E FUNDIT/ ‘Drίdhet’ e gjithë bota! Putin bën gati raketat bërthαmore (VIDEO)

Vladimir Putin ka organizuar një stërvitje bërthamore me raketat e tij ndërkontinentale Yars të nxjerra në rrugë në një pyll në Siberinë perëndimore.

Gama prej 7500 miljesh e raketave do të thotë se ato do të jenë në gjendje të godasin cilindo vend në Evropë.

Testi vjen vetëm disa orë pasi ish-presidenti rus dhe kreu aktual i Këshillit të Sigurimit, Dmitry Medvedev, lëshoi ????kërcënimin bërthamor të Kremlinit, duke paralajmëruar fundin e ‘ekzistencës së njerëzimit’ nëse Moska dënohet për krime lufte.

Një deklaratë nga ministria ruse e mbrojtjes tha sot: “Mbi 100 pjesë të pajisjeve po marrin pjesë në stërvitje.

“Ndërsa kryenin manovrat e tyre, njësitë dhe detashmentet e raketave u shpërndanë në një pyll për t’u fshehur.”

Ata u trajnuan në vrasjen e diversantëve imitues, zbulimin e zonës së nisjes dhe kalimin nëpër zona ‘të kontaminuara’, tha ministria e mbrojtjes.

Putini vuri në gatishmëri forcat e tij bërthamore më herët në luftën me Ukrainën dhe stërvitjet e rregullta vazhdojnë të mbahen.

https://www.dailymail.co.uk/embed/video/2724227.html