Ήoroskoρi ditor për sot, e Mërkurë 1 Shkυrt 2023

Dashi

Nëse jeni ne një lidhje sot do futeni ne një etape shume here me te bukur se me pare. Çastet e lumtura do jene me te shumta nga sa mund ta kishit menduar. Beqaret duhet te bëhen gati për ndryshime te mëdha e rrënjësore. Zemra e tyre do rrahe shume fort. Me financat tregohuni sa me vigjilente qe te mundeni dhe mos jepni para te shumta hua sepse kur t’iu nevojiten ju askush nuk do ju ndihmoje.

Demi

Sot duhet te jeni disi me strikte me partnerin tuaj. Mjaft më me tolerance dhe mirëkuptim, por vendosini pikat mbi “i” dhe vendosni limite. Beqaret me shume gjase do fillojnë një lidhje me një koleg pune, me një klient ose me dike me profesion postier. Gjendja e financave do jete shume here me e mire, por kjo nuk do te thotë qe ju te ndërmerrni rreziqe pafund.

Binjaket

Dialogu, bashkëpunimi dhe harmonia do mbizotërojë gjate gjithë kësaj dite ne jetën tuaj ne çift. Nuk do keni asgjë për çfarë te qaheni, përkundrazi do e shfrytëzoni çdo moment ne maksimum. Beqaret duhet te tregohen te kujdesshëm dhe nuk duhet te krijojnë iluzione te kota sepse do lëndohen. Ne planin financiar do jeni me shume fat dhe situata do filloje te përmirësohet ndjeshëm.

Gaforrja

Dite problematike do jete kjo e sotmja për te gjithë juve qe jeni ne një lidhje. Nuk do keni një komunikim aspak te mire me njeri-tjetrin dhe here pas here do debatoni shume ashpër. Beqaret nga ana tjetër do kenë një dite me te ekuilibruar dhe do ndihen mire pranë personave qe do njohin. Ne planin financiar duhet te ecni me llogari sepse ne te kundërt mund te gjendeni ne situata te vështira.

Luani

Te dashuruarit do kenë një dite shume normale dhe pa ndonjë gjë te veçante. E rëndësishme është qe nuk do debatojnë për asgjë dhe ne çdo moment do buzëqeshin. Beqaret do jene me shume fat dhe do e gjejnë personin me te cilin do kalojnë jetën. Buxheti ka për te qene i trazuar dhe vetëm ndihma e te afërmve mund t’iu nxjerre nga problemet dhe vështirësitë.

Virgjeresha

Sido qe te vijnë punët nuk duhet ta teproni me kritikat ndaj partnerit tuaj gjate kësaj dite. Te gjithë gabojnë, por për fat te mire ai qe keni ju ne krah i pranon ato dhe i rregullon menjëherë. Beqaret do kenë takime mbresëlënëse dhe do merren vetëm me ato duke harruar madje edhe punën. Ne planin financiar mund te ketë vështirësi te vogla, por asgjë për t’u alarmuar.

Peshorja

Do i jepni prioritet absolut jetës tuaj ne çift gjate kësaj dite dhe marrëdhënia me partnerin ka për tu bere edhe me e veçante. Mund te mendoni te bëni edhe diçka te veçante sot. Beqaret me mire te tregohen realiste dhe te mos hedhin hapa te nxituara. Sot do ketë vetëm mundësi për njohje. Me financat duhet te jeni diplomate. Me një menaxhim me te mire gjendja do përmirësohet.

Akrepi

Kujdes mos tregoheni te padrejte me partnerin tuaj gjate kësaj dite sepse keni për te pasur probleme shume te mëdha me pas. Ai nuk do e beje asgjë me synim te keq. Beqaret do kenë me shume takime nga sa mendonin dhe jeta do ju ndryshoje shpejt. Ne planin financiar do mbizotërojë qetësia dhe qëndrueshmëria. Do dini gjithmonë sa te shpenzoni e sa te hiqni mënjanë.

Shigjetari

Gjate kësaj dite do jeni me te logjikshëm dhe me te kujdesshëm ju te dashuruarit dhe jeta ne çift ka për te ecur për mrekulli. Beqaret ne asnjë mënyrë nuk duhet te bëjnë sakrifica vetëm për te filluar një lidhje. Me mire le te presin edhe pak kohe sepse shume shpejt do dalin mundësi me te mira. Financat do i menaxhoni me se miri dhe gjendja do jete goxha e mire.

Bricjapi

Ka rrezik qe te dashuruarit te marrin sot disa vendime për te cilat shume shpejt do pendohen. Marrëdhënia me partnerin ka për te qene goxha delikate sepse do teprohet edhe me xhelozinë. Beqaret do jene posesive dhe do i hedhin hapat e pamenduara. Disa do dalin te fituar, por disa mund te bëjnë gabime e te lëndohen. Ne planin financiar do keni fat dhe gjendja ka për te pasur përmirësime.

