“Më tha jαm e V…RGJËR, kur e kαρa me gj. γshin shqiρtar më Iuajti…”

Një djalë është zhgënjyer rëndë nga vajza të cilën e besonte dhe me të cilën kishte rënë në dashuri. Ai ka zbuluar tra.dhëtinë e vajzës dhe historinë e ka rrëfyer.

“Nuk u zihet besë femrave sot. Jam një djalë 34 vjeç dhe para 8 muajsh u njoha me një 25-vjeçare po nga qyteti im.

Në bisedat e para më tha që nuk kishte patur kurrë marrëdhënie, edhe pse nuk e besova me kalimin e bisedave e nga mënyra si më rrinte larg e besova.

Dreqi e mori pse duhet të më gënjente. Unë nuk e doja patjetër të vi.rgjër, por tani më duket më e ulët se femra më e ulët në këtë botë. 

Muaj kaluan dhe normal disa herë i kërkova që të avanconim lidhjen tonë. Ajo më thoshte që nuk jam gati, nuk jam gati. Isha gati ta çoja në shtëpi ta fejoja, sepse në biseda më dukej vajzë me vlera.

Kur një pasdite po ikja me një shok diku me makinë, e zë këtë në një makinë me një laçian që më doli i njohur shok pas shoku që ju betohem është mbi 50 vjeç.

Në fillim ma mohoi më tha që e kishte të njohur familjar, por qyteti është i vogël dhe doli që ishin dashnorë.

Unë e shihja të veshur mirë e ajo në fakt akoma s’ka gjetur punë, por hajt thoja ja ble familja. Më është neveritur aq fort, sa kam marrë tërë inat të gjitha femrat.

E bukura është se pas ndarjes me mua, ajo vazhdon me atë gjyshin e saj, e nuk më kërkon fare. A i besohet sot femrave? Pse duhet t’më mbante dhe mua nuk e kuptoj?…Skandal, çfarë zhgënjimi…”, shkruan ai.

Horoskopi për ditën e sotme, e shtunë 13 korrik 2024

DASHI

Gjatë orëve të ardhshme do të mund të përfitoni plotësisht nga dashuria pa probleme. Kushtojini vëmendje Hënës në opozitë, teksa do të arrini të bëni një takim të rëndësishëm pune. Edhe Hëna do të jetë në aspekt negativ të dielën. Puna ju kënaq edhe nëse thirresh të përballesh me vështirësi.

DEMI

Sipas horoskopit të Paolo Fox, po jetoni një histori solide dashurie: do të ishte më mirë ta shfrytëzonit. Gjithçka është e vështirë për t’u menaxhuar në familje. Intransigjenca në dashuri të dielën me takime të reja që do të jenë premtuese. Do të duhet të qëndroni larg çdo lloj stresi.

BINJAKËT

Gjatë ditës do të keni Hënën në shenjë: takime që premtojnë diçka më shumë. Aftësitë e tyre nuk vihen në dyshim. Komplikacionet e vogla në dashuri mund të kthehen të dielën. Është koha të mendoni për diçka të rëndësishme në punë.

GAFORRJA

Jeni duke përjetuar një situatë shqetësimi të lehtë në dashuri, por mos u shqetësoni sepse takimet e bëra gjatë së dielës mund të jenë të rëndësishme. Është normale të ndihesh pak nervoz me gjithçka që duhet të bësh profesionalisht.

LUANI

Sipas horoskopit të Paolo Fox, ka një shqetësim në dashuri. Nuk duhet ta lini veten të ndikoheni nga mendimet negative. Marsi në opozitë sjell disa tensione të vogla pune. Ka shumë dëshirë falë këtyre yjeve të favorshëm. Jupiteri nuk është më në opozitë.

VIRGJËRESHA

Keni Venusin duke filluar një tranzit të favorshëm. Disa çifte më në fund mund të legalizojnë një bashkim. Disa shfletojnë me sy në punë. Gjatë së dielës do të jetë e mundur të merrni një vendim të rëndësishëm. Nuk është koha për të bërë zgjedhje të rrezikshme karriere.

PESHORJA

Venusi është i favorshëm, ka nga ata që janë të gatshëm të përfshihen në dashuri. Rrit kreativitetin falë Jupiterit. Të dielën mund të përjetoni një emocion të veçantë. Ju mund të kompensoni shumë terren të humbur në punë.

AKREPI

Sipas horoskopit të Paolo Fox, gjatë orëve në vijim do të keni një dozë të mirë emocionesh pozitive. Tashmë duhet të mendoni për disa angazhime për vjeshtën. Hëna në aspekt të shkëlqyeshëm, sidomos të dielën, edhe nëse nuk është e lehtë të ktheheni në paqe.

SHIGJETARI

Gjatë orëve të ardhshme mund të përballeni me ardhjen me forcë të dikujt në jetën tuaj. Mbërrin shpërblimi i merituar në punë. Merrni kohë për të vepruar në mënyrën e duhur…

BRICJAPI

Në dashuri mund të ketë disa dyshime. Kujdes me polemikat e të tjerëve, veproni sipas shijeve tuaja. Ju pret një udhëtim dhe pas kthimit duhet të zhvilloni një strategji fituese si në dashuri ashtu edhe në punë.

UJORI

Sipas horoskopit të Paolo Fox, një fundjavë kushtuar dialogut. Jupiteri i favorshëm ju ndihmon në punë. Hëna e së dielës në aspekt të favorshëm: mund të sjellë qartësi në një situatë të paqartë. Favorizohen takimet në punë.

PESHQIT

Venusi neutral nuk krijon shqetësime. Hëna e bukur e favorshme: një e diel plot festë nuk mund të përjashtohet. Guxim! Bëhuni më i zënë.

Luiz Ejlli feston ditëlindjen për herë të parë si baba, ndan fotot e veçanta dhe ka një mesazh për ndjekësit

Fituesi i Big Brother “Vip Albania 2”, Luiz Ejlli ka festuar sot ditëlindjen e tij të 39-të. Tashmë baba i një vajze të quajtur Luna Mari dhe krah bashkëshortes së tij moderatores Kiara Tito e nënës së tij Anxhelina, këngëtari shkodran po shijon ditën më të bukur të jetës së tij.

Përmes një postimi në llogarinë e tij në rrjetin social “Instagam” Luizi ka falënderuar të gjithë personat që e kanë uruar.

“Ditëlindja më e bukur. Faleminderit edhe juve të cilët me urimet tuaja, ishit su qershia mbi tortë në këtë 39 vjetor”, shkruan këngëtari.

Shembja e skelës në Zvicër, shumica e punëtorëve ishin shqiptarë, ka viktima dhe të pIagosur

Shembja e një skele në Lozanë të Zvicrës ka shkaktuar vdekjen e katër punëtorëve dhe plagosjen e të paktën 8 të tjerëve.

Mediat vendase bëjnë me dije se shumica e punëtorëve ishin shqiptarë dhe portugezë.

Skela u shemb nga një ndërtesë e lartë 16-katëshe apo rreth 60 metra për shkak të një kamioni që dyshohet se aksidentalisht e ka tërhequr me vete.

Nga katër viktimat, dy janë portugezë, njëri është shqiptar dhe një tjetër nuk është identifikuar ende.

Shtetësitë e personave të plagosur nuk janë konfirmuar ende. Mbi 150 zjarrfikës dhe forca policie rrethuan vendngjarjen dhe po punojnë për zbardhjen e dinamikës.

Ish-Miss Maqedonia rrëzohet nga resorti duke bërë “selfie”, thyen 11 brinjë

Ish-Miss Maqedonia, modelja dhe influencuesja Emilia Rozman është rrëzuar në parkingun pranë një resorti në Ohër.

Në policinë e Ohrit më 6 korrik në ora 21:40 është raportuar se 32-vjeçarja nga Shkupi duke bërë fotografi pranë rrethimit metalik të parkingut në kompleksin turistik afër fshatit Peshtan të Ohrit, ka rënë dhe ka marrë lëndime të rënda.

Emilia ka postuar në profilin e saj në Facebook nga shtrati i saj në spital dhe ka shpjeguar se si ndodhi aksidenti ku ka thyer 11 brinjë gjatë rënies prej 7 metra lartësi.

“Të shtunën në mbrëmje pata një aksident në Ohër, ku rrëshqita, pjesërisht nga ngathtësia, pjesërisht nga vlerësimi i keq i hapësirës, ??nuk mund të komentoj për ndërtimin e gardhit, sepse nuk jam kompetente dhe kam rënë rreth 7 metra dhe kam thyer 11 brinjë. Me këtë më janë dëmtuar edhe mushkëritë dhe jam transferuar nga spitali “Shën Erazmus” në Kirurgjinë Torakale në Shkup”, ka shkruar Rozman.

Ish-Miss Maqedonia rrëzohet nga resorti duke bërë

Emilia Rozman në spital

AIarmi! Mos e konsumoni këtë sallam që gjendet në marketet tona, është importuar nga Italia dhe ka prani të listerisë

Sistemi i Aarmit të Shpejtë i Komusninit Evropian për produktet ushqimore (RASFF)ka njoftuar se një sasi sallamesh derri me feta e markës Viaggio nel Gusto, në paketim 80 gramëshe duhet tërhequr menjëherë nga tregu, pasi konstatuar me prani të Listeria. Produkti, siç shikoni dhe në foto, është futur në tregun shqiptar nëpërmjet kompanive që importojnë, me numër loti L023414223 dhe afat përdorimi (skadence) 19.08.2024.

Sallami është prodhuar në Milano, ndërsa Ministria e Shëndetësisë së Italisë gjithashtu ka njoftuar tërheqjen e tij nga tregu.

Qendra ALERT, Organizatë për Mbrojtjen e Konsumatorëve e publikon këtë njoftim (Alert) me të dhënat e plota si informacion për publikun, u cili nëse e gjen në dyqane, me të dhënat e mësipërme, nuk duhet ta blejë. Ndërsa ata që mund t’a kenë në kuzhinat e tyre, duhet t’a kthejnë aty ku e kanë marrë.

Megjithëse Listeria konsiderohet mjaft e rrezikshme për shëndetin e konsumatorëve dhe informimi i tyre duhet të jetë maksimal, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit është mjaftuar vetëm në websit-in e tij me një komunikim të thjeshtë, pa asnjë publikim në rrjete sociale apo një komunikim me mediat për interesin e publikut.

Alarmi! Mos e konsumoni këtë sallam që gjendet në marketet

Cacciatore a fette dop GR 80

“Në vijim të njoftimit të datës: 09/07/2024 i kategorisë ALERT nga Sistemi RASFF (RAPID ALERT SYSTEM FOR FOOD AND FEED, njoftohemi lidhur me praninë e Listeria monocitogenes në sallam derri, gjë që përbën risk me ndikim serioz për shëndetin e njeriut, ju informojmë si vijon: PËRSHKRIMI I PRODUKTIT:

– Kategoria e produktit: mish dhe nënprodukte mishi

– Emri i produktit në etiketë: Cacciatore a fette dop GR 80

– LOT: L023414233; Datë Skadence: 19/08/2024.”. Kaq thuhet në njoftimin e AKU, pa emrin tregtar apo foto të produktit apo të dhëna shtesë për ecurinë e tërheqjes nga tregu, masat e marra etj.

Megjithatë, Qendra ALERT e ka siguruar foton, si një informacion shtesë për konsumatorët.

Listeria është një lloj bakteri, emri i plotë i të cilit është Listeria monocytogenes dhe shkakton një infeksion që quhet listerioza, nga i cili vdesin qindra mijëra njerëz në vit në të gjithë botën. Listeria nuk është aq i përhapur sa salmonella që është një tjetër virus vdekjeprurës, megjithatë nuk duhet neglizhuar sepse në 25% të rasteve të infeksioneve janë fatale.

Infeksioni në fjalë është më i rrezikshëm tek të rriturit pas një moshe të caktuar, ata me imunitet të dobët dhe veçanërisht gratë shtatzëna sepse mund të nxisë abort. Në rastin e grave shtatzëna, simptomat e infeksionit janë të njëjta me gripin, por bakteri kalon placentën duke shkaktuar deformime të fetusit ose humbje të tij. Ky bakter gjendet kudo rreth nesh, në tokë, ujë dhe shumë produkte ushqimore si ato të mishit, qumështi i shtazëve apo nënprodukteve të tij. Në të shkuarën, ky bakter është përhapur nëpërmjet perimeve të ngrira dhe sallatave të paketuara. /Alert.al

Fitoi titullin WBO për pesha të rënda, Nelson Hysa shpallet kampion Europe

Flamuri shqiptar vazhdon të valëvitet larg, Nelson Hysa ka arritur të fitojë titullin e parë europian në WBO për peshat e rënda. Shkodrani ia doli të mposhte Thorsten Fuchs.

Hysa e gjunjëzoi menjëherë brenda pak sekondash, teksa atmosfera në sheshin “Skënderbej” ishte elektrizuese dhe mbështetja nuk i mungoi. Fitorja e 18-të në karrierë për Hysën dhe e 16-a me “Knock Out”.

Një triumf që sjell për herë të parë në Shqipëri një titull europian. Në këtë mënyrë Hysa bën që Shqipëria të shkruajë një tjetër faqe të suksesshme në historinë e boksit.

