Si nuk e ραskemi ‘vënë’ re! Ja gαbimi që kanë bërë me Lekυn që e ρërdorim në çdo mόment

Paraja jonë, leku, për herë të parë u fut në përdorim në vitin 1924, nga mbreti Ahmet Zogu.

Disa burime thonë se emërtimi i tij vjen për nder të Aleksandrit të Madh, mbretit shqiptaro-maqedonas, që ndryshe quhet edhe Leka i Madh ndër shqiptarët, kurse një burim tjetër thotë se emërtimi i tij vjen nga feudali shqiptar i shekullit XV, Lekë Dukagjini.

Dhe leku, paraja jonë, për pak vite mbush 100 vjet, një shekull…. Po, po, një shekull i shkruar gabim dhe askush nuk ka marrë mundimin të korrigjojë e t’i shkruajë saktë numrat te paratë tona

Një shekull që e qarkullojmë nëpër duar, që e kemi pjesë të pandarë dhe të rëndësishme të jetës sonë dhe askush nuk ka bërë përpjekje që, të paktën te prerjet e reja, të rregullohen këto gabime dhe ne të kemi një para dinjitoze.

Këtu nuk po flasim vetëm për mosshkrimin e “ë”-së dhe “ç”-së, sepse këtë mund ta justifikojmë me çështje dhe aftësi teknike, që në ditët e sotme edhe ky korrigjim është shumë i lehtë, por flasim për shkrimin gabim të numërorëve shprehje, si: “Pesë mijë lekë”, “Një mijë lekë”, “Dy mijë lekë”, që shkruhen ndaras, por që në paratë tona e gjejmë: “Pesëmijë lekë”, “Dymijë lekë”, “Njëmijë lekë” etj.

Ja rregulla se si shkruhen numërorët:

Numërori është pjesë e ligjëratës që tregon numra abstraktë ose sasi të caktuara sendesh a njerëzish. Ata janë:1) fjalë të parme (numrat nga 1 deri në 10): një, dy, tre, katër, pesë…2) të përngjitura (11 deri në 19), njëmbëdhjetë, tetëmbëdhjetë, nëntëmbëdhjetë…3) të përbëra (tridhjetë, pesëdhjetë… nëntëdhjetë, njëqind, dyqind etj.)

4) shprehje (njëzet e një…- 29; tridhjetë e një – 39… njëqind e një, një mijë, një mijë e një, pesë mijë, dhjetë mijë, njëqind mijë etj.).Pra, mbani mend, numërorët shprehje shkruhen ndaras. Vetëm kur dalin si mbiemra shkruhen bashkë. (Isha i njëqindedyti në radhë).Le të shpresojmë që leku ynë do të festojë 100-vjetorin e lindjes së tij “i pastër” nga ana drejtshkrimore

“Μίsteri” i shtëpisë së υetme në mes të ishullit, zbυΙohet arsyeja përse është ndërtuar ajo aty

Kjo shtëpi ka bërë shumë persona kuriozë se përse është e vetmja e ndërtuar në një ishull të shkretë.

Ndodhet në një kodër të shtetit të Islandës. Thuhet se gjatë shekujve 18-19 në këtë zonë të shkretuar, kishte shumë banesa.

Por rreth viteve 1930, kur bota avash-avash po ndryshonte, edhe këta banorë synuan zbritjen në qendër në kërkim të një jete më të mirë.


Që atëherë, ishulli u braktis dhe e vetmja shtëpi që mbijetoi ndezi shumë teori.

Një nga këto ishte dhe historia e një miliarderi, i cili donte të strehohej në Elliaey për t’i shpëtuar apokalipsit të zombive.

Të tjerë sugjerojnë se është pronë e një vetmitari fetar.

Por në realitet është diçka mjaft e thjeshtë.

Në fakt është një kabinë roje e ndërtuar nga Shoqata e Gjahtarëve për t’u furnizuar mjaftueshëm me peshqit që enden në ujërat përreth.

ZbυΙohet ngjαrja e rëηdë, si “Rozafa”, gjeηdet e mυrosur një grυa breηda shkallëve prej betοni

Trupi i pajetë një gruaje në Brazil është zbuluar e varrosur brenda shkallëve prej betoni, pasi shefi i ndërtesës ka vënë re një erë të keqe që kutërbonte.

Pasi iu përgjigj ankesës, policia ka gjetur trupin e 25-vjeçares Joice Marie De Gloria Rodrigues, e zhveshur dhe me një bluzë të mbështjellë në qafë.

Një murator 54 vjeç ka pranuar vrasjen, kurse ka dyshime se ai edhe e ka përdhunuar.

Ngjarja ndodhi në Sao Vincente. Viktima, që ishte studente, jetonte me bashkëshortin dhe dy fëmijët.

Ηistori shοkυese, nipi shkon të shohë xhaxhain e υdekυr, në ar kiυol gjen..

Nje nga agjencite e fun eralit, i ka pri shur gj akun te afermeve te nje personi qe kishte nderruar jete dhe eshte detyruar te kërkoje ndj esë për gabimin.

Familja u tro ndit kur gjeti trupin e një të panjohuri të veshur me kostumin e xhaxhait të tyre, në ark ivolin e këtij të fundit.

Ngjarja ka ndodhur në Chattanooga, Tennessee, dhe familja ishte mbledhur për te bere nderimet e fundit per të dashurin e tyre Benjamin Brown Jr.

Por kur nipi i tij Willie Brown iu afrua ark ivolit, ai sht angu, pasi brenda tij ai gjeti një të panjohur, në vend të xhaxhait.

“U thashë, ky nuk është xhaxhai im”, tregoi Willie për mediat lokale.

Ata që ishin rreth tij e kun dërshtuan, duke i thënë se ishte xhaxhi, por shërbimi i fun eralit i kishte vënë make – up ndaj dhe dukej ndryshe.

Por Willie vijoi të insi stonte dhe i tha stafit se xhaxhai i tij nuk i kishte të dyja këmbët.

Kështu stafi vendosi të hapte të gjithë ark ivolin nga ku rezultoi se në f akt burri që ndodhej në të i kishte këmbët, e për pasojë nuk mund të ishte Benjamin Brown Jr.

Ky i fundit rezultoi se ndodhej ende në mo rg dhe u soll në shtëpinë e funeralit 30 minuta më vonë.

E varrosën për së gjaΙΙi, bizηesmeni tregon si arriti të telefononte të vëllanë nën dhê

Një biznesmen rus, i cili u va.rros për së gjalli në Moskë të Rusisë, arriti të telefononte të vëllanë

nga brenda varrit e më pas t’i lutet atij që t’i paguante një borxh të vjetër.

41-vjeçari Khikmet Salaev u tërhoq zvarrë për në varrezat e Lyubertsy dhe u va.rros për së gjalli, por iu lejua që të mbante me vete telefonin.

Ai duhej të paguante një shumë prej 410 mijë paundësh britanikë, siç raportojnë mediat ruse. 

I var.rosur për së gjalli dhe nën dhe, 41-vjeçari arriti të telefononte të afërmit.

Pasi mori telefonatën, vëllai arriti të paguante vetëm 16.430 paund si dhe t’u falte atyre automjetin e tij tip BMW-535 në këmbim të lirimit Khikkmetit

Ηίstorίa nga Korça: E ruajta 8 orë ρoshtë shtëρisë, nuk i b. esoυa sγυe nga ajo që zbυΙoυa

Një vajzë ka shokuar lexuesit me historinë e saj. Vajza që jeton prej vitesh në një vend Perëndimor ka zbuluar tradhëtinë e partnerit me një tjetër mashkull. Historia tronditëse është rrëfyer.


“Vdekshin këta meshkuj që na tradhëtojnë me meshkuj! Jam një vajzë 29-vjeçare nga Korça, kam studiuar dhe punoj në Spanjë.


Kisha 1 vit në lidhje me një djalë vendas këtej. Alamet çuni, si model dhe shumë i edukuar.

E shikoja që diçka nuk shkonte. Por nuk arrija ta kuptoja se çfarë. Ai bënte për mua, por si t’jua them nuk ndjeja atë afeksionin që zakonisht jemi mësuar të marrim në lidhje dashurie.

Edhe kjo parandjenjë nuk më gënjeu jo. Kisha javë që po ruaja lëvizjet që bënte kur ishte me mua.

Por hiq, nuk kapa asgjë. Në telefon fliste veç me meshkuj. Asnjë vajzë nuk po shikoja as në telefon as në rrjete sociale. Një pasdite që e kishim lënë të dilnim bashkë më thotë se ka një punë.

Këtu kisha shansin të bëjë investiguesen. I shkova me makinë poshtë shtëpisë dhe ju betohem e kam pritur për 8 orë derisa doli

me një mashkull. Fillimisht u ndjeva shumë keq që dyshova tek ai, por sapo po mendoja këtë kur fap ata shkëmbejnë një puthjeeeee.

Perëndi si jam ndjerëëëëë! Nejse. Ika prej aty, fika telefonin dhe sot e kësaj dite nuk i kam dhënë shpjegime.

Edhe s’dua t’i jap asnjë shpjegim. Më është neveritur. Sinqerisht kisha ndjenja për të, por më janë zhdukur si me magji kur kam parë atë skenë të qelbur.

Nuk e kuptoj se këtu janë dhe modern, nuk e kuptoj pse rrinte me mua…Nejse i shkoftë mbarë e pikën e hajrit mos e bëfshin. Hasta la vista corazon, siç i thonë këtej!”, shkruan ajo.

Ηera e ρarë që Ιidhet, bie në DΑSΗURl me kυshëririn e saj. Ηίstoria e υαjzës nga Shëngjini

E dashuruar me kushëririn e saj dhe gjithçka e mëson kur është gati për t’u fejuar.

Kjo është historia tronditëse e një adoleshenteje, e cila ka rrëfyer “ShkodraNews” dramën e jetës.

“Ky shtator duhet të ishte muaji i fejesës për mua, por është kthyer në një tmerr që po më mbyt përditë. Jam nga Shëngjini dhe kam qenë përherë një vajzë e urtë.

Sapo kam mbushur 18 vjeçe. Argëtimi i vetëm për mua ka qenë gjithmonë plazhi. Në maj njoha disa shokë e shoqe të reja nga Kosova.

Jam afru shumë me ta. Mes tyre njoha dhe dashurinë time të parë dhe të fundit sa t’kem frymë.

U lidhëm. Ai është 20 vjeç dhe jeton në Kosovë. Mbajtëm lidhje deri në korrik, fundin e tij.

Dhe kemi konsumuar çdo gjë. Unë e humba me të virgjërinë dhe s’jam penduar hiq sepse ne do të ishim bashkë gjithë jetën.

E mori vesh nana e aty ra bomba për mua. Ai është kushëri im i tretë nga mami.

Nuk mund ta pranoj këtë gjë. Sepse ai është djali që çdo vajzë do të ëndërronte të kishte.

Bën humor, është i sjellshëm dhe gjithçka që unë të jem e lumtur. Ne kemi vendosur të ikim nga shtëpia dhe ta jetojmë dashurinë tonë.

Zoti më faltë por tani është shumë vonë për të qenë kushërinj.

Prindërit më kanë thënë nëse dal nga shtëpia më bëjnë të vdekur e do me heqin edhe nga certifikata e familjes.

E vetmja frikë që kam është nëse fëmijët na dalin me probleme”, rrëfen ajo. 

“G. rυan, nënën, tezen dhe…”: 23-vjeçari i tmεrrsh.ëm Ιë sht atzëηë gjγsmën e fisit dhe më pas…

Lë shtatzënë të dashurën e tij, më pas nënën, motrën dhe tezen e saj. Nuk është një barcaletë, por një histori e vërtetë, ajo e Alfios e treguar në

programin “La Bomba” për Radio DeeJay, në Itali. Alfio është një djalë 23-vjeçar kalabrez i bukur, i lidhur me një vajzë 19-vjeçare. 


Kur zbuloi për sht atzëninë e saj nuk u lumturua shumë, kështu që vendosi që të mos bënte më s.. e .k .s me të, për shkak të bll oki m it të psik olog jik që iu krijua për shkak të situ atës.

Kjo bëri që të hapej me nënën e të dashurës, kështu që gruaja e sh qe tës uar nga fakti se mund të tr a dh tont e të bijën, u ofrua për të plotë su ar nevojat e tij s, duke shkuar bashkë në sh trat.

Por ky moment pas io ni u pas ua me një “sur prizë” aspak të këndshme, Alfio zbuloi se edhe vjehrra e tij mbeti shtatzënë.

Kështu në gjendje de .pre./sioni, i riu u ngus hëllua me tezen e të dashurës së tij, deri kur përfunduan në shtrat bashkë… por edhe ajo mbeti shtatzënë.

Alfio tenton të shpëtojë nga kjo situ atë dhe ikën jashtë shtetit në një qendër ngus hël limi, ku takon motrën 17-vjeçare të së dashurës së tij.

Ai fillon të hapet me të, por edhe me adol esh e nten përfu n doi në shtrat, duke e lënë shtatzënë.

Alfio u ar. r.a t is nga Italia, por ajo që mbetet për t’u verifikuar, është nëse të gjitha kanë mbetur sht atzënë realisht, apo ishte thjesht një gjetje për të futur në t el as he të riun.

“Krγem marrëd hëηie që nαtën e ρarë, por më b. ëri atë që s’më shkοi kυrrë në meηdje”

Një djalë i ka rrëfyer psikologes së “The Sun” hallin e madh që e shqetëson. Pas një lidhjeje të shkurtër me kolegen e punës disa vite më të vogël, ajo e braktis krejt papritur.

Më gjerë ai rrëfenE dashur psikologe Deidre, unë kam nevojë për një këshillë.

Para një muaji u lidha me një kolegen time e cila kishte ardhur për praktikë. Unë jam 26 vjeç ndërsa ajo vetëm 17.

Që në fillim që erdhi më pëlqeu shumë dhe e ftova për të ngrenë diçka.

Atë natë ndodhi fiks ashtu siç unë doja… pasi hëngrëm përfunduam duke bërë seks në shtëpinë time.

Por pas një muaji ajo krejt papritur më la. Nuk më përgjigjet më në telefon, nuk më hap më mesazhet dhe në zyrë më flet shumë ftohtë.

Unë jam i dashuruar pas saj dhe nuk e di se si duhet të sillem për ta fituar pas.

Edhe lidhja ime e mëparshme përfundoi në të njëjtën mënyrë, dhe kjo më bën shumë pësimit”.

Përgjigjja e psikologes: Ndoshta ti ushtron shumë presion që në fillim. Herën tjetër kur të njohësh dikë, tento ta njohësh si njeri dhe jepi kohë të të njohë edhe ajo ty. Mos shko direkt tek seksi sepse kështu humb thelbin… marrëdhënien!”.

Emίgrαnti shqiptar υjen nga Anglia dhe i prezaηton famiΙjes të dashυrën, nënës i bien të fίkët pasi…!!

Një djalë shqiptar që jetonte në Angli disa ditë më parë është kthyer në vendlindje për t’i prezantuar familjes të dashurën e tij.

Por, familjarët e tij janë habitur kur e kanë parë nusen e djalit, pasi nuk e dinin se e dashura e tij ishte 20 vite më e madhe se ai.

Siç raporton gazetari i “Aldo Morning Show”, gjatë qëndrimit në Shqipëri djali i ka treguar familjarëve se e dashura e tij 40-vjeç are ishte shta tzënë.

Sapo kanë marrë lajmin nënës së tij i ka rënë të fi kët pasi mendonte se djali e donte vetëm për dokumentet.

“Një djalë është rikthyer nga emig racioni për t’i prezantuar familjes të dashurën e tij angleze.

Mirëpo familjarët nuk e dinin se ajo ishte 20 vite më e madhe se djali. Për një moment ata e kanë pritur mirë,

sepse mendonin se ai e donte vetëm për dokumentet, por pak kohë më vonë kanë marrë vesh se ajo ishte shta tzënë.

Djali është 20 vjeç, ndërsa gruaja është 40.

Ka qenë vetë djali ai që i ka dhënë lajmin familjarëve dhe gjatë kohës që iu ka treguar nënës së tij i ka rënë të fi kët”, tha gazetari.