February 26, 2024
Lajme

“B οmbα” e Ballkanit gati të shρërthejë, ja rreziku i madh që i kanoset rajonit nga Serbia dhe Rusia

Rritet tensioni kundër liderëve të Bashkimit Evropian: Bosnje-Hercegovinës nuk i është dhënë statusi i vendit kandidat. Në një intervistë për ANSA, politologu dhe eksperti ballkanik i Institutit për Studime Politike Ndërkombëtare (ISPI), Giorgio Fruscione, deklaroi se vonesat në hapjen e negociatave për anëtarësim në BE të Maqedonisë dhe Shqipërisë do të paraqesin një problem të mëtejshëm.

Fruscione shpjegoi se gërryerja e mëtejshme e besueshmërisë së BE-së në Bosnje, e cila me siguri do të ndihet edhe më e braktisur, do të ketë efekte shumë më të këqija për Bashkimin: “Zgjedhjet gjeopolitike gjithmonë kanë pasoja, kjo ishte një ndihmë tjetër për Rusinë”. Sipas politologut, Brukseli ka të paktën tre vjet që tallet me kandidatët, veçanërisht nga Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, pasi ata mbeten të pafuqishëm përballë gjendjes së tyre për shkak të vetos bullgare dhe gjithashtu për shkak të propozimeve për reforma të zgjerimit të presidentit francez Macron.

“Ballkani është braktisur padrejtësisht nga BE. Në nivel lokal, pasoja do të jetë një përshpejtim i lëvizjes autoritare, veçanërisht në Serbi dhe ndikim më i madh nga palët e treta. Për BE-në, pamundësia për të reformuar veten në kuptimin e vërtetë kolegjial ??do ta bëjë gjithnjë e më shumë peng të vetos politike të një vendi të vetëm. Dhe ndoshta do ta shohim në vitet e ardhshme, madje edhe në dëm të kandidatëve të rinj Moldavia dhe Ukraina”, përfundoi Fruscione.

“Ballkani i Hapur”, porta e Rusisë

Teksa sanksionet ekonomike perëndimore po dëmtojnë ekonominë e Rusisë, Kremlini dhe mbështetësit e tij po kërkojnë “çdo cep” për të gjetur juridiksione për t’iu shmangur sanksioneve. Moska duket se i ka vënë sytë në Ballkanin Perëndimor, “i mbytur” prej kohësh nga korrupsioni dhe ndikimi i fortë rus, së fundmi edhe i harruar nga Bashkimi Evropian.

Me një Serbi që bashkëpunon kaq hapur politikisht dhe ekonomikisht me agresorin rus, Ballkani i Hapur rrezikon të bëhet kali i Trojës i Putinit në Ballkanin Perëndimor. Aleksandër Vuçiç e përdori Ballkanin e Hapur si një mundësi shpëtimi në kohë krizash me eksportin e grurit. Pasi Beogradi e bllokoi për disa ditë, Vuçiç u shpreh se në fund “Open Ballkan” shpëtoi krizën e miellit.

Shfrytëzimi i korrupsionit në Ballkanin Perëndimor është thelbësor në përpjekjet e Kremlinit për të kultivuar ndikim në rajon. Ky problem ka filluar dekada më parë. Ndërsa shtetet e ish-jugosllavisë liberalizuan ekonomitë e tyre pas viteve 1990, korrupsioni i acaruar ekspozoi hapje për ndikimin rus. Nën Vladimir Putin, Moska ka përdorur aktorët e korruptuar për të shfrytëzuar çarjet ekonomike, etnike dhe fetare në shoqëritë ballkanike, në mënyrë që ta përdorë atë paqëndrueshmëri për të sfiduar Perëndimin.

Shkëputja perëndimore e ka komplikuar problemin, duke i lejuar Rusisë dhe Kinës të mbushin boshllëkun përmes korrupsionit dhe investimeve në “kurthin e borxhit” në fusha kritike si energjia, nafta, gazi dhe siguria.

Kjo mungesë vëmendje mund të dobësojë përfundimisht ndikimin e sanksioneve perëndimore kundër Rusisë. Serbia dhe Bosnja dhe Hercegovina, ku ndikimi rus është veçanërisht i fortë, kanë refuzuar të sanksionojnë Rusinë.

Mediat serbe raportuan në fillim të prillit se gati 300 persona rusë, duke përfshirë shumë në sektorin e IT, kishin hapur kompani në Serbi që kur Moska pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, duke reflektuar me gjasë një përpjekje për të shmangur sanksionet perëndimore duke riregjistruar firmat ruse në Serbi.

Dhe megjithëse Shqipëria, Mali i Zi dhe të tjerët janë zhvilluar, regjimet e sanksioneve të Rusisë në përputhje me sanksionet e BE-së, ato mund të mos jenë në gjendje ose të mos dëshirojnë t’i zbatojnë ato, por Moska mund të mbizotërojë mbi udhëheqjen e tyre nëpërmjet presionit politik ose korrupsionit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *