Aksίdent trαgjik! Aυtobusi del nga rruga dhe përmbγset, 6 të υdekur dhe 25 të ρΙagosur

Një autobus është aksidentuar ditën e sotme në të lagjes Lüleburgaz në Turqi ku për pasojë kanë vdekur 6 persona mes tyre dhe një fëmijë si dhe 25 të tjerë janë plagosur.

Sipas medias turke Anadolu Agency autobuzi ka dalë nga rruga dhe është përmbysur.

Në vendngjarje kanë mbërritur menjëherë ekipet e emergjencave si dhe Guvernatori i rajonit të Kırklareli Birol Ekici i cili u shpreh se u uron shërim të shpejtë të plagosurve të cilët i vizitoi dhe në spital.

Dëshmitarët shprehen se ndihen të tronditur teksa tregojnë dhe tmerrin që përjetuan në momentin e aksidentit ku disa prej tyre ishin dhe në gjumë në momentin e përplasjes.

“Unë isha duke fjetur. Në momentin e fundit, pashë autobusin që po devijonte dhe u përmbys,” tha ai.

Një tjetër pasagjere e cila kishte dhe probleme shëndetësore pasi ishte shurdh-memece dhe e kishte të vështirë që të kuptonte se çfarë po ndodhte në momentin që nëna e saj e zgjoi që të dilnin nga autobusi. Ajo tregon momentin e frikshëm teksa shprehet e tronditur.

“Unë i vendosa fëmijët në sediljen e pasme. Unë isha përpara. Në atë moment, makina filloi të rrotullohej dhe u përmbys. Pasagjerë të tjerë nxorrën fëmijët nga dritaret”, tha ajo me ndihmën e nënës së saj që kuptohej me gjuhën e shenjave.

Autobusi i aksidentuar është hequr nga rruga me ndihmën e një vinçi dhe policia atje po punon për zbardhjen e rrethanave.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *