Shqiρtarët terrόrizojnë qγtetin e qetë anglez, sherr masiv për “shtëpinë e barit”! I arrestυαri kërkon deportimin (EMRI)

Qetësia e një mëngjesi në Telford të Anglisë u shkatërrua kur banorët e Calcott, Stirchley, u përballën me një skenë direkt nga një film. Raportet vërshuan rreth një grupi burrash, të armatosur me çanta dhe shkopinj golfi, duke shkaktuar terror jashtë një prone. Arsyeja e kësaj zhurme në mëngjes herët? Një fermë kanabisi, e fshehur brenda peizazhit periferik, e cila ishte kthyer në një fushë beteje. Mes kaosit ishte Amadeo Cela, 22-vjeç, një i ri larg shtëpisë, i cili shpejt e gjeti veten në prangat e policisë vendase pas një ndjekjeje të shkurtër por të tensionuar me këmbë.

Përfshirja e Çelës në trazirat në fermën e kanabisit, një ngjarje që u zhvillua në errësirën e orëve të para, tashmë e kishte vendosur atë në një udhëkryq, përballë nëntë muajsh pas hekurave.

Por nuk ishte vetëm liria ajo që kërkonte Cela, ai donte ta kthenin në Shqipëri. Gjatë procesit gjyqësor, rezultoi se Cela, i pranishëm ilegalisht në Britaninë e Madhe, shprehu dëshirën e fortë për t’u deportuar përsëri në Shqipëri pasi të kryhej dënimi. Kjo kërkesë, që vjen nga një i ri i ngatërruar në kompleksitetin e sipërmarrjeve të paligjshme dhe çështjeve të emigracionit, nënvizon historitë personale të humbura shpesh mes titujve të krimit dhe dënimit. Lutja e Çelës për dëbim, një kujtim prekës i fytyrave dhe fateve individuale që qëndrojnë pas gjuhës ligjore dhe rezultateve gjyqësore, tani pret vendimin e atyre që kanë pushtetin për ta dhënë atë.

Pas përplasjes së fermës së kanabisit në Telford, mbeten pyetje rreth implikimeve më të gjera të incidenteve të tilla në komunitetet lokale, sfidat e zbatimit të ligjit dhe rendit dhe rrugët që i çojnë individë si Cela të gjejnë veten larg shtëpisë, duke kërkuar shpengim ose arratisje. Ndërsa komuniteti i Calcott, Stirchley, kalon përçarjen, historia e Amadeo Celës shërben si një reflektim mbi kryqëzimet e krimit, dënimit dhe dëshirës njerëzore për shtëpinë.

“Shkaktarja e kësaj ρune është e shoqja”/ Vëllai i PëΙΙumb Metës akuzon bashkëshorten e tij: Nipi i madh është i dhυnshëm, së fυndmi ishte përdorues i…

Zhvarrosja e tij mbrëmjen e 22 shkurtit nga policia pak metra larg banesës ka qenë një moment shokues për Ramazanin, vëllain e Pëllumbit i cili për ditë me radhë ka kërkuar një shenjë të të vëllait të zhdukur.

“Mora vesh që vëllai ishte zhdukur shkova në polici shkova dhe tek familja e tij pyeta. Më thanë nuk dimë gjë. Kjo ishte shumë e dyshimtë, por unë nuk dyshova tek fëmijët dhe tek familja e tij. Në orën 11 të natës së datës 22 erdhi policia dhe e zhvarrosi. Unë vëllain e paskam pasur këtu dhe e kërkoja në vende të tjera”, tha vëllai i viktimës Ramazan Meta.

Sipas të afërmve të Pëllumb Metës pretendimet për dhunë që kanë ngritur bashkëshortja dhe fëmijët e tij pas krimit nuk qëndrojë. Ata kërkojnë thellim të hetimeve dhe ndëshkimin e kujdo që ka ideuar krimin.

“Shkaktarja e kësaj pune është e shoqja. Shteti të bëjë punën dhe të gjejë autoren kryesore. Kush pati mundësi t’i mësojë fëmijët? Fëmijët nuk patën asgjë të keqe nga babai i tyre. I shkolloi dhe i mbajti afër. Çfarë të keqe patën? Mirë që e vranë por pse e groposën që ta zhduknin. Të vinin të më thoshin “O xhaxhi në zënkë e sipër e vramë”, tha ai.

Sipas familjarëve të Pëllumb Metës, bashkëshortja e tij Blerina i ka ushqyer fëmijët gjithmonë me urrejtje ndaj të atit dhe njerëzve të tij. Ajo nuk mbante marrëdhënie të mira me askënd dhe detyronte edhe Pëllumbin të mos u fliste familjarëve megjithëse i kishte fqinj.

Ndërsa për fëmijët ata shprehen se kanë qenë të qetë përveç djalit të madh Hysenit I cili kishte prirje të dhunshme dhe së fundmi ishte përdorues i lëndëve narkotike.

BOTA E ERRËT E TAKSIVE/ Si shoferët e kompanive ‘Blue Taxi’, ‘Lux’, ‘King Taxi’ dhe ‘Smart Taxi’ shesin k.okάinë në Tiranë (Video)

Kokaina në Tiranë po shpërndahet pothuajse haptazi.

Tashmë shpërndarësit kryesorë të kokainës janë kthyer shoferët e taksive të disa prej kompanive që operojnë në Tiranë.

Shoferët e kompanive ‘Blue Taxi’, ‘Lux’, ‘King Taxi’ dhe ‘Smart Taxi’ janë shndërruar në ndërmjetës të trafikut të kokainës, por edhe të prostitucionit, sipas një investigimi të portalit “Zeri”.

Një pjesë e shkëputur nga dokumentari i portalit “Zeri”:

“Për të shkuar në themel të realitetit në këtë rrjet taksish që shërbejnë si korrierë droge dhe sekserë prostitucioni, ZËRI infiltroi një bashkëpunëtor, i cili për 3 muaj ishte klienti ideal i këtij grupi. Shoferë që shesin dhe pinë drogë. Më pas dalin sërish në rrugë për të kapur klientin e radhës dhe për të bërë rrugë të tjera, me një qëllim, të bëjnë para, shumë para.

Bashkëpunëtori nis misionin me një nga shoferët e rrjetit të taksive LUX në kryeqytet, një nga kompanitë kryesore të tregut.

Taksisti jo vetëm që ka dijeni për shitjen e kokainës, por ai tregon sesi rrjeti funksionon ku klientët që duan kokainë mund të marrin edhe punonjëse seksi dhe shkojnë me to në hotele të posaçme që funksionojnë si një trinom. Klienti merr taksinë, kërkon kokainë dhe një femër dhe taksia në këmbim e dërgon në hotelin përkatës dhe i jep drogën. Bashkëpunëtori ynë hipi me të dhe taksisti jo vetëm gjeti dhe ndërmjetësoi shitjen e kokainës por edhe e konsumoi vetë atë.

I infiltruari ynë kërkon më shumë… Po i njëjti taksist, ditën e dytë që bashkëpunëtori e telefonoi, gjëja e parë që flet dhe kërkon është kokaina.

***

Në këtë moment, taksisti porosit kokainën me mesazh te shpërndarësi në zonën e Kasharit dhe më pas e telefonon. I infiltruari dhe taksia shkojnë të marrin drogën. Siç mund të shihni është vetë shoferi i kompanisë LUX taxi që del nga makina e kompanisë me ngut dhe merr drogën për t’ia shitur bashkëpunëtorit. Në këtë moment bëhet edhe shkëmbimi i drogës mes tyre. Taksisti pasi ka konsumuar njëherë kokainën që i shiti bashkëpunëtorit kërkon sërish drogë, ndërsa tregon sesi ka pirë drogë dhe alkool në orarin e punës.

Bashkëpunëtori ynë vijoi aventurën e tij të rrezikshme kësaj here me një nga shoferet vajza të Blue Taxi që tregonte sesi kjo kompani një nga më të rejat në treg operon me makina komplet pa licensë. Ajo edhe mburret sesi makina e palicensuar i bën karshillëk Policisë.

***

Në vijim, bashkëpunëtori ynë vendosi të ritentojë një taksi të kompanisë Blue, për një xhiro nëpër qytet. Aq masiv është fenomeni saqë sapo i infiltruari hap gojën për të kërkuar diçka, përgjigja që merr është “kokainë”.

Menjëherë pa humbur kohë, ky taksist telefonon shokun e tij shpërndarës dhe shkon drejt bazës së tij të drogës që ndodhet mbrapa “Grand” në Astir. Duke mos e patur aspak problem, taksisti i Blue Taxi merr shpërndarësin në makinë dhe negocion pazarin për dozën e kokainës.

Me zbritjen e shpërndarësit, ky taksist tregon sesi funksionon rrjeti kriminal ku ai bën pjesë. Me një përshëndetje të përzemërt, bashkëpunëtori ynë përmbyll investigimin me kompaninë Blue Taxi, duke menduar se tregu i kompanive të tjera do të ishte ndoshta më i sigurt. Por ka mjaftuar një xhiro me 2 nga shoferët e King Taxi për të parë sesi kokaina është një nga shërbimet kryesore ndaj klientelës. I infiltruari hyn në King Taxi dhe pas një prezantimi të shkurtër kërkon nga taksisti i KING, drogë të llojit kokainë.

Me konfirmimin se shpërndarësi po vinte, i infiltruari zbulon se taksisti nuk e kishte këtë herën e parë. Ai ishte garant i cilësisë së kokainës së këtij grupi. Në këtë moment shpërndarësi hyn në makinë dhe kërkon të shkojë ta marrë drogën te shtëpia e tij te Rruga e Elbasanit. Në këtë moment, shpërndarësi bëhet paranojak dhe paralajmëron taksistin që nëse vjen Policia, të dy nuk kanë lidhje me njëri-tjetrin. Në mënyrë të sofistikuar, shpërndarësi mëson taksistin që të hapë krahun dhe nëse vjen policia të pretendojë se ka qenë i ndaluar atje dhe nuk ka lidhje me të.

Shpërndarësi ikën të marrë drogën dhe njësoj si në çdo kompani edhe King shet kokainë dhe nuk pyet për rregullat e vendosura për cigaren.

Në këtë moment shpërndarësi telefonon taksistin për ti thënë se cilësinë e mallit e ka të lartë.

Një tjetër shofer i King Taxi rezulton se ka një bazë ku mund të marrë kokainë. Në 7:30, bashkëpunëtori mori sërish taksistin e King, por ai deklaroi se shpërndarësi nuk ishte i disponueshëm në këtë ditë.

***

Në zonën e ish-Bllokut, bashkëpunëtori ynë mori një Smart Taxi për ti kërkuar të njëjtën gjë si 3 kompanive të tjera. Pasi e ka konfirmuar në telefon, të nesërmen taksisti i Smart njofton se ka gjetur drogën dhe është gati për të bërë shkëmbimin. Një realitet shokues për të cilin duket se institucionet janë shumë larg kontrollit dhe verifikimit.

“Shoqëronte çdo ditë Hγgertën për në shkollë”, fqinjët e kujtojnë Pëllυmb Metën si njeri korrekt e ρυnëtor

Ngjarja e së Premtes së shkuar, padyshim i la të gjithë në shok, për dinamikën dhe llojin e krimit. 3 fëmijë u bënë bashkë për të vrarë babain e tyre, 50 vjeçarin Pëllumb Meta.

Pikëpyetjet janë ende të mëdha, për rolin e secilit në këtë ngjarje, por edhe motivin.

Zakonisht dëgjojmë fjalë të mira për një njeri pas vdekjes, e të tilla janë edhe ato të fqinjëve të viktimës. Në një lidhje direkte për gazetarin Besard Jacaj, korrespondentja e Klan News në Durrës Enkeleda Arapi citoi disa nga deklaratat e tyre.

Një njeri shumë i dhënë pas familjes, punëtor dhe që kishte dhënë kontribut të madh për t’u siguruar jetësen familjarëve. Kështu e kujtojnë ata Pëllumbin.

“Thonë që e shoqëronte çdo ditë vajzën e tij për në shkollë në Durrës dhe më pas nisej për Tiranë me autobusët e linjës. Kishte ndihmuar nga ana financiare të birin që të emigronte në Itali e më pas në Angli. Të paktën fqinjët nuk kanë dëgjuar se ai ishte posesiv ose agresiv në familje dhe kurrsesi nuk kanë parë ndonjë debat në ambientet e jashtme të shtëpisë. Përkundrazi deklarojnë se i kanë parë të shoqërueshëm me njëri-tjetrin në daljet e tyre. Edhe vetë bashkëshortja e Pëllumb Metës jepte leksione të Anglishtes në shtëpi, për persona të interesuar”, raportoi Arapi.

Bazuar në këto fjali të thëna prej njerëzve që e njihnin të ndjerin, na krijohet një panoramë e një familjeje normale e pa konflikte të vazhdueshme. Megjithatë, vrasja e prindit është një akt esktrem që kurrsesi nuk mund të vijë pa një arsye të fortë, e cila sidoqoftë është sërish e pajustifikueshme./tvklan.al

“Hγgerta Meta mori ρërsipër υrasjen e babait të saj, për të shpëtuar υëllezërit nga dënimi i përjetshëm”, Beqiri zbulon detajet e bujshme: Nëse e ka bërë υαjza krimin, mund të dënohet me …

Avokati Idajet Beqiri nëpërmjet një lidhje skype për një emision televiziv me gazetaren Odeta Dume foli për vrasjen e Pëllumb Metës nga 3 fëmijët e tij të cilët u lanë sot në burg.

Beqiri tha se mbetet për t’u zbuluar motivi i vërtetë i vrasjes, duke aluduar se konflikti për fejesën e detyruar të vajzës Hygerta Metaj, nuk është shkak për të shkuar në një ekstrem të tillë.

Sipas avokatit, Hygerta Meta e cila mori sot përsipër vrasjen e babait të saj duke thënë se e kishte kryer ajo krimin, mund ta ketë bërë një gjë të tillë edhe për të shpëtuar vëllezërit e saj sepse këta të fundit mund të dënoheshin me burgim të përjetshëm për një vepër të tillë.

“Nëse e kanë bërë në bashkëpunim, vëllezërve u jepet dënim i përjetshëm ndërsa vajzës jo sepse nuk e kemi ne dënimin e përjetshëm për vajzat dhe gratë. Kjo është një ndër arsyet pse mund ta marrë përsipër vajza krimin pasi dënimi për të mund të jetë më i lehtë. Mund të jetë edhe kjo një arsye pse vajza e ndërmerr këtë veprim për të shpëtuar vëllezërit e saj”- tha avokati.
Avokati tha se ka pasur mënyra të tjera nëpërmjet të cilëve mund të shmangej krimi i rëndë, nëse vërtet shkaku ka qenë fejesa me detyrim e 19 vjeçares.

“Sido të jetë, djemtë janë më të fuqishëm dhe e bëjnë zap babain. Nuk u bënte dot gjë se janë më të fuqishëm. Nuk është ky motivi. Ajo është familje vërtet shumë e dhunshme. Diçka tjetër ka, po të jetë kjo e fejesës nuk është shkak që t’i lehtësojë. Sepse kjo mund të pengohej, i thonin motrës të shkojë të jetojë në qytetin Studenti sepse edhe studionte apo në Itali të strehohej”- u shpreh Beqiri.

Shαntazhohej në TikTok/ 50-υjeçarja në Peshkopi tenton υetëvrasjen, e bija e mitur: U tmerrova!

Në datën 14 shkurt 2023, emisioni investigativ “Fiks Fare” transmetoi denoncimin e një 50-vjeçareje, të cilës i kishin hapur disa faqe denigruese në rrjetin social “Instagram”.

Denoncuesja tha se bashkëjetonte prej 22 vitesh me një person, që më vonë e mësoi se ishte martuar. Ajo tregon se kishte 2 fëmijë nga martesa e parë, ndërkohë që me këtë bashkëjetues kishte edhe një vajzë 10 vjeçe.

“Më kanë hapur disa faqe në ‘Instagram’, por policia nuk po i heton. Kam shkuar disa herë dhe sërish nuk e gjejnë autorin. Unë dyshoj se e ka bërë djali i bashkëjetuesit, i cili është 22 vjeç. Të gjithë e dinë në Peshkopi historinë tonë” tha ajo.

Në atë kohë, Fiksi u interesua te Policia e Dibrës, ku oficeri Ramiz Alia tha se “ka prova për të hetuar këtë çështje”. Ndërkohë, disa ditë më pas, vajza 10-vjeçare e denoncueses, kontakton me redaksinë e Fiksit dhe dërgon një mesazh zanor.

“Përshëndetje. Mami im dje ka tentuar vetëvrasjen. E ka marrë në telefon oficeri dhe i ka thënë se çështja është mbyllur. U tmerrova kur e gjeta. Kemi shkuar në Spitalin e Dibrës dhe më pas në Tiranë. Aktualisht jemi në Tiranë. Kërkoj vetëm si e mbylli çështjen oficeri i policisë” do të deklaronte vajza e mitur.

Pas këtij mesazhi, gazetarët e Fiksit shkojnë dhe e takojmë denoncuesen 50-vjeçare në Spitalin “Nënë Tereza” në Tiranë. Zonja ndodhej në Urgjencë, tek zona e 6-katëshit tekreparti i të Intosikuarëve.

Fillimisht, Fiksi takon fëmijët, vajzën 10-vjeçare që e ka me bashkëjetuesin, e cila denoncoi gjendjen e saj, dhe djalin nga martesa e parë që kishte ardhur nga Italia. Denoncuesja thotë se ka ndërmarrë këtë akt pasi ka komunikuar me OPGj-në Ramiz Alia. Ramizi i ka thënë se hetimet janë mbyllur. Ai i ka shkruar mesazh, por pa i dhënë asnjë dokument.

“Nga dëshpërimi që çështja u mbyll, kalova në depresion dhe piva kokrra. Aktin e ndërmora vetëm se çështja u pushua. Unë kërkoja që edhe pse e dinin se kush ishte personi, sërish e mbyllën hetimet” thotë denoncuesja.

Më tej pohon se në gjendje të rëndë e gjeti vajza e saj. Vajza ka marrë urgjencën dhe më pas denoncuesja shkoi në Spitalin e Dibrës për trajtim. Në urgjencën e këtij spitali ka shkuar edhe Policia e Peshkopisë.

“Shefi i policisë që erdhi në Urgjencë më ka thënë se personi që ka hapur këto profile është shoqëruar dhe brenda policisë i kanë thënë se ‘ta lërë me kaq’” thotë denoncuesja.

Ndërkohë, djali i saj pohon se personat që dyshon se i kanë hapur profilet në Instagram kanë njerëz të afërt në Policinë e Peshkopisë. Madje, këta persona sipas tij, kanë ndërhyrë që çështja të pushohet dhe të mos ndiqet.

Fiks Fare kontaktoi me Policinë dhe Prokurorinë e Peshkopisë. Në atë kohë, OPGj-ja Ramiz Alia tha se tani ka elementë dhe se do e hetonte çështjen. Por, edhe këto prova duket se nuk mjaftuan. Ai i ka dërguar disa mesazhe denoncueses në telefon që i thotë se çështja është mbyllur. Më pas, denoncuesja i ka kërkuar një dokument, por ai i ka bërë bllok dhe i ka fshirë këto mesazhe. Dhe, pikërisht pas kësaj situate, denoncuesja ndërmori këtë veprim.

Fiksi kontaktoi me Policisë e Dibrës për hetimet dhe tentativën e vetëvrasjes së denoncueses. Në përgjigje, policia shkruan se kallëzimi është bërë në datën 9 shkurt 2024, ndërkohë që më datë 13 shkurt rasti është regjistruar në Prokurori. Më datë 16 shkurt, prokuroria ka vendosur mosfillimin e procedimit penal. Në lidhje me formën e njoftimit të qytetares, policia thotë se me autorizim të prokurorit, nga oficeri i çështjes është njoftuar denoncuesja.

Në lidhje me tentativën e vetëvrasjes, policia thotë se më datë 21 shkurt 2024, në orën 15.00 janë njoftuar se në Spitalin Rajonal të Dibrës kishte shkuar për ndihmë mjekësore qytetarja. Dyshohet për shkak të konsumimit të një mbidoze ilaçesh.

Fiksi e pyeti policinë nëse ka nisur ndonjë hetim për “shkaktim vetëvrasje”. Në përgjigje, policia thotë se “janë kryer veprimet e para hetimore dhe vijon puna për të dokumentuar me prova ligjore rrethanat e këtij rasti”.

Fiks Fare siguroi vendimin e mosfillimit të çështjes, të firmosur nga prokurori Urim Kalia. Në datën 16 shkurt, vetëm 3 ditë pas denoncimit të 50 vjeçares, ai ka vendosur mosfillimin e hetimeve. Pra, për vetëm disa orë prokurori vendosi të mos e hetojë, pavarësisht se shkruan se gjykata duhet të vendosë për kërkesën ndaj kompanisë “META”.

Por, pse nuk e kërkoi prokurori në gjykatë këtë kërkesë? Çfarë i kushtonte?

Më pas, prokurori shkuan se “s’ka ndërhyrje në të dhënat kompjuterike”. Sipas tij, ata që kanë hapur nuk kanë ndërhyrë në profilin egzistues të qytetares, por kanë hapur një të ri me fotot e saj. Por, megjithëse prokurori pranon se ka pasur fyerje, sharje, kërcënime dhe denigrim për 50-vjeçaren, sërish ai nuk pranoi t’i hetonte! Prokurori pranon se mund të jetë “fyerje” apo “ndërhyrje në jetën private”. Por këto vepra shkruan ai, duhet të ndiqen në gjykatë nga vetë denoncuesja! Pra, qytetarja duhet ti provojë akuzat ndaj të dyshuarve, duke marrë rolin e prokurorit.

Në këtë vendim, prokurori duket se shfajëson veten, pasi jep vetëm të dhëna teknike dhe citime nenesh të Kodit Penal dhe atij të Procedurës Penale. Mungojnë dëshmitë e personave të dyshuar. Është vetëm kallëzimi i qytetares dhe një kqyrje e telefonit të saj. Përse nuk u pyetën të dyshuarit? Kush ndërhyri që ata të mos jepnin asnjë deklarim? Mungesa e hetimeve nga ana e oficerit të policisë dhe shpejtësia për të pushuar këtë çështje nga prokurori, sollën rëndimin e gjendjes psikologjike të denoncueses.

Grυαja e Pëllumb Metës flet për herë të parë dhe zbυΙon detaje tronditëse: Edhe dritaret i kishte ngjitur, fëmijët ishin…

Blerina Meta, bashkëshortja e të ndjerit Pëllumb Meta që u vra dhe u gropos nga fëmijët e tij, ka rrëfyer për herë të parë për mediat atë çka çoi në ngjarjen tronditëse.

Ajo ka thënë në emisionin “Pa Gjurmë” se Pëllumb Meta ishte agresiv dhe dhunonte si atë dhe fëmijët e tij.

“Unë jam një grua e dhunuar në mënyrë sistematike, për 26 vjet dhunë fizike, psikologjike, verbale, në maksimum. Të gjithë familjes, por unë isha ajo që e kam përjetuar më shumë. Edhe dritaret e katit të dytë nuk hapeshin ndonjëherë, kur erdhi policia i kanë parë dritaret ishin të ngjitura”, u shpreh ajo.

Sipas saj, dhuna psikologjike dhe fizike e bashkëshortit ka qenë e vazhdueshme.

“Dhuna ishte e pranishme, unë kisha gjetur mënyrën time që nuk kundërshtoja asnjëherë. Ai për gjithçka e vendoste vetë, fliste vetë. Unë isha mësuar dhe e kisha pranuar jo se e doja. Nuk e kisha denoncuar vetëm nga frika. Vazhdimisht kërcënimet e tij ishin nga më të ndryshmet”, deklaroi ajo.

E pyetur për fëmijët, Blerina Meta tha se ata kanë qenë nën trysni të vazhdueshme ndoshta edhe në gjendje depresive, prej dhunës së babait të tyre.

“Unë e dija për të humbur se kishte tre ditë që nuk kishte ardhur. Kur ai iku nga shtëpia, sikur shpëtoi nga dhuna, nga terrori. Frika ka hyrë në çdo qelizë të gjakut. Nuk ka asnjë fëmijë që do të vrasë babanë, por kjo do të thotë se fëmijët janë rritur në një trysni frike të madhe, ata kanë qenë në gjendje depresioni, jam mëse e sigurt”, tha Blerina Meta.

Sipas saj, Pëllumb Meta kishte kërcënuar njëherë djalin e madh për shkak se po flinte shumë gjumë.

“Goca m’u duk e tensionuar, mendova se për shkak të mësimeve. Me thikë në fyt ka marrë dhe ia ka vënë çunit të madh, sepse e pa që po flinte pak gjumë, pse fle kaq shumë”, u shpreh ajo.

Ajo hodhi dyshime se bashkëshorti kishte probleme të shëndetit mendor.

“Para disa vitesh u kontrollua, nuk ishte mirë. Ai thoshte jam mirë. Pastaj thoshte do të të therr, do të të pres copa copa dhe do të të hedh në koshin e plehrave. I thoshte pa ndonjë shkak. Më preu tubin e gazit ku unë gatuaja, që të shpërthente, e pashë që diçka po bënte aty por s’më shkonte mendja kurrë”, tha ajo.

Ajo tha se ndarja nga bashkëshorti ishte e paimagjinueshme, pasi ai e kërcënonte se do ta vriste, duke zbuluar gjithashtu se njëri prej djemve i kishte thënë “mami, kjo zgjidhet vetëm me vrasje, jo me ndarje”.

Ήoroskoρi për ditën e sόtme, e martë 27 shkurt 2024

Dashi

Zhvillimet pozitive të ditës do t’iu lejojnë që të përballoni me sukses gjithë nervozizmin e ditëve të lëna pas, sidomos në ballafaqimet me familjen. Gjatë kësaj dite do të arrini të mbyllni marrëveshje të rëndësishme.

Demi

Duhet të jeni gati të ballafaqoheni me disa të papritura aspak të këndshme në vendin e punës. Megjithatë kjo periudhë nervozizmi, nuk duhet t’iu bëjë negativ dhe t’iu dekurajojë, pasi gjithsesi mund të mbështeteni tek një person tek i cili keni besim. Raporti në çift do të jetë mjaft i favorshëm.

Binjakët

Mos u fokusoni maksimalisht vetëm tek puna juaj, pasi mund të humbni nga vëmendja juaj mundësi shumë të mira të cilat do të zgjojnë emocione të forta. Do të rigjeni harmoninë me persona me të cilët jeni grindur së fundmi.

Gaforrja

Merrni më shumë kohë për veten tuaj, pasi kjo është një periudhë e shkëlqyer për të riparë të gjitha prioritetet tuaja në perspektivë ndryshe. Do të ndërmerrni iniciativa profesionale, të cilat i keni menduar prej kohësh. Gjetja e shpirtit tuaj binjak, nuk është diçka e lehtë, për këtë arsye duhet të jeni kurajozë dhe spontanë.

Luani

Mundohuni që të mos nxitoheni, pasi mund të krijohen keqkuptime. Pushoni më shumë dhe shmangni përfshirjen në keqkuptime të ndryshme dhe projekte shumë të mundimshme. Në dashuri, duhet të jeni më të qartë dhe të diskutoni me partnerin/en, për gjërat që ju shqetësojnë.

Virgjëresha

Udhëtimet dhe eksplorimet e vendeve të reja do ju tërheqin shumë, kështu që nisni të planifikoni me vëmendjen që ju duhet, të gjitha spostimet e parashikuara për këtë verë. Gjatë kësaj të marte, duhet vetëm të mundoheni të jeni më të drejtpërdrejtë në marrjen e vendimeve tuaja lidhur me bashkëpunëtorët.

Peshorja

Po kuptoni nxitimthi se kjo është një periudhë e mbushur me ndryshime si në nivelin profesional edhe atë personal. Risitë do ju bëjnë nervoz, por nuk duhet të keni frikë nga transformimet, pasi do të zbuloni anë tuajat, të cilat mendonit se i kishit harruar. Në mbrëmje parashikohen, takime intriguese.

Akrepi

Do të merrni disa sugjerime me vlerë, të cilat do ju lejojnë që të përmirësoni projektet e fundit. Do të ketë rizgjim të dashurisë dhe ngjallje pasioni, duke u rikthyer fuqishëm në lojë.

Shigjetari

Parashikohet një javë e cila do ju shohë më të menduar. Po bëni disa vlerësime, të cilat do ju mundësojnë që t’iu jepni formë tjetër marrëdhënieve ndërpersonale. Në vendin e punës, mos jini shumë autoritar.

Bricjapi

Besojini intuitës dhe hidhuni në projekte të reja, të cilat do ju lejojnë që të nxirrni në pah anën tuaj më krijuese. Idetë tuaja të shkëlqyera do ju mundësojnë përshpejtimin e projekteve tuaja. Dashuria do të jetë mjaft e favorizuar.

Ujori

Do të jeni mjaft të angazhuar në organizmin e një eventi, i cili do mund t’iu lejojë që të bëni njohje të reja dhe mjaft interesante për karrierën tuaj. Nuk përjashtohet mundësia që të takoni një person shumë tërheqës.

Peshqit

Do të ndjeni se duhet ti kërkoni ndjesë një personi me të cilin së fundmi keni qenë shumë të ftohtë dhe të largët. Ky është një moment i cili ju gjen të stresuar dhe të lodhur. Këshillohet që mërzitë dhe ankthin tuaj ta kaloni me familjen ose me personin tuaj të zemrës.

ΡrobΙeme me drejtësinë? Luiz Ejlli ρυblikon VIDEON duke ngarë një makinë ρolicie!

Këngëtari dhe fituesi i “Big Brother VIP 2”, Luiz Ejlli, prej disa ditësh përflitet në media se nuk i ka mbyllur problemet me drejtësinë, por një video e publikuar së fundmi duket se hedh poshtë të gjitha këto.

Luizi thuhet se akuzohet se ka falsifikuar një deklaratë noteriale për të justifikuar paratë e një personi që ishte në hetim, por sot ai ka publikuar një video teksa i jep një makine të Policisë së Shtetit.

Këngëtari ka postuar në ‘Insta story’ në video ku i afrohet një makine në të cilën shkruan, “Policia e Shtetit”, hipën dhe largohet.

Dosja ndaj tij mësohet se ka kaluar për gjykim me datën 26 dhjetor 2022, dhe sipas Kodit Penal ai rrezikon nga 6 muaj deri në 4 vjet burgim.

Lidhur me këto akuza nuk ka ende një reagim zyrtar nga këngëtari për t’i konfirmuar apo hedhur poshtë, dhe mesa duket me videon e sotme ai ka zgjedhur një mënyrë tjetër të kthejë përgjigje.

“Po! E vrava unë, por…”, adoΙeshenti italian ρranon vrasjen e 39-vjeçarit shqiptar Bledar Dedja.  Viktima i Ιidhυr ρrej një viti me 17 vjeçarin.  Provat që e fundosën atë

Mbetet në burg 17-vjeçari që dyshohet se vrau më 20 janar Bledar Dedja, 39-vjeçarin nga Asolo. Ky është vendimi i gjyqtarit hetues të Gjykatës së të Miturve të Venecias, pas një seance që zgjati tre orë dhe marrjes në pyetje.

Djali, një italian nga një familje e shkëlqyer me banim në komunën e Pieve del Grappa, e pranoi faktin, por ka ende shumë pika të paqarta në lidhje me motivin. I hetuar për vrasje me dashje të rëndë me paramendim, i riu, pas përballjes së sotme me hetuesit në ditët në vijim. Ndërkohë, detaje të reja dalin mbi hetimin që çoi në arrestimin dhe që do të kalonte në Prokurorinë e të Miturve rreth dy javë më parë. Sipas asaj që u zbulua, 17-vjeçari ka pasur një takim me viktimën ditën e vrasjes.

Në fakt, pasditen e së shtunës së 20 janarit djali u përgjua nga disa kamera video survejimi në sheshin në Paderno del Grappa, ku me sa duket ndodhej me Bledarin. Më pas të dy largohen së bashku me Mercedesin B-Class të 39-vjeçarit duke u nisur drejt një korije në Via dei Carpini, një zonë e izoluar e njohur si një pikë takimi për çiftet.

Pas vrasjes së kryer me 20 goditje me thikë kuzhine, njëra prej të cilave ka goditur për vdekje Bledar Dedjan, duke i shpuar mushkëritë dhe duke i shkaktuar hemorragjinë, djali mesa duket ka hequr qafe armën, çelësat e makinës së shqiptarit dhe disa veshje që ishin lyer me gjak. Por gjatë sulmit, ai pësoi një plagë me thikë në dorë, një prerje të thellë midis gishtit të madh dhe gishtit tregues.

Pasi u nis në këmbë nga Via Dei Carpini, ai është filmuar nga një videokamerë e dytë teksa i kërkonte autostop një kalimtari vendas (të cilit iu sekuestrua edhe makina për hetim) i cili e ka shoqëruar deri në stacionin e autobusit. Në këtë pikë gjurmët e tij humbasin derisa ai rishfaqet në një dhomë të urgjencës lokale për të trajtuar dorën e tij.

Kornizat që e portretizojnë atë në sheshin në Paderno, detaji i autostopit dhe aksesi në spital ishin elementët e parë që i çuan hetuesit në gjurmët e tij. Por prova përfundimtare dhe vendimtare doli vetëm kur i zhbllokohet celulari i dytë i Bledarit, ai që dyshohet se kishte përdorur për të organizuar “jetën e dytë” pa dijeninë e familjes, të përbërë nga kontakte dhe takime të fshehta seksuale me persona të tjerë.

Madje, në mesazhe janë gjetur gjurmë të qarta kontaktesh mes 17-vjeçarit dhe Dedja-s, duke përfshirë me sa duket mesazhin me të cilin ishte caktuar takimi përfundimtar. Arrestimi i policisë i ndodhur mëngjesin e së premtes së 23 shkurtit u vendos mbi bazën e rrezikut të arratisjes. Kur e morën, prindërit e tij u tronditën dukshëm. “Po, isha unë”, do të kishte pranuar 17-vjeçari, por nuk ka thënë asnjë fjalë për motivin.

Djali kishte rreth një vit që kishte lidhje me Bledar Dedja, të cilin e takoi gjatë një periudhe ndërrimi shkollë-punë në vendin ku punonte 39-vjeçari. Hipoteza është se i riu kishte përfunduar në një rrjet prostitucioni – mes të cilëve edhe të mitur – siç konfirmohet ndër të tjera nga elementët që policia gjeti nga analiza e celularit të viktimës dhe të cilët tashmë janë duke u ekzaminuar nga hetuesit. Ndoshta donte të dilte nga ajo punë dhe Bledari mund ta kishte shantazhuar, duke e kërcënuar se do t’i tregonte gjithçka familjes së tij. Dhe për këtë arsye 17-vjeçari ishte paraqitur në takimin e fundit me thikën me të cilën vendosi të vriste shqiptarin.