Ç menduri për të parë Gjermani-Spanjë, biletat kushtojnë deri në 12 mijë euro

Mund të duket disi absurde, por është e vërtetë, një biletë për të parë ndeshjen mes Gjermanisë dhe Spanjës kanë shkuar deri në 12 mijë euro. Për çerekfinalen e “Euro 2024”, e planifikuar të premten në Shtutgart, çmimet kanë shkuar në “stratosferë” për një ndeshje me pritshmëri të madhe, që megjithatë nuk justifikon shifra të tilla.

Gazeta “Bild” flet për këtë , duke iu referuar shitësve me pakicë. Madje flitet për bileta që variojnë nga 6 mijë deri në 12 mijë euro për vende jo shumë të privilegjuara apo larg fushës. Në Gjermani ka një pritje të madhe për ndeshjen për një lloj hakmarrjeje kundër Spanjës.

“Furia e Kuqe”, eliminoi gjermanët si në vitin 2008, ashtu edhe në 2010. Të dyja herë ata fituan turneun, përkatësisht Kampionatin Europian dhe Kupën e Botës. Gjermania nuk e ka mundur Spanjën që nga viti 1988, 36 vite në total. Ka kaluar shumë nga suksesi i fundit, kjo është arsyeja pse sfida kundër Spanjës është kaq e rëndësishme.