December 3, 2023
Lajme

DETAJE nga sulmi: Një person eci më këmbë drejt TCH dhe njoftoi atentatorët, dy prej tyre hapën zjarr…

Detaje të reja kanë në dritë në lidhje me sulmin me armë drejt Top Channel, ku mbeti i vrarë punonjësi i sigurisë, Pal Kola.  Dyshohet se kanë qenë pesë persona që janë përfshir në ngjarjen e rëndë ndaj medies kombëtate.

Sipas “News24” itinerari i lëvizjes së Range Rover, mjeti që u përdor nga atentatorët, kishte ardhur drejt godinës së këtij televizioni nga rruga e Mëzezit, ndërsa thuhet se ka marrë sinjalizim nga një person që mendohet se ka ecur në këmbë pak para ngjarjes rreth godinës.

Mesa duket ky i fundit  ka studiuar terrenin dhe pasi ka parë që rreth orës 12:30 kanë dalë shumë punonjës të televizionit që kanë mbaruar turnin, ka sinjalizuar autorët.

Më pas ai është larguar me mjetin e tij që e kishte parkuar pranë vendngjarjes.Ndërsa në automjetin që kreu sulmin udhëtonin 3 persona, ku 2 prej tyre hapën zjarr në drejtim të godinës së Top Channel dhe më pas u larguan drejt autostradës Tiranë-Durrës ku dogjën mjetin në Golem, Pasi dogjën mjetin, autorët mendohet se kanë udhëtuar drejt Vlorës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *