Gjendet sfera gjigande në bregdet, askush s’e di çfarë është dhe nga erdhi. Ja çfarë thonë ekspertët

Policia dhe banorët në një qytet bregdetar japonez kanë mbetur të hutuar nga një top i madh hekuri që u gjet në një plazh lokal, ndërsa autoritetet kanë thënë se nuk e kanë idenë se çfarë është.

Sfera, me përmasa rreth 1.5 metra në diametër, u gjet në plazhin Enshu në qytetin Hamamatsu në bregun e Paqësorit të vendit, thanë mediat lokale.

Frika se mund të ishte një bombë u hodhën poshtë pasi ekspertët përdorën teknologjinë me rreze X për të ekzaminuar brendësinë e objektit dhe zbuluan se ai ishte i zbrazët.

Nuk ka as indikacione se ajo ishte e përfshirë në spiunazh nga Koreja e Veriut apo Kina.

Policia filloi të inspektojë topin, i cili ka ngjyrë portokalli-kafe me njolla të errëta ndryshku, pasi një grua vendase e vuri re atë në rërë vetëm disa metra larg bregut, ndërsa ishte jashtë për një shëtitje në fillim të kësaj jave, raportoi Asahi TV.

Oficerët rrethuan zonën dhe thirrën ekspertët e eksplozivëve të veshur me veshje mbrojtëse për të hetuar më tej, por raportet thonë se autoritetet ende nuk e dinë se çfarë është sfera ose nga erdhi.

Fotografitë i janë dërguar forcave japoneze të vetëmbrojtjes dhe rojes bregdetare për ekzaminim të mëtejshëm.

Një vendas që vrapon rregullisht në plazh tha se nuk e kuptonte pse topi ishte kthyer befas në qendër të vëmendjes. ”