën e kamerave 03:48:31, porta del nga rrulat udhëzues dhe bie mbi punëtorin, të ndjerin Sherif Doçi.

“Policia ka kryer disa veprime shume të pakta, shumë të paqarta realisht dhe ky procedim penal nuk është marrë askush i pandehur. Nuk duhej të mbyllej me një vendim pushimi realisht sepse kur vdes një person të mos merret askush i pandehur të paktën një akt ekspertimi duhej të arrihej”, u shpreh avokati, Suad Idrizi.

Në vendngjarje u kryen veprimet e para hetimore, por askush nuk i informoi familjarët e të ndjerit. Prej orësh, ata kishin humbur kontaktet dhe ai nuk po kthehej në banesë sipas rutinës së përditshme.

‘Në “Big Brother” ka fαntazma’! Erjola qan me dënesë: Çohesha me shenja në trυρ, i kërkova Ervinit që të më … (Video)

Modelja Erjola Doçi ka shpërthyer në të qara brenda shtëpisë më të famshme në Shqipëri. Teksa bisedonte me banorët, ajo ka rrëfyer se ka vuajtur prej kohësh nga ankthi e se ndjente prezenca të tjera në shtëpi.

Moderatorja fliste dhe qante, në bisedë hyri edhe astrologia Meri Shehu, e cila gjithashtu pretendoi se në “Big Brother” ka ndjerë prezencë fantazmash.

BISEDA:

Erjola: Më demoralizon o Meri. Për shpirt të babait, isha ulur aty desh me ndali frymë

Meri Shehu: Unë kam ndjerë fantazma në shtëpi. E kapi fantazma këtë (për Erjolën)

Erjola: Gjithmonë o Juli duhet të më ndodhë diçka. Edhe dje ia kam dhënë dorën Ervinit që të më këndonte një sure. Ma kanë nxirë jetën. Edhe natën shihja hije. Kush dreqin i bën këto gjëra ia kthen Zoti! Më ka ndodhur, nuk e di ti se çfarë kam kaluar unë se nuk e kam ndarë me njerëz.

Romeo: Mos u fikso me këto gjëra.

Erjola: Nuk fiksohem ka vite ky muhabet. Edhe natën…Nuk fiksohem, se kam shkuar dhe jam parë në vend të mirë. Kam vuajtur unë nga ajo pjesë, çohesha me shenja në trup.

https://www.instagram.com/_u/bigbrotheralb_vip/?utm_source=ig_embed&ig_rid=8ce1984a-f6df-44cd-8597-4493db067944&ig_mid=7993D68A-8C84-4569-BA52-2CBE36610BDF

Mαrk Zuckerberg kërkon falje për demet e shkaktυara nga mediat sociale: Askush nuk duhet të vυajë si ju

Mark Zuckerberg Drejtor i Përgjithshëm i Meta, platformave më të mëdha sociale, ka kërkuar falje familjeve të pranishme në seancën e Komititetit Gjyqësor të Senatit.

Shefat e pesë kompanive të mëdha të teknologjisë akuzohen për dëme të mundshme nga produktete e tyre tek adoleshentët, duke përfshirë shqetësimin se rrezikon ti çojë ata në depresion apo edhe në ngjarje fatale si vetëvrasje. Zuckerberg tha se i vjen keq qe gjërat kanë shkuar kështu për familjet tuaja.“Më vjen keq për gjithçka që keni kaluar. Askush nuk duhet t’i kalojë gjërat që kanë vuajtur familjet tuaja dhe kjo është arsyeja pse ne investojmë kaq shumë dhe do të vazhdojmë të bëjmë përpjekje në të gjithë industrinë për t’u siguruar që askush nuk duhet të kalojë gjërat që kanë vuajtur familjet tuaja.”

Si përgjigje ndaj faljes së kërkuar nga ana e Zuckerberg, Senatori republikan Josh Hawey i bëri thirrje atij që si miliarder të “kompesojë” familjet, fëmijët e të cilëve janë prekur nga platformat e tij.

Grυaja υdiq pas lindjes në maternitetin e Beratit/ Bαshkëshorti kërkon drejtësi: I kishin lënë ρΙacentën brenda

“Në sallën e operacionit pashë pjesë që janë hequr nga trupi i saj”

Fisnik Habibi kërkon drejtësi për bashkëshorten e tij, Miliena Sadushi e cila humbi jetën në maternitetin e Beratit pasi lindi vajzën e saj të tretë, 6 muaj më parë.

Habibi akuzon mjekët për mjekim të pakujdeshëm, pasi 40-vjeçarja iu nënshtrua një operacioni po në këtë maternitet. Ai tregon se atë ditë ai mundi të hynte në sallën e operacionit, dhe pa që nga trupi i saj ishte nxjerrë placenta, e cila kishte mbetur në trup që nga lindja.

“Një problem me operimin e parë në lindje, janë munduar në operimin e dytë të bëjnë dicka për infeksionin. Në sallën e operacionit pashë pjesë që janë hequr nga trupi i saj. E pyeta çfarë janë këta. Kurrë nuk na tha që është keq gjëndja por do të rregullohet. Njerëzit e mi kanë thënë se ishte placentë, doktoresha nuk më ka thënë çfarë është.”- tregon ai.

Pasi gjëndja e saj nuk po përmirësohej, familjarët e dërguan në spitalin e Milanos ku 40-vjeçarja vdiq pas mbërritjes. Mjekët italianë thonë se Milena vdiq si pasojë e mjekimit të pakujdeshëm.

“Ato 173 faqe tregojnë se në çfarë gjëndje ka vajtur në Itali më 1 shtator. Për ato 8 ditë sa ka qenë atje tregojnë sa e infektuar ka qenë dhe problematikat që ka pasur kur ka mbërritur. I gjithë stafi i spitalit të Milanos tregojnë rastin e saj. Pakujdesia, papastëria.”– tregon bashkëshorti i të ndjerës, i cili kërkon drejtësi nga shteti shqiptar dhe thotë se nuk do të heqë dorë duke e çuar cështjen deri në Strasburg.

“Do luftoj tërë jetën. Dua vetëm drejtësi. Nuk na tregoi mjekja. Vij shpesh, paraqitem në prokurori. U bë 5 muaj e ende nuk kemi asgjë. Do e çoj deri në Strasburg. Nëse ka pasur probleme gruaja ime, si erdhi në këmbët e veta? Lindi shumë mirë. Fëmija lindi 4.3 kg”- tha ai.

TRAGJIKE/ U rrëzυa nga shtγlla teksa ρυnonte, ndërron jetë elektriçisti 32-vjeçar

Mësohet se ngjarja ka ndodhur në fshatin Koshavicë

32-vjeçari Ylli Boba me profesion elektriçist ka humbur jetën ditën e sotme si pasojë e një incidenti teksa po punonte.

Mësohet se ngjarja ka ndodhur në fshatin Koshavicë, të njësisë administrative Shupenzë, në Buqizë. Bëhet me dije se i riu është rrëzuar nga shtylla teksa po punonte dhe është dërguar menjëherë për në spital, por pavarësisht ndihmës së mjekëve nuk ka mundur të shpëtojë.

Grupi hetimor po kryen hetimet në vendngjarje dhe po punohet për zbardhjen e rrethanave të kësaj ngjarjeje.

Bëhet υirale videoja kur bυrri i Arbana Osmanit zbυloi se Arbër Hajderi merr informata nga regjia ρërmes orës inteΙigjente

Në rrjetet sociale është shpërndarë së fundmi një video e vjetër e ish-regjisorit të Big Brother VIP Albania, Eduart Grishaj, e cila po shkakton debat tek ndjekësit e këtij reality-show.

Video e cila është regjistruar vitin e kaluar në emisionin “Fan Club” të vitit të kaluar, ka ngjallur interes të ri-dëgjuar pas komenteve të opinionistit Arbër Hajdari në edicionin e sivjetmë të Big Brother VIP Albania.Në këtë intervistë, moderatorja Megi Pojani e kishte pyetur Grishajn nëse ishte e vërtetë që Arbri përdor kufje dhe merr instruksione nga regjia gjatë emisionit.

Ndërsa Eduart Grishaj e mohoi ekzistencën e kufjeve, ai zbuloi se Arbri përdor një orë inteligjente nga e cila, sipas tij, regjia i dërgon informata dhe udhëzime.

Ky detaj është bërë viral në TikTok dhe X (ish-Twitter).

I maskυαr si lypës/ Kush është hajdυti që vodhi “Range”-in e parkuar në qendër të Tiranës (EMRI)

Autori ishte maskuar si lypës në momentin kur ka vjedhur makinën

Një automjet luksoz Range Rover u vodh mbrëmjen e djeshme, pranë stadiumit Arena Kombëtare.

Mjeti ishte i parkuar në momenti ne grabitjes, teksa pronari njoftoi policinë sapo konstatoi vjedhjen. Policia rrugore e cila u sinjalizua për ngjarjen nisi kontrollet në terren dhe falë ndërhyrjes në kohë, mjeti u gjet në Kamëz, duke lëvizur në drejtim të Fushë Krujës.

Policia arrestoi në flagrancë autorin e identifikuar si Adrian Hamalli, i cili ishte maskuar si lypës.

Njoftimi i policisë:

Rreth orës 19:00, më datë 30.01.2024, u raportua vjedhja e një Range Rover-i me ngjyrë të zezë dhe targë AC007TC pranë hotel Marriott. Falë reagimit të shpejtë të shërbimeve të qarkullimit, mjeti u lokalizua dhe u bë bllokimi i tij. Shtetasi Adrian Hamalli u kap në flagrancë duke drejtuar mjetin e vjedhur dhe tashmë është nën shoqërimin e Komisariatit Nr. 5.