Sulm me armë ndaj lokalit të shqiptarëve në Bruksel, 2 të vrarë dhe 3 të plagosur

Të shtëna me armë janë regjistruar së fundmi në një lokal në Bruksel.

Bëhet me dije nga mediat e huaja se dy të vrarë dhe 3 të plagosur është bilanci i të shtënave me armë zjarri, teksa siç mësohet lokali ishte me pronarë shqiptarë në Saint-Galles të Brukselit.

Nga ana tjetër bëhet me dije se ngjarja mendohet se lidhet me trafikun e drogës. Sulmi me armë ka ndodhur midis orës 01:00 dhe 02:00 pas mesnate në një kafene në “Rue de l’Argonne”, jo shumë larg Gare du Midi.

Autorët e të shtënave mësohet se kanë qëlluar me kallashnikovë, ndërsa plumbat kanë goditur klientët që ndodheshin në tarracën e lokalit.

Dy persona u vranë dhe tre u plagosën. Njëri nga të plagosurit ndodhet në gjendje të letë, ndërsa dy të tjerët në gjendje më të rëndë.

Sipas një burimi të mirëinformuar, autorët kanë udhëtuar me një skuter. Elementet e para të hetimit do të tregonin se ata kishin në shënjestër kafenenë dhe jo klientë të veçantë. Dy personat e vrarë dyshohet se ishin viktima aksidentale.

Ata janë një burrë dhe një grua. Nuk dihen ende motivet e këtij sulmi, megjithëse ka dyshime se është e lidhur me drogën. Gjithashtu dyshohet se objektiv i atentatit mund të kenë qenë pronarët shqiptarë të kafenesë.

Numri i lartë i viktimave e bën atë një nga atentatet më vdekjeprurëse të viteve të fundit në Bruksel.

Brukseli, dhe veçanërisht distrikti Gare du Midi, ka qenë prej kohësh i rrënuar nga dhuna e lidhur me trafikun e drogës. Në vitin 2023, dhuna e lidhur me drogën la 7 të vdekur, ndërsa 130 persona të tjerë u plagosën rëndë.

Shumë shpesh, ajo përfshin dhunën midis bandave rivale që konkurrojnë për territor për të shitur drogë.