Ήoroskoρi për ditën e sόtme, e hënë 1 ρrill 2024:

DASHI

Do të jetë një ditë pozitive, java e re do të fillojë me këmbën e djathtë. Edhe pse është një periudhë e vështirë për të gjithë, do të zgjoheni plot energji dhe dëshirë për më mirë. Mundohuni ta kanalizoni gjithë këtë forcë të re për të bërë diçka që e keni shtyrë për një kohë të gjatë, qoftë vetëm apo në shoqëri. Lajme të mira vijnë edhe nga pikëpamja ekonomike.

DEMI

Sipas horoskopit të Paolo Fox, pritet një ditë në të cilën do të jeni shumë në ankth dhe ky nxitim nuk ju lejon të keni mendje të kthjellët. Në dashuri, jo çdo gjë shkon ashtu siç keni shpresuar: megjithatë, bindja rritet gjithnjë e më shumë tek ju se është e drejtë të lini një person të shkojë nëse zemra e tij është diku tjetër. Një lajm i mirë vjen për familjen tuaj: vera e ardhshme do t’ju dhurojë një ngjarje të lumtur.

BINJAKËT

Do të keni një intuitë të shkëlqyer që do t’ju bëjë të merrni disa pikë, në punë, me eprorët. Ngadalë po demonstroni se sa vleni dhe kënaqësia më në fund po vjen. Në dashuri, emocione të mëdha: nëse jeni çift apo nëse kërkoni njerëz të rinj për të përjetuar aventura.

GAFORRJA

Përfito nga rasti për t’iu përkushtuar njerëzve më të afërt: kohët e fundit e keni bërë veten pak të dëshiruar dhe ato pak herë që keni qenë prezent keni qenë nervoz dhe të padrejtë. Rruga është e gjatë, por me dialogun e duhur do të rikuperoni terrenin e humbur. Përveshni mëngët.

LUANI

Sipas horoskopit të Paolo Fox, do të jetë një ditë pozitive në dashuri: një Venus që qesh po mbërrin në qiellin tuaj. Është dita perfekte, pra, për ta bërë dashurinë qëllimin tuaj të vetëm: kaloni sa më shumë kohë me partnerin, do të shihni se marrëdhënia juaj në çift do të përfitojë shumë. Nis një javë vendimtare edhe për punë: mos u kapni të papërgatitur.

VIRGJËRESHA

Yjet ju ftojnë para së gjithash të ndryshoni qasjen tuaj, e cila shpesh është shumë pesimiste. Vetëm me bindjen tuaj më të madhe do të jeni në gjendje të rregulloni disa situata të komplikuara. Këto ditë do të duhet të hiqni dorë nga diçka e rëndësishme. Bëhuni i fortë.

PESHORJA

Do të jetë një ditë e ndërlikuar: keni pasur kaq shumë plane për këtë pranverë, por tani gjithçka është e bllokuar dhe nuk po kaloni shumë mirë. Këshilla e yjeve është të kërkoni të mirat edhe në këtë periudhë: shikoni përreth, njihni ato fytyra që ndoshta shumë shpesh i keni marrë si të mirëqena dhe jepini vetes dashurinë që meritoni.

AKREPI

Sipas horoskopit të Paolo Fox, një fazë e rimëkëmbjes së madhe do të fillojë për ju. Ju po kaloni një periudhë komplekse dhe të vetmuar, por gjithashtu e keni kuptuar që në vend që të ndjeni keqardhje për veten, mund të përfitoni prej saj për të prerë përfundimisht degët e vdekura të jetës suaj. Jo vetëm njerëzit: puna, miqtë, hobi. Eliminoni të tepërt, do t’i jepni hapësirë ??të re asaj që ka vërtet rëndësi.

SHIGJETARI

Sa shumë dyshime keni në kokën tuaj. Në këtë periudhë qetësie relative ju keni pasur mundësi të mendoni, ndoshta pak më tepër. Rezultati është një kaleidoskop emocionesh dhe mendimesh nga të cilat tani e keni të vështirë të dilni. Vendosini gjërat në rregull, vendosni prioritete dhe mbi të gjitha ndërmerrni veprime. Vetëm të menduarit nuk të çon askund: vetëm për të grumbulluar zhgënjime.

BRICJAPI

Më në fund keni filluar të ndiheni mirë. Ju keni kaluar disa muaj shumë të komplikuar, disa për shkak të një marrëdhënieje të dështuar, disa për shkak të ndonjë problemi të madh në familje. Tani situata po rikuperohet. Megjithatë, mos bini në gabim që të dëshironi gjithçka menjëherë: jeni ende duke u rikuperuar, ndaj bëni kujdes.

UJORI

Sipas horoskopit të Paolo Fox, do të jetë një ditë me nervozizëm të fortë. Edhe njerëzit që ju duan më shumë e kanë pasur të vështirë të jenë pranë jush ditët e fundit. Si thua të ndryshosh më në fund qëndrimin tënd dhe të shikosh brenda vetes pak më mirë?

PESHQIT

Jeni duke përjetuar një periudhë shumë të veçantë në dashuri. Disa prej jush, në fakt, po e kuptojnë se historia juaj duket se ka marrë fund. Të tjerët, megjithatë, pavarësisht se janë ende të dashuruar me partnerin e tyre, kanë një dëshirë të madhe për një person tjetër. Përfitoni nga kjo e hënë për të vendosur pak rregull në kokën tuaj. Dhe mbi të gjitha në zemër.

Eρoka e tik-tokërsve/ Si fυnerali i një jetimi 23-vjeçar u kthγe në çështje kombëtare. Fansat ρërdhosën υαrrimin dhe tronditën fshαtin me…

Një funeral mund të jetë një kohë për reflektim të zymtë për familjen dhe miqtë, por në këtë epokë të mediave sociale, kur i ndjeri mund të ketë ndarë detaje intime rreth jetës së tij me një numër të madh ndjekësish, situata mund të ndryshojë. Në Kenia, një varrim normal për një jetim 23-vjeçar ndoshta do të ndiqej nga ata që kishin qenë afër tij. Por ky nuk ishte rasti për TikToker Brian Chira, i cili vdiq dy javë më parë në një aksident rrugor pranë kryeqytetit Nairobi.

Ai kishte grumbulluar më shumë se 400,000 ndjekës në pak më shumë se një vit. Videot e tij të sinqerta, të mprehta, që trajtojnë çështje sociale dhe të marrëdhënieve, u shpërndanë drejtpërdrejt në kamera, duke argëtuar dhe ndonjëherë tronditur shumë njerëz. Fansat e tij – të njohur si “Klani Chira” – gjithashtu donin të bënin një gjest pasi jeta e tij u ndërpre tragjikisht. Ata kontribuuan në një fond funerali, i cili mblodhi mbi 60,000 dollarë (48,000 £) për varrimin, duke i lënë organizatorët të habitur. Por familja dhe fqinjët e Chira janë ende të tronditur pasi mijëra prej tyre shkuan në varrimin e tij në një fshat mjaft të përgjumur dhe të largët, Gitei, në Kenian qendrore. Ngjarja e së martës fillimisht ishte planifikuar për 500 persona, por numri i të pranishmëve u rrit në më shumë se 5,000.

Masiv dhe i padisiplinuar

“Këta ishin thjesht TikTokers të rastësishëm, askush nuk i mobilizoi ata. Ne në fakt menduam se po merrnin pjesë në një varrim tjetër në lagje,” i tha BBC-së një nga organizatorët e ngjarjes, miku i Chira, Faustine Lukale.

Lukale njihet edhe si Baba Talisha në rrjetet sociale, ku edhe ai ka një numër të madh ndjekësish. Ai tha se duhej të organizonin shpejt më shumë tenda dhe ulëse për turmën e madhe të njerëzve në ceremoni. Fshatarët thanë se nuk kishin parë kurrë një turmë kaq masive dhe të padisiplinuar të rinjsh, disa prej të cilëve ishin të dehur.

Figurat fetare nuk mund të kishin as mundësinë për të udhëhequr shërbimin e varrimit pasi disa dukej se i shtynin vajtuesit e tjerë nga rruga për të transmetuar drejtpërdrejt, ose regjistronin video dhe bënin selfie rreth varrit të Chira-s, raportuan mediat lokale. Videot dhe fotot e varrimit kanë vërshuar në rrjetet sociale. Chira ishte ende një temë në trend në Kenia me mbi 7,000 postime në X, ditë pas varrimit të tij.

TikToker fitoi famë në dhjetor 2022 kur u intervistua nga një stacion televiziv lokal si dëshmitar i një aksidenti rrugor. Në intervistën virale, elokuenca e Chira-s në anglisht dhe personaliteti i tij tërheqës tërhoqën vëmendjen e shikuesve. Ai përfitoi nga ekspozimi i papritur për të krijuar një prani të madhe në internet. I mbetur jetim në fëmijëri, Chira duhej të braktiste universitetin për shkak të mungesës së parave. Gjyshja e tij Ester Njeri tha se Çira ishte lënë në kujdesin e saj në moshën 8-vjeçare pas vdekjes së nënës.

Arrestohet dhe akuzohet

Chira më vonë do të zbulonte në një intervistë radiofonike se ishte me HIV pozitiv, gjë që e shtyu atë drejt abuzimit me alkoolin dhe e bëri atë të binte në depresion. Përpjekjet e tij për jetën e bënë pjesërisht të lulëzonte si krijues i përmbajtjes pasi përdori platformën e tij për të ndarë përvojat e tij personale me një ndershmëri tërheqëse.

Por, si një TikToker ambicioz, Chira nuk ishte i panjohur për polemika dhe shpërthimet e tij në internet shpesh e vendosën atë në telashe. Në gusht të vitit të kaluar, ai u arrestua dhe u akuzua për ngacmim kibernetik kundër një shoku të tij TikToker. Ai në disa video ka veshur edhe rroba femrash, gjë që ka tërbuar disa njerëz.

Natën e 16 marsit, trupi i tij u gjet në një rrugë pasi u godit nga një kamion që më pas u largua me shpejtësi në qarkun Kiambu, rreth 16 km nga Nairobi. Policia tha se është ende në kërkim të shoferit. Pas vdekjes së tij, komuniteti i tij TikTok u mblodh së bashku dhe në ditën e funeralit ata mbërritën me autobusë me qira, disa me bluza përkujtimore dhe kapuç me emrin e tij. Por turma i mohoi familjes dhe fshatarëve mundësinë për të varrosur Chira me dinjitet, sipas organizatorëve. “Nuk na pëlqente mënyra se si ata visheshin, pinin duhan dhe pinin alkool para nesh. Ata nuk e respektonin as klerin,” tha një fshatar për faqen e lajmeve Nation. Një tjetër fshatare tha se ishte e trishtuar nga përdorimi i fjalëve fyese gjatë varrimit.

Chira u varros pranë stërgjyshit të tij dhe fshatarët panë teksa “tiko-tokersat” shkelnin mbi varre, në kundërshtim me traditat e komunitetit lokal Kikuyu. Disa oficerë policie që ishin në terren për të kontrolluar turmën u shfaqën të tronditur dhe panë nga një distancë teksa disa nxitonin për të bërë selfie në varr. “Më është dashur të largoj gjyshen e Chira-s para përfundimit të varrimit,” tha Lukale.

“Edhe pas varrimit asnjë TikToker nuk erdhi në familje për ngushëllime, gjyshja e Chira ishte vërtet e zhgënjyer,” shtoi ai. Pas varrimit, disa u panë duke ujitur lulet e vendosura në varrin e Chira me alkool, duke tronditur më tej udhëheqësit fetarë dhe fshatarët. Rreth 6,000 dollarë u përdorën për shpenzimet e varrimit dhe një shumë tjetër e papërcaktuar shkoi për të paguar riparimet dhe dëmet e shkaktuara nga TikTokers gjatë ngjarjes. Paratë e mbetura do t’i dorëzohen familjes, një pjesë e tyre për të ndërtuar ose blerë një shtëpi për gjyshen e Chira-s. Por kritikët thonë se TikTokers e braktisën Chira-n kur ai luftoi me vështirësitë e tij të jetës vetëm për të festuar vdekjen e tij. /Marrë nga BBC/

“Mos bëj gαfë të Ιαrgohesh!” Dijonisi përgatit valixhen, Çiljeta: Ti je më i votuari këtu

Dijonisi ka përgatitur valixhen në rast se del nesër nga televotimi. Çiljeta e shqetësuar ka kujtuar se ai do të largohet nga “Ferma VIP”.

Këngëtarja ka shkuar menjëherë afër Dijonisit duke i bërë me dije se ai u shpall i preferuari i publikut, kështu që nuk ka përse përgatit valixhen.

Pjesë nga diskutimi:

Dijonisi: Po i bëj gati valixhet se jam në nominim, po nuk dola i heq prap rrobat

Çiljeta: Shiko se ne të gjithë jemi çik me penallti këtu, na kap radari ndonjëherë, po ti çfarë pate?

Dijonisi: Moj motër, po i bëj gati për nesër

Çiljeta: Po çfarë nesër, ti je më i votuari këtu, rrezik e fiton

Dijonisi: Të shohim si del nesër. Nëse dal i fundit nga votat, e kam gati valixhen

Çiljeta: Mos bëj gafë të largohesh!

Dijonisi: Jo si bëj këto gjëra!

Vjen hυmbja e parë e Florian Markut, Kris Kongo e thyen pas 14 ndeshjesh si ρrofesionist (Video)

Florian Marku ka regjistruar sot humbjen e tij të parë në ringun profesionist, teksa është mundur nga britaniku Kris Kongo në duelin për titullin IBO Interkontinetal Velter.

Një humbje që ka ardhur në duelin në Londër pas 10 raundesh të luftuar, ku strategjia e rivalit të tij për ta mbajtur larg, funksionoi më së miri.

Kështu, pas 13 fitoresh dhe një barazimi, erdhi humbja e parë në karrierë për Markun, me vendim unanim me pikë në favor të rivalit të tij.

SHIH VIDEON

LIVE DUELI

Raundi 10 – Vetëm një KO mund të kthejë fatin e ndeshjes për Markun, i cili provon të sulmojë. E majta e rrezikshme e Kongo bën që boksieri shqiptar të mos ia dalë të afrohet siç do ai.

Raundi 9 – Hidhet plotësisht në sulm Marku, duke tentuar që të ndryshojë ndeshjen në favor të tij. Por Kongo mbrohet mirë dhe vetëm shmanget, duke mos pranuar duele nga afër dhe goditur nga larg.

Raundi 8 – Marku merr një paralajmërim për goditje në kokë dhe një faull. Më pas i hiqet edhe një pikë tjetër për goditje në pjesën e sipërme të kokës, me duelin që tashmë është bërë shumë i tensionuar.

Raundi 7 – Kongo është në avantazh dhe tani përpiqet vetëm që të shmanget dhe të lëshojë gjuajtje me të majtën.

Raundi 6 – Marku jep një të djathtë të fortë që në fillim, duke diktuar ritmin e tij. Kongo tashmë mundohet vetëm t’i shmanget dueleve dhe nga distanca po kontrollon situatën.

Raundi 5 – Duel i fortë mes dy boksierëve, me shkëmbime goditjesh nga afër e larg. Një e djathtë e fortë e Kongos vë në vështirësi boksierin shqiptar.

Raundi 4 – Marku nis raundin me një të majtë të pastër ndaj rivalit të tij, i cili provon vazhdimisht që të lidhet për të bllokuar sulmet radhazi të boksierit shqiptar.

Raundi 3 – Kongo ndryshon strategji, duke u munduar të mbajë Markun larg tij, për të shfrytëzuar duelin në distancë, duke i dhënë edhe një goditje të fortë me të djathtën boksierit shqiptar.

Raundi 2 – Marku sulmon vazhdimisht Kongo, teksa lëshon disa gjuajtje radhazi drejt kundërshtarit të tij, të cili e mbyll në kufijtë e ringut.

Raundi 1 – Dueli nis me Markun i cili lëshon goditje të forta ndaj kundërshtarit, i mbështetur nga një numër i madh tifozësh në arenën “O2” të Londrës.

PANORAMASPORT.AL

Ήυmbi jetën pas sherrit me thikë/ Ja kush është 18-vjeçari i υrarë në Shkozë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Tiranë, ku një 18-vjeçar ka mbetur i vdekur nga një goditje me thikë pasi një konflikt të nisur mes të rinjve në zonën e Shkozës.

Sipas burimeve, viktima është Aurelio Dervishi, 18 vjeç, i cili është goditur për vdekje me thikë pas një konflikti të çastit mes disa shtetasve që lëviznin me dy automjete, (të cilët më pas janë konfliktuar fizikisht me mjete prerëse).

Viktima ka mbetur fillimisht i plagosur, por për shkak të plagëve të rënda ka ndërruar jetë rrugës për në spital.

Më datë 31.03.2024, rreth orës 21:50, tek rrethi i Shkozës, si pasojë e një konflikti të çastit mes disa shtetasve që lëviznin me dy automjete, (të cilët më pas janë konfliktuar fizikisht me mjete prerëse), është goditur me mjet prerës shtetasi A. D., 18 vjeç.

Si pasojë e dëmtimeve të marra ky shtetas ka ndërruar jetë rrugës për në spital.
Grupi hetimor po punon për kapjen e autorëve të dyshuar dhe sqarimin e rrethanave të ngjarjes.

Pse ma gërυishe makinën’! Dy vëllezër godasin me leva e thika dy persona që përfυndojnë në sρital

Përleshje me leva dhe thika në Uznovë të Beratit dhe shkak u bë gërvishja e makinës.

Dy vëllezërit, Donald dhe Denis Destani, përkatësisht 29 dhe 25-vjeç, kanë zbritur nga mjeti i tyre, kanë thyer me leva xhamat e automjetit të shtetasit Xhuljano Hyraj,27-vjeç, automjetit tip Ford Fokus ,me targa AA 562 CS. Pas kësaj, dy vëllezërit dhe Xhuljano Hyraj janë konfliktuar me thika e leva, derisa i kanë ndarë.

Burime nga Spitali Rajonal Berat bëjne me dije se, Donald Destani ka marrë plagë thike në shpatull, ndërsa Xhuljano Hyraj ka marrë goditje me levë në kokë. Të njëjtat burime konfirmojnë se, të tre të plagosurit janë jashtë rrezikut për jetën. Pas mjekimit,ata do shoqërohen në Komisariatin e Policisë Berat, ku do të merren në pyetje në lidhje me ngjarjen,pasi nuk dihen ende shkaqet e konfliktit mes tyre.

‘Rreth orës 19:50, në lagjen “Uznovë”, Berat, dyshohet se për motive të dobëta, shtetasit D. D., 28 vjeç dhe D. D., 30 vjeç, (vëllezër), janë konfliktuar fizikisht, kanë goditur me sende të forta dhe u kanë thyer xhamat e mjeteve shtetasve Xh. H., 27 vjeç dhe Xh. K., 24 vjeç, të dy banues në Uznovë, të cilët po marrim mjekim në Spital, pa probleme për jetën.

Shërbimet e Policisë kanë shoqëruar menjëherë në ambjentet e Komisariatit, të dy vëllezërit e përfshirë në konflikt dhe po kryejnë veprimet e mëtejshme procedurale.

Ndërkohë, grupi hetimor vijon punën për sqarimin e plotë të rrethanave të rastit’.

U Ιαrgua me zarf të zi/ Porosia që u la Egla banorëve ρara daljes nga shtëpia e “Big Brother Vip” (Video)

Aktorja Egla Ceno është përjashtuar nga Big Brother VIP 3 këtë të diel, pas debatit të ashpër që pati pas prime-t me Meritonin dhe Ilnisën.

Vëllai i Madh u detyrua të merrte një vendim, pasi Egla i hodhi gotën me verë në kokë Meritonit. Largimi i saj u prit me çudi nga banorët të cilët e përqafuan, ndërsa aktorja u la porosi që të mos bien pre e provokimeve.