Ujori

Do jeni shume me te logjikshëm sot ju te dashuruarit dhe do arrini t’i rregulloni edhe problemet e vogla qe ju kishin dale me herët. Mbrëmja ka për te qene me e bukur. Beqaret do marrin guximin t’ia shprehin ndjenjat dikujt qe kane kohe qe e pëlqejnë dhe do marrin aprovime. Me shpenzimet do jeni tej mase te kujdesshëm dhe gjendja do ketë vetëm përmirësime.

Peshqit

Dite shume e qete ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Për fat te mire partneri do i harroje disa gabime qe ju keni bere dhe do mendoje vetëm si ta beje te ardhmen sa me te bukur. Beqaret qe do nisen për një udhëtim do mund te kenë njohje te veçanta. Ne planin financiar nuk keni për te pasur aspak vështirësi sepse deri me sot keni ditur si t’i bëni me kujdes llogarite.

Arbana dhe Zhaklina bëjnë për ‘ujë të ftohtë’ Oltën, ja çfarë ka ndodhur

Analistja e Big Brother VIP, Zhaku, ka kritikuar Oltën dhe Efin për mënyrën se si janë sjellë me njëra-tjetrën. Zhaku i tha Efit se e kupton sjelljen e saj me nerva por nuk është dakord me faktin që ajo thotë se nuk ndryshon dot.

Po ashtu Zhaku iu kthye Oltës për faktin se ajo e akuzoi se donte ta shtynte kur po merrte makeup-in në tualet.

“Ti thua se Efi donte të të shtynte, por në asnjë moment nuk të ka shtyrë.

Ti nëse do të vazhdosh, të manipulosh, gënjesh e inskenosh situata, bëje…” tha Zhaku.

“Po ku të shtyu mi Olta,” këtij mendimi iu bashkua dhe Arbana e cila gjithashtu i bëri thirrje banorëve të mos përdorin “unë di gjëra nga ty jashtë” për lojën.

Të fiksuar pas Luiz Ejllit, një fans bën tatuazh portretin e tij në gjoks

Luiz Ejlli është kthyer në një nga emrat më të pëlqyer për shkak të paraqitjes në Big Brother VIP Albania.

Ai është shndërruar në një fenomen, gjersa vazhdimisht jashtë komentohen batutat dhe lojërat e tij që bën brenda shtëpisë së famshme.

Veç kësaj, ai duket se ka fituar zemrat e të gjithëve dhe ka bërë shumë njerëz për vete.

Së fundmi bëhet e ditur se një fans ka bërë tatuazh në gjoks portretin e këngëtarit shkodran.

“Luiz Luani” – është shkruar poshtë portretit të tij duke iu referuar shprehjes së artistit në BBVA.

I biri flirton me nënën e tre vajzave në BBV2? Alket Islami “vë duart në kokë”!

Një tjetër pikë diskutimi sot në “Ftesë në 5” me Bieta Sulon ishte pëlqimi i mundshëm që Diola dhe Xhonatan kanë ndaj njëri-tjetrit.

Ata janë parë shumë të afërt brenda shtëpisë së Big Brother Vip Albania, ndërsa gjatë një “talent show” nuk ka munguar as një kërcim sensual mes tyre.

Babai i Xhonatanit, Alket Islami ishte i ftuar dhe gjatë momentin që u transmetua inserti “vuri duart në kokë”.

Më tej ai u shpreh se është i hapur për çdo lidhje që Xhoni mund të krijojë aty brenda.

E FUNDIT/ Sulmohet “Air Albania”, dalin detajet e para

Kompania ajrore “Air Albania” ka rënë pre e një sulmi kibernetik nga një grup hakerash të cilët i kanë vensour kusht për të paguar një shumë të konsiderueshme parash, raporton Newsbomb.al.

Sipas ekspertëve të teknologjisë, sulmi është kryer mbrëmjen e 30 janarit dhe është i llojit “data breach” apo cënim i të dhënave me “ransomware”, i realizuar përmes Lockbit.

Ky lloj sulmi konsiston në marrjen “peng” të të dhënave, përmes hakerimit të sistemeve të kompanisë, e cila më pas kërcënohet të paguajë një shumë parash në këmbim të rimarrjes së aksesit apo mospublikitmi të të dhënave.

Edhe në rastin e “Air Albania”, grupi i hakerave të “LockBit” raportohet se i ka kërkuar kompanisë të paguajë një shumë parash, që nuk është bërë publike, deri në datën 14 shkurt si afati i fundit.

Air Albania është një nga 7 kompanitë e sulmuara nga LockBit gjatë javës së kaluar, përfshi edhe stacionin televiziv amerikan PBS, si dhe kompanitë CPL Industries, UK, 8×8 e të tjera.

Kjo nuk është hera e parë që linjat ajrore sulmohen me “ransomware”. Më herët LockBit ka targetuar kompani si Air Portugal, Air Asia dhe Kuwait Airlines.

Ndonëse Shqipëria ka qenë prej muajsh nën sulme të vazhdueshme kibernetike nga grupi i hakerave iranianë, “Homeland Justice”, ky sulm ndaj Air Albania nuk është i lidhur me ta.

LockBit ka targetuar me “ransomware” shpesh sektorin e aviacionit. Ata sulmuan Bangkok Airways, një kompani e madhe ajrore në Tajlandë, në shtator të vitit 2021, firmën izraelite të hapësirës ajrore dhe mbrojtjes EMIT Aviation Consulting në tetor të 2021 dhe Kuwait Airlines në qershor të 2022.

LockBit, i cili renditet i pari në botë për sulmet e llojit ransomware, arrin të bllokojë aksesin në kompjuterat e kompanisë, ndërkohë që vjedh ose fshin të dhënat nëse nuk kryhet në kohë pagesa. Shpesh pagesat kërkohen të kryhen përmes kriptomonedhave për shkak të pamundësisë për të gjurmuar transaksionin.

Pavarësisht se sulmi ndaj Air Albania dhe gjashtë kompanive të tjera ndërkombëtare është raportuar nga ekspertë ndërkombëtarë të sigurisë kibernetike, nga kompania shqiptaro-turke, nuk ka ende asnjë reagim.

Po ashtu, Newsbomb.al mëson se në autoritetet përkatëse nuk është bërë asnjë denoncim për një sulm të tillë. Mesa duket, mbetet për të parë se çfarë do të ndodhë në datën 14 shkurt, që është edhe afati i fundit i vendosur nga hakerat për kryerjen e pagesës.

“Unë ta dhj*s në SURRAT”/ Degjeneron DEBATI mes Luizit dhe Oltës: “E sh*lyme je prej meje” (VIDEO)

Dy banorët e “Big Brother Vip”, Olta Goxhari dhe Luiz Ejlli vijojnë debatet në shtëpi. Pas përplasjes së djeshme mes tyre, duket se këngëtari dhe aktorja nuk do ta lënë me kaq debatin.

Sot, para prime-it dy banorët kanë debatuar ashpër me njëri-tjetrin, madje duke kaluar në ofendime dhe duke përdorur një fjalor vulgar.

Pjesë nga debati:

Olta: Hajde, hajde, hajde na shkly se mezi po presim.

Luizi: E shklyme je prej meje moj, e shklyme!

Olta: Ou? Je në vete? E the dhe këtë?

Luizi: Vazhdo me këto gjëra se s’jam Efi unë, ti e di unë ta dhj** direkt, ta dhj** në surrat unë!

https://youtu.be/l50jpjf94mU

Gruaja fshehu të dashurin në dollap, babë e bir dhunojnë për vdekje 39-vjeçarin

Një baba i ndarë nga gruaja ka gjetur të dashurin e saj të ri të fshehur në dollapin e shtëpisë dhe me ndihmën e të birit e rrahën atë për vdekje, u tha sot në gjyqin e çështjes në Britani.

49 vjeçari Wayne Peckham, dhe i biri Riley Peckham, 23 vjeç, sulmuan 39 vjeçarin Matthew Rodwell, pak pasi ai kishte thirrur numrin e emergjencës 999 për të kërkuar ndihmë.

Zoti Rodwell kishte goditur shumë herë me shkelma e grushte viktimën në shtëpinë e familjes në Norfolk. Në veri të Britanisë, por të dy të akuzuarit mohojnë vrasjen.

Në gjykatën e Norwich u tha se Rodwell kishte qenë në një lidhje me gruan e Wayne pas ndarjes së tyre, dhe ishte në shtëpinë e saj më 23 janar të vitit të shkuar.

Prokurorja Riel Karmy-Jones KC tha se Rodwell ishte i tmerruar se do të zbulohej në shtëpi nga Riley e Wayne prandaj ishte fshehur në një dollap kur ata trokitën në derë rreth orës 20.00 të mbrëmjes.

Gruaja kishte thënë: “Matthew është fshehur në dollapin lart në dhomë dhe telefonoi policinë”.

Prokurori tha se Rodwell kishte shprehur gjatë telefonatës, tmerr për atë që mund t’i ndodhte në duar të babë e bir”.

Në gjykatë u tha se zonja Peckham i kishte hapur derën djalit të saj Riley i cili kishte parë këpucët e Rodwell dhe e kishte gjetur atë të fshehur në dollap dhe kishte thirrur: “Qenka këtu!”

Në këtë moment Wayne Peckham kishte hyrë në shtëpi megjithëse zonja Peckham tentonte ta ndalonte.

Më tej prokurorja Karmy-Jones tha se pasi kishte zbuluar vendin e fshehjes së Rodwell, Riley ishte dëgjuar të thoshte: “Tani do të vdesësh, do të vdesësh!”

Zonja Peckham tha se kishte dëgjuar përleshjen në katin e sipërm dhe kishte tentuar të ndalonte bashkëshortin të ngjitej.

Por Wayne Peckham kishte kaluar pas gruas së tij që bllokonte shkallët, për të arritur në vendin ku i biri Riley po përleshej me Rodwell.

Prokurorja Karmy-Jones said: “Ajo nuk mund të shihte atë që po ndodhte pasi u rrëzua kur i shoqi e shtyu për të kaluar”.

Wayne Peckham kishte goditur me shkelma e grushte Rodwell në trup e në fytyrë, megjithëse zonja Peckham ishte përpjekur ta ndalonte duke u vendosur me trup mes palëve në luftim.

Autopsia tha se rrjedhimisht Rodwell kishte vdekur si rezultat i mbytjes.

Policia që mbërriti në shtëpi në ora 8.05 kishin dëgjuar ulërima nga brenda.

Bashkëshorti i Kerry dhe i biri Riley u ndaluan menjëherë.

Në gjykatë u tha se zonja Peckham kishte nisur të jetonte me Rodwell pasi i kishte dhënë fund lidhjes së trazuar me bashkëshortin, baba i tre fëmijëve të saj, për të cilin thotë se ishte “tepër kontrollues”.

Wayne Peckham e Riley Peckham mohojnë akuzat e vrasjet dhe sulmit fizik në incidentin e rëndë të janarit 2022.

Prokurorja Karmy-Jones tha se dy të akuzuarit kishin vepruar në bashkëpunim për të marrë hak.

Gjyqi vazhdon.

Luizi hedh hapin e madh, tenton të puthë Kiarën (VIDEO)

Luizi dhe Kiara po kalojnë kohë shumë me njëri-tjetrin. Teksa ndodheshinë në dhomën e ndenjes, Luizi I afrohet ta puthë dhe i kërkon të ketë besim.

Luizi: A ke besim te unë?

Kiara: Jo

Luizi: Ki besim te unë.

Kiara: Ik tani se më shkoi gjaku në fund të kokës.

Luizi: A ke besim te unë?

https://www.instagram.com/bigbrotheralb_vip/?utm_source=ig_embed&ig_rid=64ae4904-36b1-4bf4-a247-2593b5dcdeb7&ig_mid=59162226-A44E-4BB9-AA28-1A8CF2986A2F

Kush është ‘i tmerrshmi’ i Tiranës? Kishte blinduar shtëpinë me kamera sρiune

Mbi 150 kamera janë çmontuar në Tiranë në aksionin e koduar “Fijet” që po zhvillohet në të gjithë Shqipërinë. 14 kamera janë çmontuar dhe sekuestruar jashtë banesave e Emiljano Shullazit dhe Pajtim Serjanit në zonën e ish-Parkut të autobusëve. Po ashtu 6 kamera janë sekuestruar në banesën e Elidon Kotorrit në “Ali Dem”, i dënuar më parë për vrasje. Por kush është ai?

Elidon Kotorri ka qenë një personazh i njohur gjatë fundit të viteve ’90 pasi u dënua me 25 vite burg për vrasjen e tre personave dhe plagosjen e një tjetri. Ai u akuzua për vrasjen e trefishtë të Andi Hasanit, Sokol Alushit dhe Gazmend Zenelit si edhe plagosjen e një tjetri. Vrasja ndodhi për hakmarrje pasi i vranë shokun e tij.

Më datë 14 dhjetor 1998, në ambientet e jashtme të klubit sportiv “Partizani” u vra me armë zjarri Elton Zajmi. Për këtë ngjarje, Prokuroria e Tiranës akuzoi Andi Hasanin. 13 muaj më vonë, në një atentat te stacioni i fundit i Tiranës së Re, gjeti vdekjen Andi Hasani, i cili ishte në makinën e tij tip “Volvo”, së bashku me Sokol Alushi, Gazmend Zeneli dhe Gregor Stefani.

Sipas prokurorisë, Kotorri iu vu pas vrasësit të shokut dhe te “Vasil Shanto”, ka qëlluar me armë zjarri kundrejt tyre. Nga të shtënat mbetën të vrarë Andi Hasani, Sokol Alushi, Gazmend Zeneli, ndërsa Gregor Stefani mbeti i plagosur. Po sipas dosjes së dorëzuar nga prokuroria, Kotorri është kthyer me motor në vendngjarje për të mësuar faktin nëse kishte vdekur apo jo Andi Hasani.