Arrestimi i dy ‘sρiunëve’ në Kosovë, njëri është babai i gazetarit të njohur (EMRI-FOTO)

Dy persona u arrestuan sot në Kosovë, me dyshimin se spiunonin për Agjencinë e Inteligjencës Serbe (BIA).

Ata janë Bedri Shabani dhe Muharrem Qerimi, ndaj të cilëve Prokuroria tashmë i ka lënë në paraburgim për 48-orë.

Prokuroria Speciale konfirmoi operacionin e zhvilluar në bashkëpunim me Agjencisë e Kosovës për Inteligjencë dhe Policinë e Kosovës që rezultoi me arrestimin e dy spiunëve të dyshuar.

Sipas medieve në Kosovë, njëri prejtyre, më konkretisht Bedri Shabani nga Ferizaj, ka punuar më herët në Doganën e Kosovës.

Shabani është babai i gazetarit Zekirja Shabani i cili është pronar i portalit “Fakte plus”, ndërsa deri në vitin e kaluar ishte edhe redaktor në televizionin ATV.

Zekirja Shabani ka qenë mjaft aktiv në fushatën elekorale të Maqedonisë së Veriut, në mbështetje të VLEN’it.

Ai ka përgatitur fushatën zgjedhore për Afrim Gashin i cili u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, transmeton Periskopi.

Lidhur me arrestimin e Bedri Shabanit ka reaguar edhe Dogana e Kosovës, përmes një postimi në Facebook ka bërë të ditur se ai është larguar nga pozita e tij në Doganë në vitin 2004.