Kαncelari Scholz shënjestrohet nga raketat në Izrael, tmerri që përjetoi bashkë me deΙegacioni gjerman në aeroρortin e Tel Aviv

Kancelari gjerman Olaf Scholz, ndodhet në Izrael. Alarmet për raketa u lëshuan disa herë gjatë vizitës atje, përfshirë edhe gjatë nisjes nga Tel Avivi në Kajro.

Kancelari dhe i gjithe delegacioni , pas sirenave, u desh të kargoheshin menjëherë nga avioni.

Atyre u është kërkuar të shtriheshin në tokë në aeroport.

Dy raketa u goditën qartë nga sistemi mbrojtës Iron Dome i Izraelit mbi aeroport.

Kancelari nuk u shtri në asfalt, por vrapoi në një kontejner aty pranë dhe prej andej në një strehë. Pas disa minutash, pasagjerët kanë mundur të kthehen në avion.

Tashmë kishte pasur disa alarme raketash në metropolin izraelit. Prandaj Scholz-it iu desh të shkonte disa herë në një strehë në ambasadën gjermane. Të afërmit e tij thanë se ai duhej të qëndronte aty për disa minuta. Disa shpërthime të shurdhër nga Iron Dome u dëgjuan në qendër të qytetit.

Scholz zbarkoi në Izrael pasditen e sotme për një vizitë solidariteti. Përveç kryeministrit Benjamin Netanyahu, ai u takua me presidentin Izchak Herzog.

Në konferencën për shtyp pas bisedës me Netanyahun, kancelarja paralajmëroi shtetet apo grupet e tjera që të mos ndërhyjnë në luftën mes Izraelit dhe organizatës terroriste palestineze Hamas.

https://twitter.com/sara__si/status/1714363378708148588/mediaViewer?currentTweet=1714363378708148588&currentTweetUser=sara__si

https://twitter.com/robinalexander_?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1714359943715778936%7Ctwgr%5E1ade8b04531a534adb4a8535cc1eedd12415b0d7%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.lajme.al%2Fkancelari-scholz-shenjestrohet-nga-raketat-ne-izrael-tmerri-qe-perjetoi-bashke-me-delegacioni-gjerman-ne-aeroportin-e-tel-aviv%2F

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *