Veliaj: Kryeqyteti do të zgjerohet. S’pyesim për gjoba, hidhυ nga ballkoni po deshe, siç po hίdhen

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj foli gjatë mbledhjes së sotme të Këshillit Bashkiak në lidhje me fluksin e ndërtimeve në Tiranë dhe sidomos në qendër të kryeqytetit.

Veliaj tha se ndërtimet do të vijojnë pasi Tiranës i duhet të zgjerohet dhe të ketë punë.

“Ne do të na keni përballë përherë, por gjoba me ne dhe histori makabre, të tilla si e vrau ky apo e vrau ai këtu, në Sukth apo Sri Lanka, nuk funksionojnë”,

tha Veliaj duke shtuar se tani po vinte nga nënshkrimi i një marrëveshjeje me një grup të rendësishëm turistik për kthimin në hotel të njërës prej ndërtimeve të larta në qendër të Tiranës.

“Ua them këtë, për gjobaxhinjtë, se Tirana do të rritet. S’mund të themi duam turistë, por nuk kemi hotele, apo dua arsim profesional, por s’kam vende pune. Do hotele?

Do i ndërtosh. Do arsim profesional? Do i gjesh vendin ku do të punojnë se s’ka se si të ndodhë ndryshe”, tha Veliaj, ndërsa më herët theksoi se askush nuk mund ti verë gjoba Bashkisë së Tiranës.

“Ne te kjo çështja e gjobave (të portaleve sh.r) nuk pyesim. Bëj ç’të duash, hidhu edhe nga ballkoni po deshe, siç po ndodh me këta të lajmeve të rreme dhe shpifjeve.

Te ne funksionon: Më pyet, të përgjigjem, por me gjoba jo. Ua them këtë që të dini se çfarë vjen, nga tani deri në zgjedhje do të keni vetëm gjoba”, tha Veliaj.

U dhυnua për vdekje nga bashkëshorti, babai i Marigona Osmanit: Kur e ρashë υajzën, më mirë të më kishin υrarë

Muhabi Osmani, babai i të ndjerës, Marigona Osmani, ka rrëfyer momentin kur e ka kuptuar se vajza e tij nuk jetonte më.

Osmani, siç raportojnë mediat në Kosovë, ndërsa fliste plot emocion për të bijën, ka thënë se në momentin kur e kishte parë fotografinë e Marigonës, në gjendjen kur kishte ndërruar jetë, “më mirë ta kishin vrarë”.

“Kur ma kanë treguar fotografinë, më mirë të më kishin vrarë aty, por Zoti po ta jepka një fuqi.

Kam shkuar në shtëpi, kam qenë më një shok të punës, në kuzhinë ka qenë duke më pritur bashkëshortja, kanë qenë fëmijët dhe thashë ta tërheq nga fëmijët dhe hymë në dhomën tjetër”.

“Thashë, Valdete mbahu e fort, Marigona ka vdekur. Mos qaj për hir të fëmijëve, qëndro. Nuk i tregova, i thashë aksident”, shtoi ai.

Kur pyetet se a i kishin treguar hetuesit se kush ishte i dyshuari, Osmani thotë se “ata më thanë se këtë punë do ta kryejmë ne, dhe faktikisht e zunë”.

“Unë nuk e di se çfarë e ka shtyrë atë ta bëjë atë vepër. Me çu dorë ashtu”, shtoi ai.

Prokuroria Themelore në Ferizaj, Departamenti i Krimeve të Rënda në vend njoftuan të martën e 28 qershorit se është ngritur aktakuzë kundër të pandehurve Dardan Krivaqa dhe Arbër Sejdiu,

të cilët gjenden në paraburgim nga muaji gusht 2021, lidhur me rastin e vrasjes së Marigona Osmanit. /abcnews.al/

Ηabit Fevziu: Më dυket vetja υαrfanjak, kam takuar një politikan që kishte veshυr rroba 40 mijë euro

TIRANË- Gazetari Blendi Fevziu është shprehur se shumë herë është ndjerë i varfër kur është takuar me politikanë që mbajnë veshur mijëra euro.

Në një intervistë për emisionin “Të peskpozuarit”, Fvziu rrëfeu një takim me një politikan të lartë, që ishte veshur me rroba shumë të shtrenjta, të cilat në total kapnin vlerën e 40 mijë eurove.

Ai shtoi se shpesh ndihet “varfanjak” para politikanëve të tillë, edhe pse ka pagë të lartë.

Pjesë nga biseda:

Ylli Rakipi: Nuk të duket që politikanët shqiptarë janë bërë njerëzit më të pasur të vendit?

Blendi Fevziu: Më bën përshtypje, e kam menduar shpesh. Mënyra se sa shpenzojnë një pjesë e politikanëve është e habitshme. Mjafton të shkosh te dera e parlamentit, të shohësh makinat me të cilat vijnë politikat, çantat që mbajnë, orët që mbajnë.

Una jam një nga njerëzit më të paguar në Shqipëri. Përveç pagës, kam patur të ardhura nga pronat jo të vogla.

Shpeshherë më duket vetja varfanjak para politikës. Shihja një ditë një politikan të rëndësishëm, më thirri në kafe. Kishte një xhaketë 4 mijë euro.

Këpucë që bëjnë 6 mijë e ca euro. I pashë një kravatë 250 euro dhe ora diku te 15 mijë euro, këto i njoha unë.

Ylli Rakipi: Pra një këlluf i futur brenda 40 mijë eurove…

Blendi Fevziu: Ai njeri kishte në trupin e tij mbi 40 mijë euro. Një njeri që paguhet 1 milion e 200 mijë lek (të vjetra) në muaj, si mund të arrijë këtë mirëqenie?

Një nga gjërat që kam llogaritur kur më kërkuan të bëhem ministër, rroga që merrja si gazetar ishte pesë herë më shumë se rroga e ministrit… Politika ka benefitet e veta.

Në një restorant që hyjnë, dikush i ofron diçka.. Ky është bonusi që merr për angazhimin në politik. Por nuk mund të jenë njerëz që e përdorin profesionin vetëm për të fituar. Ka edhe politikanë që nuk e kanë problem lekun. Dashamir Shehi përshembull.

Ηοroskoρi për ditën e sόtme, 12 Korrik 2022

Dashi: Niveli juaj i energjisë do të mbetet i lartë. Çfarëdo që të bëni, do të jeni në gjendje ta bëni atë në gjysmën e kohës që merrni në përgjithësi. Mund të ketë përmirësim të gjendjes financiare. Ju mund të dilni për pazar me gruan tuaj. Do të përfitoni nga ndryshimet që do të ndodhin në vendin tuaj të punës. Do të lini kohë për t’u shoqëruar dhe për të vazhduar me gjërat që ju pëlqen të bëni më shumë. Martesa është një bekim dhe do ta kuptoni.

Demi: Disa persona të kësaj shenje të zodiakut kohët e fundit punojnë jashtë orarit. Biznesmenët që janë jashtë shtëpive për punë, duhet t’i mbajnë paratë e tyre në një vend të sigurtë, pasi ka gjasa për vjedhje. Fëmijët dhe familja janë në fokus për ju. Romanca do të jetë e këndshme. Nuk është një ditë e mirë për të ftuar shefin dhe të moshuarit në shtëpinë tuaj. Prindërit tuaj mund ta bekojnë bashkëshortin tuaj me diçka vërtet të mrekullueshme, e cila përfundimisht do të përmirësojë jetën tuaj martesore.

Binjakët: Një nga ëndrrat tuaja do të realizohet. Por mbani nën kontroll emocionet tuaja pasi lumturia e tepërt mund të shkaktojë disa probleme. Ka mundësi të përmirësohet pozicioni financiar. Mos përdorni fjalë të ashpra pasi mund të lëndojnë ndjenjat e gjyshërve tuaj. Është më mirë të heshtësh. Lërini të ndiejnë se ju kujdeseni për ta. I dashuri juaj do ta ketë të vështirë t’i ndajë ndjenjat e tij/saj hapur para jush, por mos u mërzitni për këtë. Mos jini të hapur ose emocional gjatë takimeve që lidhen me biznesin, kjo mund të dëmtojë lehtësisht reputacionin tuaj. Një i huaj mund të përpiqet të krijojë dallime mes jush dhe partnerit tuaj, ndaj, bëni kujdes.

Gaforrja: Kërkoni këshilla nga anëtarët e moshuar të familjes suaj për kursimet e ardhshme. Do të ndiheni energjikë dhe do të tregoni padurim të jashtëzakonshëm, gjë që do të sjellë rezultate pozitive për ju dhe do të lehtësojë tensionet në shtëpi. Do të nderoheni në vendin e punës për disa nga veprat tuaja të mira. Jepini rëndësi familjes tuaj duke ecur në hap me kohën. Bashkëshorti juaj do t’ju kujtojë fazat e hershme të dashurisë dhe romancës. Kuptoni ndjenjat e të dashurit tuaj. Mbrëmja juaj do të shënohet me emocione të përziera të cilat mund t’ju mbajnë të tensionuar. Megjithatë, nuk ka asgjë për t’u shqetësuar pasi do të keni më shumë gëzim sesa zhgënjimi.

Luani: Mund të hyni në debate me bashkëshortin tuaj për çështje që lidhen me paratë. Ju mund të goditeni nga shpenzimet tuaja të panevojshme dhe stili mbretëror i jetesës. Kohën e lirë duhet ta kaloni duke shijuar shoqërinë e fëmijëve. Për këtë, madje mund t’ju duhet të dilni nga rruga juaj. Projektet e partneritetit do t’ju krijojnë më shumë probleme sesa rezultate pozitive. Do të ndiheni të zemëruar, veçanërisht me veten tuaj, sepse keni lejuar dikë të përfitojë nga ju. Bashkëshorti juaj mund të bëjë një problem për diçka që ai/ajo ka dëgjuar në lagje. Ju duhet të zgjidhni në mënyrë diplomatike problemet që shqetësojnë mendjen tuaj.

Virgjëresha: Biznesmenët ka të ngjarë të marrin përfitime monetare me ndihmën e një shoku të ngushtë. Paratë që do të merrni mund t’ju ndihmojnë të kapërceni disa nga problemet tuaja. Merrni ndihmën e familjes kur ndiheni të vetmuar. Do t’ju shpëtojë nga depresioni. Do t’ju ndihmojë gjithashtu në marrjen e vendimeve të arsyeshme. Bashkëshorti juaj është me të vërtetë engjëlli juaj, të cilin do ta kuptoni. Bashkëpunëtorët dhe vartësit tuaj do të sjellin momente ankthi dhe stresi. Shmangni miqësinë me njerëz që humbasin kohën tuaj të vlefshme.

Peshorja: Shëndeti do të përmirësohet duke ndarë lumturinë me të tjerët. Disa persona të kësaj shenje mund të marrin përfitime financiare përmes fëmijëve të tyre. Punoni në projekte me përfitime afatgjata. Mund të merrni shumë ftesa interesante dhe dhurata të papritura. Vrazhdësia e bashkëshortit tuaj mund t’ju shqetësojë.

Akrepi: Do të shëroheni nga sëmundja. Shmangni njerëzit me temperament të shkurtër. Ndaloni të shpenzoni para në mënyrë të panevojshme. Ndërhyrja e dikujt mund të ndikojë në marrëdhënien tuaj me të dashurin. Ndërveprimi me njerëz të shquar do t’ju japë ide dhe plane të mira. Duhet ta kuptoni veten pak më mirë.

Shigjetari: Mund të shpëtoni nga tensioni. Përqendrohuni në çështjet që lidhen me tokën, pasuritë e paluajtshme ose projekte kulturore. Bashkëshorti do t’ju inkurajojë të lini duhanin. Dikush mund t’ju propozojë. Aftësia juaj për t’i bërë gjërat mirë ju jep njohje. Një pjesëtar i familjes mund të insistojë të kalojë pak kohë me ju. Jeta në çift do jetë e mrekullueshme.

Bricjapi: Duhet të shmangni ngrënien e ushqimit të ekspozuar. Mund të mos keni fat në çështjet monetare. Mund të tërhiqni shumë vëmendje pa bërë shumë. Ju që e doni jetën do të jeni të lumtur. Regjistrimi në programe afatshkurtra mund t’ju ndihmojë të përparoni profesionalisht. Mund të kaloni pak kohë në vetmi. Gjërat mund të duken përrallore në jetën tuaj bashkëshortore.

Ujori: Nuk duhet të vazhdoni të qëndroni në kohë të vështira. Marrëveshjet e pronave mund t’ju sjellin përfitime financiare. Jeta juaj familjare do të jetë e qetë. Jetës suaj të dashurisë mund t’i mungojë romanca. Ju mund të merrni mbështetjen e kolegëve tuaj në zyrë. Jeta juaj bashkëshortore mund të mos jetë mjaft e mrekullueshme.

Peshqit: Nevoja juaj për t’u kujdesur për veten duhet të ketë prioritet. Ju nuk duhet të mbani ndjenjat tuaja prapa. Marrja e vendimeve të nxituara mund t’ju vërë në vështirësi financiare. Personaliteti juaj i largët mund t’ju vërë në qendër të vëmendjes. Mund të ketë një grindje në jetën tuaj bashkëshortore për shkak të ndërhyrjes së njerëzve të tjerë.

Κërcënon mbështetësi i Βerishës: Si Sri Lanka do ta bëjmë edhe në Shqiρëri

Ylli Manjani, mbështetësi kryesor mediatik i Sali Berishës, thotë se Shqipëria do të përfundojë si Sri Lanka.

“Nuk e di ç’këshilla kanë dhënë në Sri Lanka këta laskaret e rilindjes sonë, por në Shqipëri kanë rilindur Suden.

Piramidë e pastër!

Borxhi publik i lartë. Fuqia punëtore në emigrim. Shpenzimet publike tejet të larta. Korrupsioni gjithnjë e më i lartë. Taksat ekstremisht të larta. Çmimet lart e më lart.

Rrogat e ulëta. Puna është gjithnjë e më e vështirë. Të ardhurat nga puna nuk mjaftojnë. Siguria, arsimi, shëndeti gjithnjë e më të pasigurta.

Paratë e informalitetit janë i vetmi burim që mbajnë në këmbë Sude-shtetin. Bëjn kulla e pastrojnë pare.

Ja do bëjnë edhe amnistinë, d.m.th në e hëngërt njeri të depozitojë para në bankat e Sude-Shtetit, do paguajnë edhe këstin e nji viti të borxhit, po pastaj?!

Si Sri Lanka do mbarojë se s’ka llogjikë…”, shkruan ai.

E fυndit/ Po ktheheshin në Shqipëri, familja shqiptare me 5 anëtαrë ρërfshihet në aksident të rëndë

Një familje shqiptare me pesë anëtarë është përfshirë në një aksident të rëndë automobilistik në Lacedonia, pranë Pulias në Itali.

Sipas mediave italiane, makina me të cilën udhëtonte familja shqiptare është përplasur në autostradën A16 Napoli – Canosa, në Km. 115,200 në orën 14:00.

Burrë e grua shqiptarë së bashku me tre fëmijët ishin nisur nga Roma, në drejtim të Barit dhe më pas drejt Shqipërisë.

Gruaja ka marrë plagë të rënda dhe ka mbetur për disa minuta e bllokuar në makinë, deri sa kanë mbërritur forcat e shpëtimit.

Të pestë anëtarët e familjes janë transportuar me helikopter drejt spitalit të Foggia-s.

E brαktisi kur ishte sëmυrë, ρrindi në Tiranë ρërjashton nga pasυria të birin

Një i ri i cili braktisi prindërit gjatë pandemisë u përjashtua prej tyre nga e drejta për të trashëguar një apartament me sipërfaqe 50 m 2 në rrugën “Ali Demi” dhe shkak ishte indiferenca e tij për tu kujdesur për të moshuarit.

Kryefamiljari me inicialet H.K dy muaj përpara se të ndërronte jetë kërkoi një noter të dytë për t’ja lënë banesën gruas dhe një personi që gjate dy viteve të fundit u kujdes për të dy burrë e grua.

Sipas dosjes që TCH disponon ,i biri i çiftit që është djali i vetëm i tyre u paraqit ne 11 tetor 2021 pra gjashtë ditë pasi i ati ndërroi jetë për të çelur dëshminë e trashëgimisë mbasi ishte i bindur se në vitin 2009 e ëma dhe i ati kishin firmosur tek noteri lënien e shtëpisë atij.

Por pavarësisht bindjes së tij kur kërkoi çeljen e trashëgimisë të firmosur në datë 21 tetor 2009 u ballafaqua me një surprizë të hidhur, i ati kishte firmosur një tjetër testament ku e përjashtonte nga e drejta e pronësisë.

Por prokuroria ka përdorur si prova bindëse ndaj djalit denoncues jo vetëm akt ekspertizat që vërtetojnë se firma e të atit nuk ishte e falsifikuar, por gjithashtu edhe dëshminë e nënës e cila ka këmbëngulur se i biri i braktisi gjatë kohës që ata ishin të sëmurë.

Prokuroja Marjola Mërtiri kreu një sërë veprimesh hetimore mbasi i riu insistoi se dokumentet ishin falsifikuar me ndihmën e noterit Redi Sina, dhe se i ati ishte në gjendje të rëndë.

Por një raport i shtatorit të vitit 2021 i firmosur nga dy mjekët, Brikena Allkoja dhe Valbona Hysenbelli tregoi për prokuroren që hetoi çështjen se babai i denoncuesit kishte qenë në gjendje të ndërgjegjshme ditën që kërkoi noterin për të firmosur testamentin përfundimtar duke anuluar të parin.

Me një shtjellim të gjatë të bazuar jo vetëm në ligj por në vullnetin e të ndjerit prokuroria konstaton se nuk ka vepër penale dhe se automatikisht djali denoncues do të mbetet pa shtëpinë e prindërve.

E rëndë! Vdes trag jikisht 5-υjeçari, u helmua nga heΙiumi i tullumbaces

Një djalë pesë vjeçar ka vdekur nga helmimi me helium pasi u përpoq të futej brenda një tullumbace dinosauri me të njëjtën madhësi si ai.

Karlton Noah Donaghey donte të futej brenda tullumbaces për të surprizuar familjen e tij.

Nëna e tij Lisa Donaghey, 43 vjeçe, e gjeti atë në dyshemenë e shtëpisë me tullumbacen me helium mbi kokë dhe qafë.

Fëmijës iu dha ndihma e parë në vendngjarje përpara se të transportohej me helikopter në spital për trajtim urgjent.

Ai kaloi gjashtë ditë në kujdes intensiv përpara se respiratori i tij të fikej më 29 qershor.

Mamaja e tij tha se tullumbacin gjigant ia kishin blerë gjatë pushimeve në një park lojërash pasi ai ishte fëmijë shumë i mirë dhe i sjellshëm.

Trondίtëse në Tiranë/ Bυrri abυzon me stërmbesën 6-vjeçαre, dëshmia e vogëΙushes: Më Ιëpinte aty si akullore

Një vajzë vetëm 6 vjeçe i ka treguar nënës së saj se ishte prekur në mënyrë të neveritshme nga kushëriri që duhet të ishte me të për ta mbajtur pak orë që e ëma ishte në punë.

Ngjarja ka ndodhur në Tiranë, raporton noa.al duke cituar burime nga Policia e Shtetit që nisi një hetim dhe ndaloi burrin e dyshuar, S.X., 60 vjeç.

I dyshuari, ka shkuar në banesën ku jeton stërmbesa 6 vjeçe, pasi e ka lutur mbesa e tij, mamaja e të voglës, që ta mbikëqyrte për pak orë që ishte në punë se nuk kishte me kë ta linte.

Duket se ky ishte rasti ideal për 60 vjeçarin. Teksa qëndronin në shtëpi, ai dyshohet të ketë abuzuar me trupin e zhveshur të të voglës duke kryer vepra të turpshme.

Dyshimet për aktin e shëmtuar erdhën pasi nëna, me të mbërritur në shtëpi, pa se fëmija ishte pa mbathje dhe nisi të krijojë idenë e tmerrshme se daja mund të kishte abuzuar me të voglën e saj.

Vajza 6 vjeçare e marrë në pyetje, ka treguar me naivitetin e moshës se 60 vjeçari e kishte lëpirë si akullore në trup dhe në organin gjenital.

Burimet në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, bëjnë me dije se i dyshuari tashmë në pranga, ka mohuar të ketë abuzuar me të voglën. Por duket se provat dhe dëshmitë ndaj tij janë më të forta se pretendimi.

Djali i υogël në “baxha”, Rrugorja e Tiranës i heq ρatentën babait(VIDEO)

Një shofer është gjobitur me 22 mijë lekë të reja nga Policia Rrugore e Tiranës, pasi kishte nxjerr fëmijën në “baxhanë” e makinës teksa qarkullonte në rrugët e kryeqytetit.

Madje, vetë babai i djalit ishte pa rripë sigurimi dhe patentën nuk e kishte me vete.

“Cilido që nuk përdor rripin e sigurisë dhe sistemet e fiksimit për pasagjerët deri në 12 vjeç, ndëshkohet me masë administrative 5.000 – 15.000 lekë të rinj

dhe pezullim të lejes së drejtimit nga 6 deri 12 muaj”, njofton Policia Rrugore e Tiranës, duke paralajmëruar dhe shoferët e tjerë.

SHIKO VIDEON KËTU

https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpolicia.al%2Fvideos%2F734027894502834%2F&show_text=0&width=560