Dυbai po ndërton aeroρortin më të madh në botë, do t’u shërbejë 260 milionë ρasagjerëve

Duke synuar të kenë aeroportin më të madh dhe më spektakolar në botë, të gjithë sytë janë nga Dubai, duke promovuar zbatimin e një investimi prej 35 miliardë dollarësh.

Siç raporton Al Jazeera, puna për zgjerimin e Aeroportit Ndërkombëtar Al Maktoum tashmë ka filluar.

Kur të përfundojë aeroporti, ai do të jetë më i madhi në botë.  

Kryeministri dhe nënkryetari i Dubait, Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, tha të dielën se aeroporti i ri do të jetë pesë herë më i madh se aeroporti aktual ndërkombëtar i Dubait.

Do të ketë pesë pista, 400 porta dhe me kapacitet për të shërbyer deri në 260 milionë pasagjerë në vit, sipas asaj që është paralajmëruar zyrtarisht, padyshim do të jetë më e ngarkuara.

Të gjitha operacionet e Aeroportit Ndërkombëtar të Dubait do të transferohen, gradualisht gjatë viteve të ardhshme, në Aeroportin Ndërkombëtar Al Maktoum.

“Dubai do të bëhet aeroporti i botës, porti i tij dhe qendra e re globale”, thekson Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum.

Paul Griffiths, shefi ekzekutiv i Dubai Airports, tha se këto lëvizje do të vendosin Dubain si një qendër kryesore ndërkombëtare të aviacionit./abcnews.al

Si kanë ndrγshuar sot monedhat e hυαja? Kυrsi i këmbimit

Sot më 15 dhjetor 2023, dollari amerikan blihet me 93.2 lekë dhe shitet me 95 lekë.

Euro blihet me 102.6 lekë dhe shitet 104.2 lekë.

Franga zvicerane këmbehet sot në blerje me 107.3 lekë, ndërsa në shitje me 109 lekë.

Paundi britanik sot blihet me 118.8 lekë dhe shitet me 120.5 lekë.

Dollari kanadez sot në blerje këmbehet me 69.3 lekë dhe në shitje me 71 lekë.

Më poshtë po sjellim të dhënat e këmbimit valutor, për të gjitha monedhat e huaja

Ήoroskoρi për ditën e sόtme, e Ρremte 15 Dhjetor 2023

Dashi

Nëse jeni ne një lidhje mos kërkoni te impononin mendimin tuaj mbi partnerin sepse do keni mosmarrëveshje te shumta. Pranojini sugjerimet e tjetrit dhe toleroni. Beqaret do kenë një dite te zakonshme dhe pa ndonjë takim impresionues. Ne planin financiar duhet te vazhdoni te tregoheni te matur. Nëse shpenzoni pa u menduar do futeni ne një vorbull te madhe.

Demi

Çiftet do gjenden përballë disa zgjedhjeve te vështira, por qe duhet t’i bëjnë sot me patjetër, Mendohuni sa te mundni, por jo vetëm për veten tuaj. Beqaret do pëlqejnë jashtë mase një person qe sapo ka filluar një angazhim serioz. Mos bëni gabim te shkatërroni një lidhje te qete. Merkuri do ndikoje tek financat dhe do i mbaje ato gjithë kohës te qëndrueshme.

Binjaket

Ndryshime rrënjësore do ketë sot ne jetën sentimentale te çifteve. Ata qe kane pasur debate do ndihen me te qete, ndërsa ata qe kane pasur një lidhje te qëndrueshme do bëjnë plane për te ardhmen. Beqaret do kenë surpriza te këndshme. Ne planin financiar çdo gjë do shkoje me se miri. Nuk do keni as vështirësi për te shpenzuar për ato qe dëshironi.

Gaforrja

Jeta juaj sentimentale do ndjeke drejtimin e duhur sot. Jupiteri do iu nxite te tregoheni me te hapur dhe t’i pranoni me lehtësisht mendimet e atij qe keni ne krah. Ai nga ana e tij do iu surprizoje gjithë kohës. Beqaret nuk do hedhin asnjë hap pa qene te sigurte. Financat nuk do jene te mira, por nuk duhet te luani aspak me lojëra fati. Mund te humbni me shume sesa te fitoni sot.

Luani

Do jeni me humor shume te mire gjate kësaj dite dhe do argëtoheni pa fund me personin qe keni ne krah. Çdo moment do jete i veçante dhe emocionues për ju. Beqaret do jene gjithë kohës ne kërkim dhe do i studiojnë mire personat qe do takojnë. Ne planin financiar duhet te tregoheni me vigjilente se kurrë me pare. Gabimeve vogla mund te jene fatale.

Virgjeresha

Jeta juaj sentimentale do jete e mbushur me surpriza te këndshme sot. Do jeni te gatshëm te bëni edhe ndonjë çmenduri te vogël vetëm qe atmosfera te nxehet. Beqaret do jene me te mbyllur ne vetvete dhe nuk do përfitojnë nga ftesat qe do iu bëhen për te dale. Financat nuk do jene ne gjendjen e tyre me te mire. Tregohuni te kujdesshëm qe te mos keni probleme.

Peshorja

Plutoni do jete i vendosur keq ne qiellin tuaj te dashurisë dhe problemet ndërmjet jush dhe partnerit do jene te mëdha. Mos u nxitoni për asgjë. Beqaret do kenë takime mjaft impresionuese me persona te veçante. Problemet materiale duhet t’i zgjidhni sa me shpejt te mundni. Edhe shpenzimet duhet t’i ulni nëse nuk doni te keni me tepër vështirësi.

Akrepi

Do keni disa përballje te vogla sot me atë qe keni ne krah, megjithatë nuk pritet asgjë alarmuese. Mos mendoni gjithmonë se jeni ju qe keni te drejte. Beqaret do kenë mundësi ta gjejnë shpirtin e tyre binjak ne orët e pasdites. Bëjini sytë katër ne atë periudhe. financat do jene mjaft te luhatura. Nuk është momenti i duhur për te kryer shpenzime te pamenduara.

Shigjetari

Marrëdhënia ne çift do përmirësohet mjaft gjate kësaj dite. Do flisni për gjithçka me partnerin tuaj dhe do i harroni problemet qe keni pasur dikur. Beqaret do i japin me shume prioritet jetës familjare dhe miqve. Dashuria për ta do jete ne vend te dyte. Dielli do iu ndihmoje ta përmirësoni situatën financiare. Do mund te kryeni edhe ndonjë transaksion me tepër.

Bricjapi

Nëse mendoni se ka ardhur koha ta zyrtarizoni lidhjen tuaj flisni seriozisht me atë qe keni ne krah dhe bëjani te qarte gjerat. Boll me duke e shtyre kohen pak e nga pak. Beqaret do jene te privilegjuar ne dashuri. Edhe pse nuk e kane kërkuar me ngulm princi i kaltër do mbërrijë. financat do duan me shume kujdes dhe maturi. Me pak durim mund ta stabilizoni situatën.

Ujori

Dialogu nuk do mungoje për asnjë moment sot ne lidhjen qe keni krijuar. Nga ana tjetër partneri do iu joshe gjate gjithë kohës dhe do iu beje te ndiheni me se miri. Beqaret nuk duhet te pranojnë çdo lloj ftese pa qene te sigurte për personat qe do ua bëjnë atë. Ne planin financiar shmangni shpenzimet e tejskajshme qe te mos keni probleme serioze.

Peshqit

Do tregoheni shume strikte ne dashuri sot dhe shpesh do e vini partneri ne siklet. Mos e teproni nëse nuk doni te keni mosmarrëveshje te mëdha. Beqaret do duhet te marrin disa vendime te cilat mund t’ua ndryshojnë përfundimisht jetën. Ne planin financiar gjerat do shkojnë me se miri. Madje do keni mundësi te hiqni edhe ndonjë para mënjanë.

I la telefonin të birit 2-vjeçar për 5 minuta, nëna e re “shqγen sytë” kur shίkon ekranίn

Një grua ka marrë një mësim të dhimbshëm pasi i la në dorë telefonin djaloshit të saj 2-vjeçar.

I vogli e mori në dorë atë dhe nisi ta përdorë pa mbikëqyrje duke e kyçur kështu për 48 vite, përafërsisht 5 dekada.