“Me vjen keq, është okay, ishte kënaqësi, u kënaqëm, nuk është një gjest që duhet ta bëni, mos bini pre e provokimeve, unë bëra qejfin tim u kënaqa nuk jam pishman për asgjë, gjërat që kam bërë gabim kam kërkuar ndjesë, do të takohemi jashtë, mos bini pre e provokimeve sepse do të bëhen më të forta”, tha Egla.

Kujtojmë se Egla është një prej personazhet më të spikatur këtë edicion të Big Brother VIP 3 për lojën e saj agresive dhe pa doreza.

GabrieΙa e “Përρυthen”: Ήarxhoj 5 mijë euro në mυaj. Nuk e tregoj ku i gjej lekët, e kam sekret

Gabriela Arapi, ish-konkurrentja e Për’puthen ka qenë e ftuar në rubrikën “Mos i bjer me top” me Ronaldo Sharkën, ku ka folur gjatë për jetën e saj private.

Gabriela ka treguar se është një person që ka shpenzime të mëdha, punon për t’i nxjerrë këto para dhe se nga pas ka ngacmime të shumta si nga personazhe VIP po ashtu dhe nga njerëz jo publik.

Ronaldo Sharka: Sa lekë harxhon Gabriela në muaj?

Gabriela Arapi: Kur kam bërë një herë llogaritë, diku deri tek 5 mijë euro.

Ronaldo Sharka: Ok që janë shumë rroga mesatare bashkë.

Gabriela Arapi: Po janë shumë, do fillojnë tani se ku i gjen ti lekët, etj, etj, por nuk e tregoj, e kam sekret. Më marrin në sysh dhe nuk më vjen më pastaj leku.

Ronaldo Sharka: Kush është shumë apo dhurata më e çmendur që një mashkull ka bërë për ty.

Gabriela Arapi: Këtu më gjete pak ngushtë. Një makinë por nuk e kam më. Nuk e tregoj shumën.

Ronaldo Sharka: Ka pasur meshkuj showbizi që të kanë shkuar dhe kanë nisur një flirt me ty duke bërë këtë batutë të Cartierit?

Gabriela Arapi: Po ka futbollistë të Kombëtares që kanë shkruar, por më shumë kanë shkruar jo të showbizit duke thënë “po çfarë do ti zemra aty, ta blejmë ne Cartierin”, ti nuk je për ata, ta shtrojmë ne me flori, me çfarë të duash”.

Ronaldo Sharka: Më trego një personazh publik që ka flirtuar apo ngacmuar me ty gjatë kohës së Për’puthen se ato ndjekin TV dhe kanë parë një gocë të bukur.

Gabriela Arapi: Nuk nxjerrim emra jo, se pastaj merren vesh, se mund të jenë dhe të martuar, të fejuar, në një lidhje, prandaj e ruajmë privatësinë.

Ronaldo Sharka: Ka pasur dhe kështu rastesh?

Gabriela Arapi: Po normale, që nxjerrin dhe gratë në Instagram.

U ρërjashtυa nga Big Brother Vip, reagon Egla Ceno

Aktorja Egla Ceno reagon pas përjashtimit nga Big Brother.

Ajo u bëri thirrje banorëve të tjerë që të mos bien pre e provokimeve të Meritonit dhe Ilnisës, duke theksuar se këto provokime do bëhen edhe më të shpifura.

Mes të tjerash ajo tha se e ka shijuar për kaq kohë sa qëndroi brenda në shtëpi, ndërsa u shpreh se me banorët do të shihet jashtë.

“Unë shpëtova për vetën time”, tha Egla duke u larguar.

“Është Ok fare. Ishte kënaqësi. Unë u kënaqa. Nuk është një gjest që duhet ta bëni. Mos bini pre e provokimeve kaq të…mbajeni veten deri në fund. Unë bëra qejfin time, nuk jam pishman për asgjë. Gjerat që kam bërë gabim kam kërkuar ndjesë. I ri ndjesës që kam kërkuar. Unë jam Egla dhe do takohemi jashtë. Mos bini pre e provokimeve sepse do bëhen më të forta dhe më të shpifura. Unë shpëtova për veten time”, tha Egla Ceno.