Ndjekje si nëpër filma në Greqi/ Gjatë arratisjes automjeti me targa shqiptare i mbushur me klandestinë shkakton aksident, 7 pasagjerët ikin me vrap

Një aksident është regjistruar ditën e sotme rreht orës 15:00 në Orestiadë të Greqisë.

Mësohet se në aksdient është përfshirë një automjet i një trafikanti i cili transportonte emigrantë klandestinë. Më tej bëhet me dije se mjeti ishte me taga shqiptare.

Sipas njoftimit të RADIO EVROS mjeti po lëvizte me shpejtësi marramendëse nëpër qytet dhe po ndiqej nga policia. Në tentativë për t’i shpëtuar arrestimit, trafikanti është përplasur në rrugën “Konstantinoupoleos”, në afërsi të kthesës së Venizelos, me një mjet kalimtar në të cilin ndodhej drejtuesi dhe një fëmijë i mitur.

Më tej bëhet me dije se personat në mjetin kalimtar nuk kanë pësuar lëndime, por automjeti ka shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale. Pas përplasjes automjeti ka ndalur dhe më pas 7 personat kanë braktisur mjetin dhe janë larguar në këmbë. Për arrestimin e tyre kanë nisur kontrollet. Sipas dëshmitarëve okularë, ecja e mjetit të trafikantit ka qenë e pakontrollueshme, pasi ka qenë me shpejtësi shumë të madhe në qendër të qytetit dhe gjatë rrugës është përplasur disa herë me mjetet që kalonin.