Ai e hapi për të parë një video në YouTube dhe do të mund ta përfundojë kur të jetë 50 vjeç.

Mamaja e re nga Shanghai ia dha telefonin të voglit të saj në mënyrë që të shikonte video edukative.

Kur e mori pas 5 minutash ajo pa se ai i kishte futur disa herë rresht kodin gabim dhe e kishte kyçur kështu për 25 milion minuta.

Pasi e dërgoi telefonin tek një ekspert, ai i tha se zgjidhja e vetme ishte të formatonte sistemin nga e para.

Ήoroskόρi për ditën e sόtme, e Enjte 14 Dhjetor 2023

Dashi

Mos jini shumë të ashpër me të dashurin/ën tuaj, ju rrezikoni ta izoloni atë. Megjithatë, gjithçka do të jetë kalimtare dhe shumë shenja pritet të përjetojnë emocione të forta.  Beqarët do të jetojnë një ditë të mbushur me surpriza, menjëherë pas një pritjeje të gjatë! Të enjten, ambiciet tuaja në punë rriten dhe kështu kërkimi për afirmimin personal hapet për qëllime të reja.

Demi

Sot do të jetë një ditë e jashtëzakonshme për të përjetuar momente të këndshme me partnerin/en tuaj. Zemrat e vetmuara do të jenë të gatshme të bien në dashuri, edhe nëse duhet të distancohen nga një person. Propozimet e reja të punës që vijnë së shpejti, do t’ju vënë në lëvizje. Ata që duan aventura të reja profesionale do të jenë plotësisht të kënaqur.

Binjakët

Nëse jeni çift ju duhet të mbuloni të metat tuaja lidhur me partnerin/en që ju tregojnë më pak të pranishëm dhe më pak pretencioz. Mundohuni të kuptoni nevojat e të dashurve tuaj. Takime intriguese për beqarët, është koha e përkryer për njohje të reja! Periudhë e shkëlqyer për të bërë aleanca dhe marrëveshje të reja. Ju gjithashtu do të keni mundësi të mira për të bërë investime.

Gaforrja

Mos kini frikë të gjykoheni nga partneri/ja dhe gjithashtu besojini sekretet tuaja më të thella. Do të ndiheni më të lehtë dhe do të lëshoni energjitë që keni. Venusi i kujton beqarët të lëvizin me shkathtësi në mënyrë që të mos humbasin raste të rëndësishme. Mos u shqetësoni edhe nëse ka vendime të rëndësishme për t’u marrë, përkundrazi përqendrohuni te diplomacia.

Luani

Ju do të keni çdo mundësi për të ndryshuar një situatë sentimentale dhe ta ktheni atë në favorin tuaj. Aleanca Venus dhe Mërkur favorizojnë dialogun paqësor. Një ditë plot surpriza edhe për beqarët, ju mund të përforconi një miqësi të re dhe të jetoni një flirt. Mundësitë e papritura për rritje profesionale do të krijohen nga Urani. Një periudhë shumë me fat për biznesin ju pret.

Virgjëresha

Do të jetë një e enjte e mbushur me keqkuptime dhe divergjenca, por në bazën e çdo gjëje do të dominojë një eros i madh. Dhe kjo do t’ju bëjë të harroni të gjitha paqartësitë! Beqarët do të ndjehen shumë të dëshiruar, së shpejti do të kenë njohje të reja që do t’i japin emocione unike! Në punë, lini hapësirën e duhur për gjykimin e kolegëve tuaj. Vendosni rendin në disa situata urgjente.

Peshorja

Peshorja do të ndahet midis tërheqjes dhe diskutimit me të dashurin/ën. Por favorizimi i planetëve njofton zgjidhje të shpejta! Sot Venusi u jep bisedave intriguese edhe beqarëve për takime pasionante me njerëz interesantë. Në punë mos e humbisni veten në rekrutime të padobishme dhe përpiquni që të transmetoni stabilitet dhe siguri te eprorët.

Akrepi

Nëse kthehesh nga një histori e mbaruar shumë shpejt do të gjesh veten të interesuar për një zjarr të ri. Mos kini frikë, një dritë e re është gati të rritet! Beqarët të cilët do të duan të ndryshojnë statusin duhet të lënë mënjanë thashethemet dhe të përqendrohen te takimet! Kohë e mirë për punën, karriera ju jep kënaqësi të mëdha sot.

Shigjetari

Ditë e qetë, gjithçka shkon mirë për çiftet. Çdokush që ka jetuar një histori të gjatë mund të ringjallë marrëdhënien dhe ta bëjë atë edhe më interesante me fjalët e duhura. Beqarët mund të kenë takime magjike dhe flirte emocionuese. Një periudhë e mbushur me novacione për punë, marrëdhëniet ndërpersonale përmirësohen dhe me Marsin në favor, shumë kënaqësi do vijnë.

Bricjapi

Korniza astrale paraqitet shumë e favorshme për ndjenjat, edhe nëse nuk do të ketë atraksione të jashtme te çiftet! Ata që janë vetëm mund të mos jenë të vetëdijshëm për një interes që ata kanë ndaj një fqinji. Ju jeni plot energji dhe keni të gjitha mundësitë për të nisur aktivitetet e reja. Mbani në mend uljet dhe ngritjet.

Ujori

Një kohë ndryshimesh për çiftet. Shumë do të kenë parasysh kurorëzimin e një projekti dashurie dhe do të kenë sukses. Zemrat e vetmuara mund të ndjehen gati të bien në dashuri, edhe nëse vijnë nga një zhgënjim. Ndryshimet që paraqiten në punë dhe profesioni për shumë të lindur të Ujorit, janë të dobishme për financat.

Peshqit

Surpriza të bukura dhe konsolidime parashikohen për lidhjet që kanë kaluar nëpër periudha të pasigurta. Kujdesuni për të dashurit tuaj dhe mbështetni nevojat e tyre. Beqarët do të synojnë të kultivojnë një miqësi të distancës që mund të zbulojë zhvillime të papritura. Favori i yjeve do t’ju lejojë të arrini qëllimet e dëshiruara në punë. Jepini hapësirë ambicieve tuaja, por pa e mbingarkuar atë.

Ήoroskόρi për ditën e sόtme, e Mαrtë 12 Dhjetόr 2023

Dashi

Ditën e sotme do t’ju duhet t’i kushtoheni së tepërmi punës, megjithatë pa neglizhuar edhe ndjenjat. Sot ju do të keni një energji shumë të veçantë, pothuajse unike, që do t’ju shtyjë në krahët e partnerit/es. Ata që janë vetëm do të bëjnë takime të shkëlqyera falë aleancës misterioze në ajër midis Plutonit dhe Venusit! Me ndihmën e yjeve ju mund të kuptoni atë që keni në mendje: projektet lëvizin në drejtimin e dëshiruar!

Demi

Jo gjithçka është paqësore në dashuri: sidomos në mbrëmje, disa re në horizont do të vënë edhe marrëdhëniet më të testuara në krizë. Por gjithçka do të funksionojë më së mirë dhe do jetë kalimtare! Nëse jeni vetëm ju do të animoheni nga një vitalitet i madh që do t’ju dërgojë për të tërhequr arritje të shumta. Në punë priten rezultate pozitive.

Binjakët

Aspektet e harmonizuara të yjeve ju premtojnë një marrëdhënie stimuluese, mbështetëse të projekteve të reja. Partneri/ja do t’ju ndihmojë të jetoni ngjarjet e kësaj dite në një mënyrë më të pranueshme. Flirtime të reja vijnë për zemrat e vetmuara, por asgjë nuk është serioze. Sot do të keni mundësi për bashkëpunime të reja. Përdorni angazhimin dhe reflektimin në punë.

Gaforrja

Jeni duke jetuar një moment intensiv të jetës tuaj, i cili do t’ju bëjë të zgjeroni horizontet tuaja, por do t’i lini pak hapësirë ​jetës private. Mos i neglizhoni të dashurit tuaj! Planetët do të ndihmojnë beqarët për të bërë njohje të reja dhe për t’u shkëputur nga rutina. Është momenti ideal për të propozuar një iniciativë që është afër zemrës suaj përsa i përket ëndrrave dhe projekteve.

Luani

Të vënë përballë një zgjedhje të vështirë, marrjes së një vendimi të rëndësishëm në fushën e dashurisë, do të dini se si të veproni. Një histori e nisur kalimthi evoluon në një histori të thellë. Beqarët do të duhet të mbajnë një ekuilibër me një person nëse nuk duan ta mashtrojnë atë. Më mirë të flasin qartë. Qielli paraqitet pa re dhe gjithçka duket e qartë. Yjet ju ndihmojnë të arrini qëllime vërtet ambicioze.

Virgjëresha

Do të jetë një e martë pa ngjarje të mëdha, por gjithçka shumë e qetë. Jeta sensuale rrjedh pa probleme, përveç ndonjë një grindjeje të vogël. Nëse keni besim ju që jeni vetëm, do të zbuloni se shpresat dhe aspiratat nuk janë të paarritshme. Është një ditë ideale për të treguar se jeni me të vërtetë të aftë për të trajtuar një çështje shumë të rëndësishme praktike.

Peshorja

Një ditë intensive lidhur me jetën sentimentale, kalimi i favorshëm i Hënës në Luan mbron marrëdhëniet tuaja në çift. Ju do të zbuloni me kënaqësi që jeni thellësisht të dashuruar! Beqarët do të kenë surpriza të këndshme! Plutoni do t’ju japë një guxim të veçantë në punë, një forcë të madhe që do t’ju shërbejë për t’u marrë me kurthet dhe zilitë.

Akrepi

Ende dyshimet dhe paqartësitë nuk ju japin afat. A e kuptove se ajo që dukej si një marrëdhënie emocionuese doli të ishte diçka e thyeshme? Yjet këshillojnë beqarët të heqin dorë nga çdo gjë dhe të përpiqen t’i japin më shumë kohë dhe hapësirë ​dashurisë. Një qiell i pafavorshëm ju fton të shmangni pakujdesitë në biznes. Tensione dhe përplasje në marrëdhënie me kolegët.

Shigjetari

Dashuria dhe udhëtimi sot mbahen në krah. Do të jeni të përkushtuar që të jetoni me energji të madhe. Marsi, si zakonisht, ju inkurajon që të mos ndaleni nga qëllimet tuaja. Zemrat e vetmuara, nëse duan të ndiejnë një ndjesi me intensitet, nuk duhet të humbasin mundësitë e mira për takime! Suksesi është në majë të gishtave tuaj, ju vetëm duhet ta kapni atë.

Bricjapi

Kultivoni dashurinë dhe pasionet me mençuri dhe realizëm. Mundohuni të kuptoni nëse ajo që po përjetoni është me të vërtetë historia që prisni. Duke e njohur atë është e lehtë! Beqarët do të transmetojnë optimizëm dhe bukuri për personat që kanë pranë, nga ana e tyre edhe ata nuk do të jenë më pak të papërmbajtshëm! Vendosni mënjanë idetë ekstravagante dhe kushtojuni përpjekjeve tuaja për diçka konkrete.

Ujori

Ndjenjat do të jenë konfuze, ata që presin shumë nga të dashurit e tyre do të kenë pakënaqësi të hidhura. Pranojeni, nganjëherë jeni të paqëndrueshëm dhe kapriçoz. Venusi do të favorizojë beqarët që duan t’i kushtojnë më shumë vëmendje gjërave të rëndësishme. Ndjeni dëshirën për të hapur përvoja të reja në punë! Ditë pozitive për ata që duhet të punojnë me dikë.

Peshqit

Venusi dhe Plutoni favorizojnë një jetë serioze dhe stabil afektive, sot do të jetë e lehtë të lihet bukuria e madhe e së tashmes. Faza dashamirëse vazhdon për beqarët, hidh poshtë të gjitha hezitimet dhe nis veten në pushtime! Shfaqni cilësitë tuaja, në punë ju do të jeni veçanërisht të dobishëm për t’u përballur me ndonjë vështirësi.

Një iranian thγen rekordin, vendos 88 Ιυgë të baΙancuara në trυρin e tij

Një burrë iranian theu rekordin e tij botëror Guinness duke balancuar 88 lugë në vende të ndryshme në trupin e tij. Abolfazl Saber Mokhtari, 51 vjeç, theu rekordin e tij prej 85 lugësh, të cilin e vendosi në vitin 2021.

Mokhtari deklaroi për Guinness World Records se ai vendosi të ndiqte rekordin për shumicën e lugëve të balancuara në trup pas një jete të gjatë të ngjitjes së objekteve në lëkurën e tij.

“E vura re aksidentalisht këtë talent timin kur isha fëmijë,” tha Mokhtari për GWR pasi përpjekja e tij e parë për rekordin u certifikua në janar 2022, “por pas shumë vitesh praktikë dhe përpjekjeje, arrita ta forcoja talentin tim dhe të zhvillohesha, aty ku është tani”.

Ai i tha organizatës së mbajtjes së të dhënave, talenti i tij nuk kufizohet vetëm në lugë.

“Çdo gjë, dua të them, çdo objekt. Çdo gjë që ka një sipërfaqe mund të ngjitem në trupin tim, si plastika, qelqi, frutat, guri, druri dhe madje edhe një njeri plotësisht i rritur,” u shpreh Abofazl/abcnews.al

Ήoroskόρi për ditën e sόtme, e Enjte 7 Dhjetor 2023

Dashi

Venusi dhe Mërkuri do ta bëjnë këtë ditë më të lehtë dhe do t’ju bëjnë t’i përjetoni më me lehtësi pasojat e një situate të rëndë sentimentale. Për beqarët yjet kanë parashikuar takime intriguese për çështjet e zemrës. Ju do të jeni të papërmbajtshëm! Në punë, ata që presin për një përgjigje do të duhet të kenë më shumë durim, së shpejti do të ketë lajme të mira.

Demi

Ditë paksa e nënshtruar, ju do të keni pak kohë për t’i kushtuar ndjenjave dhe kjo do t’ju bëjë nervozë. Gjeni kohën e duhur për të kaluar disa orë edhe me të dashurin/ën tuaj! Për beqarët do të jetë një ditë shumë interesante, një flirt i rëndësishëm mund të lindë! Shumë Dem sot do të duhet të bëjnë disa zgjedhje të rëndësishme që do të kushtëzojnë të ardhmen e punës.

Binjakët

Dita do të fillojë e mërzitshme, në dashuri shumë prej jush po përjetojnë disa kohë të errëta. Historitë me pak pasion të ulët duken më shumë si një top në këmbë! Beqarët sot mund të vendosin për të shpenzuar më shumë kohë me veten e tyre në vend se të enden kot. Disa probleme të punës ju fusin në tension.

Gaforrja

Yjet favorizojnë të dashurit sot dhe veçanërisht ata që janë në një marrëdhënie prej një kohe të gjatë. Mbrëmje e këndshme për të shpenzuar me partnerin/en ose me miqtë. Edhe për beqarët kjo ditë do të rezervojë surpriza të bukura, kthimi i një personi të largët do t’ju bëjë shumë të lumtur. Mundësitë e reja do t’i japin jetë perspektivave të reja të punës. Bëni zgjedhjen e mundësive më të mira.

Luani

Ju do të sulmoheni nga ndjenjat e kundërta dhe mund të keni momente aspak të mira. Ndoshta jeni shumë të lodhur, organizoni një udhëtim me partnerin/en tuaj për t’u çlodhur. Beqarët mund të kalojnë momente gëzimi pas një takimi të dëshiruar prej kohësh. Një sqarim me një koleg do t’ju bëjë të zbuloni një person të ri. Ndonjëherë paraqitja ju mashtron!

Virgjëresha

Ju jeni të shqetësuar nga disa vendime të rëndësishme që ju duhet të bëni për jetën tuaj në çift. Venusi do të pastrojë idetë tuaja. Sot parashikohen shqetësime për beqarët, nuk do dinë çfarë të vendosin. Me Mërkurin që ju mbron në punë, ju mund të zgjeroni njohuritë tuaja dhe të bëni takime me fat. Vlerësoni të gjitha mundësitë.

