Τërmet i fortë me magnitυdë 6.1 ballë, ja epiqendra

Një tërmet i fortë me magnitudë 6.1 ballë i shkalles Rihtet ka’ shkundur’ Iranin jugor.

Të paktën tre persona kanë vdekur si pasojë e tërmetit të fortë që goditi Iranin jugor në orët e para të mëngjesit të sotëm, njoftoi televizioni shtetëror.

“Fatkeqësisht, deri më tani kemi tre të vdekur dhe tetë të plagosur”, tha për televizionin shtetëror iranian Merdad Hassanzadeh, kreu i agjencisë së reagimit emergjent në provincën Khormuzgan.

Mediat iraniane raportuan se tërmeti ishte me magnitudë 6.1 ballë.

Më herët, Qendra Sizmologjike Euro-Mesdhetare (EMSC) vlerësoi se tërmeti ka qenë me magnitudë 6.0 dhe thellësia fokale ishte 10 kilometra.

Pas lekundjes se fuqishme pasuan të paktën pesë pasgoditje, tre prej tyre me magnitudë 4 ballë.

Sipas raportimeve, tërmeti ka “tronditur” edhe Emiratet e Bashkuara Arabe.