Ishin të interesuar për të blerë shërbimet e Mario Mitajt, Juventusi “trembet” nga Beshiktashi

Ka javë të tëra që qarkullojnë zërat se klubi i Juventusit është duke shikuar opsionin e blerjes të mbrojtësit shqiptar Mario Mitaj, për të rregulluar problemet e shumta që kanë në repartin e majtë difensiv të ekipit.

Megjithatë, klubi bardhezi ka qenë i zënë me punë të tjera, ku këto ditët e fundit, zyrtarizoi edhe nënshkrimin me trajnerin e ri Tiago Mota. “Zonja e Vjetër” çalon në shumë reparte dhe supozohet që do të bëjë një merkato të fuqishme, që të mund t’i mbulojë këto boshllëqe.

Tani, Juventusit i shtohet edhe një problem tjetër, sepse Mitaj ka rënë në radarët e Beshiktashit. Klubi turk thuhet që i ka bërë një ofertë konkrete Lokomotivës së Moskës për të blerë kartonin e mbrojtësit shqiptar. Këto nuk janë lajme të mira për klubin torinez, që duke parë interesimin më të lartë të turqve, mund të shikojnë për një emër tjetër që të transferojnë për repartin e mbrojtjes./PANORAMASPORT.AL

Media greke: Çmimet e larta po i detyrojën grekët të ikin me pushime në Shqipëri

“Pjatat tradicionale greke tani duken të paarritshme rreth zonës më turistike të Greqisë, qendrës së Athinës. Rritja e çmimit të fetës dhe e vajit të ullirit kanë rritur edhe çmimin e sallatës greke, e cila rivalizon apo edhe ia kalon në çmim sallatat e tjera të huaja të njohura në tavernat përreth Akropolit.

Çmimet kanë qenë gjithmonë më të larta në Plakë, Monastiraki, Thissio. Por çmimet tani janë rritur në qiell në krahasim me të kaluarën”.

Kështu shkruajnë gazetat greke, teksa bëjnë një pasqyrë të çmimeve të larta që ka revoltuar vendasit në Greqi.

Sipas televizionit Mega, një çifti për të ngrënë pranë Akropolit mund t’i duhen edhe 70 euro. Çmimi i sallatës greke për shkak të rritjes ka arritur në 14 euro, i gjiros së derrit në 21 euro dhe porcioni i musakasë 19 euro. Nga ana tjetër, shitësit flasin edhe për qira jashtëzakonisht të larta, të cilat nuk u lënë hapësirë ??për të mbajtur çmimet të qëndrueshme.

Për këto arsye, përveç Italisë, e cila është një nga tregjet klasike turistike dhe Kroacisë, e cila është rritur ndjeshëm, turizmi në Shqipërinë fqinje, ku çmimet janë dukshëm më të lira, është rritur ndjeshëm në krahasim me vitet e mëparshme.

“Kështu, ndërkohë që bukuria dhe niveli i lartë i shërbimeve kanë fituar tregun botëror turistik, edhe grekët tashmë preferojnë Shqipërinë fqinje, pasi infrastruktura e saj është përmirësuar dhe çmimet janë më të ulëta të paktën 2 deri në 3 pikë krahasuar me ishujt grekë.

Sipas Organizatës Botërore të Turizmit, në vitin 2023 Shqipëria u rendit e 4-ta në nivel global për rritjen më të madhe në përqindje të ardhjeve ndërkombëtare të turistëve, duke shënuar një rritje prej 56% në 2019. Shqipëria mirëpriti 7.5 milionë të ardhur ndërkombëtarë në 2022 dhe 10.1 milionë në 2023”, raporton televizioni Mega në edicionin qendror të lajmeve.

VIDEO/ Nxehtësi përvëluese në Athinë! Termometri regjistron temperaturën… 100 gradë celcius

Athina po përballet me temperatura të larta e ekstreme. Mediat greke shkruajnë se kamerat termike kanë regjistruar temperatura, që as mund të mendoheshin.

Kamera ka kapur një temperaturë deri në 100 gradë celcius, në një rrugë shumë pranë qendrës së Athinës, afër një kamioni.

Ndërsa, në motorin e një makinerie, që është ndaluar në semafor, kamera tregon se temperatura shkon gati 400 gradë celcius.

Pritet që vala e të nxehtit të përkeqësohet në vazhdim, ku temperatura e ajrit do të shkojë deri në 43 gradë celcius./protothema/

Sipas meteorologëve në Greqi, temperaturat e larta në vendin fqinj do të vazhdojnë të jenë të tilla deri më datë 19 korrik 2024.

(Balkaweb)