Peshorja

Hëna në shenjë do t’ju bëjë të filloni ditën me optimizëm. Çiftet, nuk do të kenë diskutime që mund të vënë në rrezik marrëdhëniet e tyre. Beqarët nuk do të kenë dëshirë të bien në dashuri dhe preferojnë të jetojnë aventura të shkurtra, por intensive. Do keni shumë angazhime pune sot, do të kuptoni se kush është në anën tuaj dhe kush nuk është.

Akrepi

Me Marsin në shenjën tuaj ju do të jeni pre e nervozizmit dhe do të tregoni dyshime të ndryshme në marrëdhënien sentimentale. Mos e humbni durimin. Disa ndryshime të papritura parashikohen për beqarët, do të bëjnë të ndryshojnë drejtimin dhe të përjetojnë gëzim. Në punë priten disa ndryshime nga lart dhe ju duhet t’i respektoni ato. Tregoni aftësitë tuaja edhe në këto raste.

Shigjetari

Planetët mbrojnë sferën sentimentale dhe do të ketë sqarime për çiftet që kanë pasur debate për çështjet familjare ose për fëmijët e tyre. Fillon një rrugë e re për shumë nga beqarët, përpiquni të kuptoni se cilat janë prioritetet tuaja. Në fushën profesionale do të keni shumë mundësi për të bërë një ndryshim në jetën tuaj.

Bricjapi

Ju keni lënë pas dore ndjenjat tuaja dhe vetëm tani e keni kuptuar atë. Ata që duan të marrin veten mund të sigurohen që të kenë një konfirmim nga ana tjetër. Beqarët do të duhet të qetësohen për disa keqkuptime të krijuara nga ndjenjat! Fillon një fazë jashtëzakonisht brilante, po vijnë strategji të reja të punës që do t’ju lejojnë të arrini qëllimet tuaja.

Ujori

Sot ju jeni me kokën tuaj mbi re dhe do ta ktheni atë në nervozizëm që ju bën të paqëndrueshëm. Nëse keni mbyllur një raport, kthejeni faqen. Beqarët do të kenë disa ngjarje të papritura dhe nuk do të jenë shumë tolerantë me njerëzit rreth tyre. Jo gjithçka që dëshironi mund të arrihet, jini të kënaqur me atë që keni arritur.

Peshqit

Disa vendime të kohëve të fundit të marra me ngut mund t’ju vënë me kurriz pas muri. Marrja e një udhëtimi mund t’ju lejojë të rihapni një marrëdhënie që ju intereson. Zemrat e vetmuara do të jenë magjepsëse dhe do të tërhiqni shumë persona rreth vetes! Mos u mbytni nga vullneti i të tjerëve që ju imponojnë çfarë të bëni, jini të lirë të zgjidhni mundësitë më të mira.

Reρeri Drake sυrprizon shqiptarët me videoklipin e ri, shfaqet me xhaketën e kuqe dhe shqiρonjën e zezë (Video)

Një ditë pas 111 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, reperi kanadez Drake ka zgjedhur një nga format më të bukura për të na përshëndetur, ndonëse mund të mos jetë edhe e qëllimshme data e përzgjedhur për publikimin e videoklipit të ri.

Drake ka publikuar pasditen e sotme këngën e tij më të re “Polar Opposites” dhe ajo çka bie fuqishëm në sy, janë detajet me motive shqiptare, kryesisht në xhaketën që ai mban veshur, dhe po ashtu edhe modelët shoqërues.

Drake është i veshur me një xhaketë të kuqe ‘gjak’, ku pas saj është e stampuar shqiponja e zezë dykrenare, njëjtë si në flamurin e Shqipërisë.

Në videoklip duken edhe modelë të tjerë, të cilët janë pjesë e rrethit të tij shoqëror të veshur po kuq e zi.

Por, nuk mbetet me kaq, pasi në vargjet e këngës, ai duket se pyet dikë duke i thënë “Nuk e di se si bëhen gjërat në Prishtinë”, duke përmendur kryeqytetin e Kosovës.

Disa nga vargjet:

Ose unë po e lexoj gabim mesazhin tënd

Ose veprimet e tua janë çorientuese

Nuk e di se si i bëjnë gjërat në Prishtinë,

Por, di vetëm se tensioni po rritet…