/Ρrag trαgjedie në νendin fqinj! Avioni bën υlje të detyruar mbi një supermarket

Ρrag trαgjedie në νendin fqinj! Avioni bën υlje të detyruar mbi një supermarket

Një prag tragjedie është shmangur në Bolzano të Italisë ku një avion që bëri ulje emergjente ra në parkingun e një qendre tregtare.

Deri më tani raportohet për pesë persona të lënduar lehtë, mes tyre piloti i avionit, pasagjeri dhe tre drejtues mjetesh.

Rezultati mund të ishte shumë më i keq, duke pasur parasysh praninë e dyqaneve të shumta në zonë, të mbushura me njerëz për blerjet e pasdites së së shtunës.

Ultralight me dy ulëse u ngrit disa minuta nga një fushë ajrore në San Genesio, mbi Bolzano, ndërsa ulja u bë pak minuta pas orës 14:30, në një distancë të shkurtër nga aeroporti i kryeqytetit të Tirolit Jugor, ku ishte drejtuar avioni. . Sipas rrëfimeve të disa dëshmitarëve, avioni goditi me krah çatinë e një ndërtese dhe më pas u ul në rrugën hyrëse në zonën e parkimit të supermarketit në via Buozzi, ku goditi një makinë të parkuar dhe dy makina në lëvizje. .

Në krye të aeroplanit ishte një 23-vjeçar nga Tiroli i Jugut, i cili tani do të thirret të shpjegojë dinamikën e fakteve dhe të japë arsyet pse iu desh të bënte uljen emergjente. Menjëherë pas aksidentit, ekipet e shpëtimit dhe policia u sollën në vendngjarje, së bashku me zjarrfikësit e Bolzanos, të cilët gjetën avionin, tashmë të sekuestruar. Shumë shikues arritën më pas në zonë, duke ndërprerë blerjet e tyre për të ndihmuar në rikuperimin e avionëve dhe makinave të rrëzuara.

Incidenti ka ringjallur polemikën për aeroportin e Bolzanos, i konsideruar nga shumë njerëz si i rrezikshëm sepse është shumë afër qytetit. “Duke marrë parasysh se disa dhjetëra metra më tutje është parku argëtues, Interspar, McDonald’s, vetëm një fat i madh shmangu masakrën. Ky aeroport është në një pozicion shumë të rrezikshëm. Ka plane sigurie të paplotësuara, ka zgjedhje politike. që i kanë lejuar të gjitha këto”, ka shkruar në rrjetet sociale kryebashkiaku i Laives, Christian Bianchi.