Ραdia për diskriminim e gjυhës shqiρe, mjeku Asllani: Google na ka kërkυar takim

Mjeku nga Prishtina, Neshad Asllani, që ka qenë edhe një prej iniciatorëve në paditjen e Google për diskriminim të gjuhës shqipe, ka folur mbi pranimin e padisë nga Gjykata e Kalifornisë në SHBA.

Ai tha për Euronews Albania se Google ka kërkuar që të shtyhet afati i përballjes në gjykatë me 15 ditë.

Ai shtoi gjithashtu se pas padisë, përfaqësuesit ligjorë të Google i kanë kërkuar takim palës paditëse dhe sipas tij, kanali i komunikimit me gjigantin teknologjik është i hapur tashmë.

Siç kemi thënë edhe më parë, këto janë procedura normale. Padia është bërë, është nevojit konfirmimi i kësaj padie nga Gjykata. Ata kanë shqyrtuar sa e vlefshme dhe e vërtetë është, pastaj është pranuar dhe është dërguar në Google, ku i është thënë që jeni të paditur.

Por Google ka kërkuar nga ne që afati për përballjen e parë të shtyhet me 15 ditë. Kjo është dërguar në gjykatë. Ne presim përballjen e parë dhe kemi zhvillime pozitive, pasi Google ka kërkuar takim me ne, që të bisedojmë.

Do të takohemi me përfaqësues ligjor të Google. Këshilltari ligjor i joni… Nuk kemi indikacion për çfarë do të bisedojmë, mirëpo është diçka e mirë që kanali i komunikimit është i hapur. Ne kemi parë hartën e Evropës, vetëm Shqipëria dhe Kosova janë të kuqe, sepse pjesa tjetër është e kaltër”, është shprehur Asllani.

“Kërcënimet e Greqisë për νeton në BE”, Hoxha: Po ρërdorin ρolitikisht “çështjen” Beleri

Artan Hoxha ka folur për Fredi Belerin dhe veton greke ndaj Shqipërisë në nisjen e negociata. I ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, Hoxha tha se Greqia po e përdor politikisht çështjen Beleri dhe se i ecën me Shqipërinë, për shkak se vendi ynë është i pafuqishëm, duke përmendur edhe përplasjen e fundit Greqi-Britani, ku kryeministrit Mitsotakis iu anullua një takim nga kryeministri britanik.

“Situata është në prizëm tjetër. Ne duhet ta shohim çështjen brenda Shqipërisë, ndaj shtetasit Fredi Beleri. Kjo është një gjë dhe ne duhet ta shohim Por, kjo i ka kaluar dimensionet. Nuk kam dëgjuar ndonjëherë Greqinë, ti bëhet vonë për shkeljen e të drejtave të shqiptarëve. Ai është vend i BE që ka paguar edhe para për reformën tonë në drejtësi. Nëse ky vend e ka seriozisht për liritë themelore, ta ketë edhe për shqiptarët. Atyre nuk u bëhet vonë. Ata gjëjnë sebep për të shfrytëzuar, për luftë politike me Edi Ramën.

Edi Rama është edhe vetë përfitues, sepse s’ka nevojë të hyjë në BE dhe të ketë një auditues mbi kokë. Në këtë rast Rama ka edhe justifikim, thotë ja na bllokon Greqia. Kur kjo qeveri erdhi në pushtet, ka patur moton “zero probleme me fqinjët”. Kjo ka qenë gënjeshtër e madhe. Ne i kemi problemet zero kur fqinjët nuk kanë problem me ne, jo kur kemi ne problem, sepse ne nuk na pyet kush.

Nga dita e arrestimit Beleri ka 203 ditë brenda. Gjyqi ka filluar shpejt, është rekord, me mënyrën si ne procedojmë. Ajo që vonohet, është dhënia e lejes për betimin. Për lejen do të shprehet gjykata speciale ditën e hënë.

Ndërsa, procesi është rekord. Nëse kjo do të bëhej me Dakon apo Kokën, që ka ndejtur dy vjet atje dhe as e kanë pyetur fare.

Kjo është çështje e shfrytëzuar politikisht nga Greqia dhe është çështje që i shërben edhe Ramës. Kryeministri Mitsotakis, ka patur vizitë në Londër dhe kryeministri britanik e ka anulluar. Britania ka qenë vendi kryesor që ka mbështetur për themelimin e Republikës greke. Tani Mitsotakisi, shkon dhe i kërkon statujat. Për këtë, ai ia anulloi. Por, Britania është Britania. Ky kryeministri grek, e bën ashiqare fare. Kur e bën me Britaninë, imagjino sa të thjeshtë e ka ky me Shqipërinë.

Jam dakord me këtë që thotë Bushati, që të marrë mandatin dhe nuk e mohon dot të drejtën, për sa kohë ka vendim nga apeli. Por, nëse ky vullnet i qytetarëve të Himarës do të ishte i drejtë dhe jo i deformuar. Ai është i deformuar“, tha Hoxha.

Horoskopi për ditën e sόtme, e Premte 1 Dhjetor 2023

Dashi

Një situatë e keqe emocionale kërkon më shumë kohë nga ju. Kushtojini vëmendje të folurit, me Mërkurin te Peshqit situata me partnerin/en mund të degjenerojë në zënka. Beqarët duhet të përpiqen që të mos ndikohen nga trazirat momentale. Hëna në Binjakë ngre gjendjen shpirtërore dhe sjell njohuritë e duhura për të zgjidhur disa situata të ndenjura në punë.

Demi

Të lindurit e kësaj shenje mund të kenë sukses në zgjidhjen e disa situatave. Një raport i vazhdueshëm do të paraqesë zhvillime të reja pozitive për të ardhmen. Njohje të reja parashikohen edhe për zemrat e vetmuara, ndoshta disa mund ta gjejnë veten edhe në një marrëdhënie. Sot gjithçka duhet të jetë shumë e mirë në punë! Ju keni ide dhe projekte të mira, shpirti i nismës do t’ju sjellë fitime të papritura.

Binjakët

Është një moment ideal për t’iu hapur partnerit/es, të sigurt që do të gjeni mbështetje dhe mirëkuptim nga ana tjetër. Duke përmirësuar komunikimin tuaj, ju do të zbuloni se kjo e bën më të lehtë për tu bashkuar! Periudhë e komplikuar për beqarët, jini të durueshëm. Jeni pa qejf dhe problemet e kohëve të fundit ju kanë lodhur. Për fat të mirë, ka një bollëk në fazën e punës.

Gaforrja

Dashuria dhe miqësia shkojnë mirë, pa ndonjë lajm të rëndësishëm, edhe pse ndoshta prisni diçka më shumë nga të dashurit tuaj. Ata që janë vetëm kanë humbur duke u mbyllur në veten e tyre dhe gjatë kësaj dite nuk mund të gjejnë qetësi për diçka që i mundon. Pak lodhje do t’ju bëjë të ngadalësoni ritmin në punë, por gjithçka do të vazhdojë sipas planeve tuaja.

Luani

Në dashuri, Luanët mund të kenë mendime të kundërta me partnerin/en dhe të ndjejnë nevojën për të provuar dhe verifikuar disa situata të pasigurta. Beqarët do të jenë gati për të shpenzuar energji për të tjerët dhe për të gjetur dashurinë. Mos merrni përgjegjësi për problemet që nuk ju interesojnë, përkundrazi ato fuqizojnë njerëzit me të cilët konkurroni.

Virgjëresha

Të vëmendshëm ndaj gabimeve sentimentale: të pasionuar dhe të ndjeshëm si gjithmonë për admirimin e të tjerëve, mund të hasni në një tendosje në zemrën tuaj, edhe nëse jeni tashmë në çift. Zemrat e vetmuara do të duhet të kontrollojnë atraksionet për njerëzit e gabuar. Një pengesë ose një dështim i vogël mund të jetë i hidhur. Për fat të mirë, ju do të shkoni përpara dhe mundësitë do t’ju lejojnë.

Peshorja

Yjet janë të renditura për t’ju dhënë një ditë të qetë, dashuria ju buzëqesh dhe ju jeni në humor për të bërë plane për një festë me të dashurin/ën tuaj. Ditë e bukur edhe për ata që janë vetëm, do jenë në gjendje të bëjnë për vete personat që pëlqejnë. Në fushën profesionale yjet premtojnë kënaqësi, është koha për të konsoliduar pozicionin tuaj duke përfunduar punën në progres.

Akrepi

Yjet e dashurisë ju bëjnë shumë besnikë ndaj partnerit/es. Një lajm i mahnitshëm do t’ju bëjë të kaloni një mbrëmje fantastike me personin e zemrës. Takime të reja parashikohen në horizont për beqarët, sot është padyshim një ditë për tu kujtuar. Edhe në punë ju pret një e premte e bukur, do të keni një situatë në dorë dhe do ta drejtoni atë në drejtimin e dëshiruar.

Shigjetari

Gjendja juaj e humorit nuk është ende në krye, por era po ndryshon, në mbrëmje ju do të jeni më të hapur dhe të shoqërueshëm dhe mund të krijoni një marrëveshje të mirë me partnerin/en. Beqarët do të kenë nevojë për përqendrim dhe shpejtësi te reflekset për të vazhduar me qëllimet e tyre. Mundohuni të hiqni dorë nga projektet vetëm nëse jeni i sigurt për veten dhe të tjerët, suksesi varet mbi të gjitha nga bashkëpunimet që keni.

Bricjapi

Sot do të keni një marrëdhënie intriguese me të gjithë, dhe do të pushtoni ata që janë përreth jush. Ju përfitoni prej kësaj situate, por për të qenë të qetë duhet të zgjidhni disa tensione sentimentale. Pozitiviteti që do jepni sot do ju japë mundësinë të tërhiqni shumë persona dhe admirues. Në fushën e profesionit sot ju do të keni ditën më të mirë. Nuk do të jetë e vështirë për të gjetur marrëveshje.

Ujori

Hëna dhe Urani të mbështesin: ju jeni të ndritshëm, të këndshëm, të dashur dhe të vendosur. Ju do të jeni në qendër të jetës së partnerit/es nëse jeni në çift dhe kjo nuk do të shkaktojë ndonjë dyshim rreth ndjenjave. Për disa beqarë do të ketë takime të reja, ndoshta edhe një ndryshim të vërtetë në rrethin e miqësisë. Mund të ketë transferime në punë për shumë nga Ujorët.

Peshqit

Të përballesh me çdo situatë me siguri dhe të vendosur, qetësia do t’ju çojë në vlerësimin më të mirë të një situate sentimentale. Beqarët do të duhet të përdorin armët e tyre më të mira për të arritur të gjitha objektivat, para së gjithash pushtimin e një personi. Divergjenca dhe tensione në punë, veçanërisht për ata që punojnë në grupe me të tjerët ose që kanë anëtarë me të cilët të bashkëveprojnë.

ZbυΙohet ‘Mariana’ shqiptarja që reperi i fαmshëm Drake i dedikoi këngë (Foto)

Drake, reperi i njohur amerikan ka publikuar ditën e djeshme videoklipin “Polar Opposites” me simbolet shqiptare, ku është bërë e ditur se është një dedikim ndaj një vajze shqiptare. Sipas mediave “Mariana” në tekstin e reperit është një vajzë modele të cilës i është zbuluar dhe imazhi.

Ajo nuk është nga Tirana por nga Prishtina dhe është Fashion Designer. Ajo ka studiuar për farmaceutikë në Londër e më pas është zhvendosur në Neë York, ku pas studimeve ka hapur dhe një brand të vetin në lidhje me modën.

Drake flet në tekst për një vajzë e cila i ka bërë “block” në rrjete sociale dhe që ai e quan të “papjekur” dhe “bipolare”.

Pjesë nga teksti i këngës

“Mariana ma theve besimin

Pse duhet të dëgjosh propagandën?

Sapo thyem akullin dhe tani të dyja po largoheni

U tregova i sjellshëm, nuk të kuptoj

Duhet ta lësh motrën tënde të jetë zëri i arsyes

Ose po e lexoj gabim mesazhin tënd

Ose thjesht veprimet e tua po më mashtrojnë?”

Rγαnair lançon programin e Verë-2024 me mbi 1.5 milion νende për Shqiρërinë

Ryanair ka lançuar programin Verë-2024 me mbi 1.5 milion vende për Shqipërinë. Rezervoni herët për çmimet më të ulëta që fillojnë vetëm nga 35,99 €!

Ryanair, linja ajrore nr.1 e Europës, ka nisur që prej datës 29 nëntor programin e saj të shumëpritur të verës 2024 me mbi 1.5 milionë vende për pushuesit shqiptarë që kërkojnë të udhëtojnë këtë verë me miqtë dhe familjen dhe të relaksohen me një pushim dhe relaks të merituar.

Duke nisur nga fundi i muajit Mars, programi i verës 2024 i Ryanair ofron zgjedhje të pakrahasueshme të vendeve të njohura me diell, vizitave nëpër qytete, si dhe destinacione më pak të njohura për t’u zbuluar dhe eksploruar me çmimet më të ulëta në Europë.

Për të festuar lançimin e programit të Verë 2024 dhe mbi 1.5 milionë vende për klientët e saj shqiptarë, Ryanair ka nisur një fushatë uljesh, me kohë të kufizuar, me çmime nga vetëm 35,99 € për blerjet e biletave, deri në fund të tetorit 2024.

Menaxheri i Ryanair për Italinë dhe Mesdheun Lindor, Mauro Bolla tha:

“Ryanair ka kënaqësinë të njoftojë programin e verës 2024 me mbi 1.5 milionë vende të disponueshme për klientët tanë shqiptarë, në një mori destinacionesh të mahnitshme. Pra, nëse po kërkoni të largoheni këtë verë, nuk do të zhgënjeheni me përzgjedhjen e pakrahasueshme të destinacioneve që ne ofrojmë, me çmimet më të ulëta në Europë. Me tarifat që fillojnë nga vetëm 35,99 euro, klientët duhet të vizitojnë ryanair.com tani dhe të rezervojnë herët për t’u siguruar që të marrin çmimin më të mirë të mundshëm – në të ardhmen do falënderoni veten për këtë.”

Gazeta Italiane: Greqia bΙΙokon Shqipërinë për shkαk të Çamërisë! Ja pse dυhet të flasim për ρersekutimin e shqiptarëve

Çamëria
Një nga arsyet e bllokimit që Greqia i bën Shqipërisë, është edhe çështja e Çamërisë, kështu thuhet në një artikull të gazetës italiane “ilriformista.it”.

Teksa bëhet një pasqyrë e shkurtër historike e asaj që ndodhi në Çamëri, gazeta italiane thotë se është e rëndësishme të flitet gjithjë e më tepër për atë që në të vërtetë ndodhi, që ishte persekutimi dhe shpërngulja masive e shqiptarëve nga ushtria greke.

Në vitin 1940 Greqia vendosi ligjin e luftës me Shqipërinë, ligj që e ka në fuqi ende sot, nënvizohet në artikull, teksa theksohet fakti se Athina zyrtare nuk njeh asnjë minoritet etnik apo linguistik.

Megjithatë, sipas artikullit, në rajonin e Çamërisë, jetojnë ende rreth 40 mijë çemër ortodoksë.

“Çameria është një nga rajonet e shumta të të Ballkanit me një pakicë dhe një histori komplekse që ndikon në marrëdhëniet dypalëshe midis shteteve.

Historia dhe kultura e saj duhet të hulumtohen në thellësi për të zgjidhur tensionet politikisht. Në fakt, diversiteti kulturor dhe pakicat janë një pasuri dhe një karakteristikë themelore e Ballkanit. Por kjo pasuri duhet të përdoret pozitivisht, në mënyrë gjithëpërfshirëse, jo të shfrytëzohet për të ndarë. Bashkimi Evropian mund të ndihmojë në mbrojtjen e tij”, përfundon artikulli i gazetës italiane.

Mbrojtësi shqiρtar i Seria A ρërfshihet në aksident rrυgor

Mbrojtësi kosovar i Torinos, Mërgim Vojvoda është përfshirë në një aksident automobilistik në qytetin italian.

Vojvoda ka përplasur makinën e tij ‘Mercedes C-Class AMG’ me një ‘Jeep Renegade’ të kuq teksa ishte duke shkuar në stërvitjen e klubit ‘Granata’.

‘Torinocronaca.it’ ka publikuar imazhe nga aksidenti ku duket se të dy mjetet kanë pësuar dëme të konsiderueshme, çka dëshmon se përplasja ka qenë e fortë.

Në to mund të shohim edhe vetë Vojvodën, por edhe drejtuesin e xhipit të kuq duke qëndruar në këmbë, fatmirësisht në gjendje të mirë shëndetësore.

Mbrojtësi i skuadrës së Juriç pas përfundimit të procedurave që ndiqen pas aksidenteve rrugore, i është drejtuar kampit stërvitor të ekipit dhe do të jetë gati për ndeshjen e radhës në kampionat.

Grυαja bën pazaret dhe kthehet në shtëpi, gjendet e νdekur pak çaste më vonë. U ρikas nga era e djegur e qυmështit në zjarr

Një e moshuar rreth të 70-ave është gjetur pa shenja jete mesditën e sotme në lagjen “ Kryengritja e Fierit ” ne Fier.

Gazetari Enea Verria bën me dije se në vendngjarje ka mbërritur menjëherë shërbimi zjarrfikës i cili ka hapur me forcë derën dhe paraprakisht u dyshuar se e moshuara nuk kishte shenja jete.

Ndërkohë ambulanca e ka trasportuar drejt spitalit rajonal të Fierit për të bërë ekspertizën.E moshuara është identifikuar si Gjinovefa Toro, 70- vjeçe.

Sipas burimeve e moshuara kishte lënë qumështin në zjarr dhe era e shkrumbuar e tij ka bërë që komshinjtë të alarmohen, ndërsa një orë më parë 70- vjeçarja kishte dalë për të blerë ushqime.

7 ραrashikimet e Baba Vαngës për vitin 2024

Baba Vanga duke iu referuar astrologut të famshëm francez, thuhet se ka parashikuar 11 shtatorin dhe luftën në Ukrainë.

Baba Vanga gjithashtu ka thënë disa pretendime rreth vitit 2023, duke përfshirë një parashikim tronditës se një shpërthim i centralit bërthamor do të shkatërronte planetin tonë dhe një pretendim të skicuar se orbita e Tokës do të ndryshonte në mënyrë dramatike këtë vit, me efekte shkatërruese. (Qartë, asnjëra nuk ka ndodhur në këtë pikë.)

Megjithëse Baba Vanga vdiq 26 vjet më parë kur ishte 85 vjeçe, ndjekësit thonë se ajo ka ende shumë parashikime për të zbuluar për vitin 2024, teksa bënte profeci para vdekjes së saj.

Ja shtatë parashikimet e saj për vitin 2024:

Vrasja e Putin-it

Presidenti rus Vladimir Putin do të vritet nga një nga bashkëkombësit e tij në 2024, sipas Baba Vangës.

Rastësisht, muajin e kaluar, dikush në një kanal telegram rus të quajtur “General SVR” pretendoi në mënyrë të rreme se Putini kishte vdekur. Megjithatë, Kremlini e mohoi këtë, duke e quajtur atë absurde.

Andrii Yusov, një zëdhënës i Inteligjencës së Mbrojtjes së Ukrainës, akuzoi më vonë Rusinë për përhapjen e një thashethemi për vdekjen e Putinit për të testuar popullaritetin e tij.

Terrori evropian

Vanga hamendësoi se Evropa do të shihte një rritje të terrorizmit dhe se një “vend i madh” ose do të kryente teste të armëve biologjike ose sulme vitin e ardhshëm.

Katastrofat klimatike

Ajo parashikoi se katastrofat natyrore do të jenë me bollëk vitin e ardhshëm.

Vanga tha se përveç ngjarjeve të motit, mund të ketë edhe një rritje të nivelit të rrezatimit.

Kriza ekonomike

Vanga parashikoi se rritja e borxhit, tensionet globale dhe zhvendosja e pushtetit nga Perëndimi në Lindje do të nxiste një krizë ekonomike.

Sulmet kibernetike

Ajo tha se hakerat do të fillojnë të synojnë infrastrukturën si rrjetet elektrike dhe impiantet e trajtimit të ujit, të cilat do të amplifikojnë kërcënimet ndaj sigurisë kombëtare.

Revolucioni teknologjik

Vanga tha se informatika kuantike do të shihte një përparim të madh, pasi kompjuterët kuantikë përpunojnë informacionin më shpejt se kompjuterët standardë.

Ajo gjithashtu parashikoi një rritje të përdorimit të inteligjencës artificiale (AI).

Zbulime mjekësore

Vanga pati një lajm të mirë, së shpejti do të kemi kurën si për kancerin, ashtu edhe për sëmundjen e Alzheimerit.

Ajo parashikoi gjithashtu se komunizmi do të kthehej në vitin 2076.

Parashikimet e saj ndalen në vitin 5079 , që është kur ajo parashikon se bota do të marrë fund.

Një i υrarë dhe një i ρΙagosur/ Zbardhen detaje nga ngjarja e rëndë në Laknas, ja si nisi sherri

Një kanal në afërsi të banesës, mësohet të ketë qenë motivi i debateve mes fqinjëve Maliq Marku, Shefqet Hasa, Besim Keça që më pas ka degraduar në përdorimin e armës.

Ka qenë 70-vjeçari Marku që ka marrë armën dhe ka qëlluar në drejtim të dy fqinjëve të tjerë, duke lënë të vdekur Shefqet Hasën dhe të plagosur Besim Keçin.

Njoftimi i policisë:

Kamëz/Informacion paraprak

Më datë 30.11.2023, në Laknas, në rrugën “Fatos Shupi”, pas një konflikti për motive të dobëta, shtetasi M. M., rreth 70 vjeç, ka vrarë me armë zjarri shtetasin Sh. H., rreth 55 vjeç, si dhe ka plagosur shtetasin B. K., rreth 50 vjeç.

Shtetasi B. K., ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Autori i dyshuar është arrestuar në flagrancë, si dhe është sekuestruar dhe arma e përdorur gjatë krimit.

Grupi hetimor po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes.