Fundjava e Pavarësisë kthehet në tmerr në Çikago/ 100 të shtëna me armë, 27 të vdekur

Çikago përjetoi një valë dhune me armë gjatë fundjavës gjatë fundjavës kur festohet edhe 4 Korriku, gjatë së cilës u qëlluan 102 persona, duke përfshirë të paktën 27 njerëz që u qëlluan për vdekje, sipas raporteve të policisë.

Nga 3 korriku në orën 18:00. deri më 7 korrik në orën 6 të mëngjesit, të paktën 100 njerëz u goditën nga të shtënat me armë zjarri dhe 17 prej tyre vdiqën nga plagët e tyre, sipas sistemit të Njoftimeve për Incidentet e mëdha të Policisë së Çikagos. Dy persona të tjerë u qëlluan më vonë më 7 korrik, sipas policisë.

Shifrat e dhunës, ku përfshihen armët gjatë fundjavës së Ditës së Pavarësisë në Çikago këtë vit shënon një rritje prej 27% të të shtënave në raport me vitin e kaluar: Në vitin 2023, Chicago Sun-Times raportoi se të paktën 73 njerëz u qëlluan gjatë fundjavës katër-ditore, duke përfshirë 11 persona, që vdiqën.

Në Shtetet e Bashkuara, statistikat e zbatimit të ligjit dhe studiuesit e pavarur kanë vënë në dukje vazhdimisht muajt e verës si një kohë e rritjes së dhunës me armë, ku 1-7 korriku është një periudhë veçanërisht e dhunshme çdo vit si për të shtënat masive, ashtu edhe për incidentet individuale.

4 korriku shkaktoi më shumë të shtëna masive në SHBA se çdo ditë tjetër kalendarike për afërsisht një dekadë, zbuloi një analizë e CNN e vitit 2023 e të dhënave të të shtënave masive të Arkivit të Dhunës me Armë që nga viti 2014. Dita me të shtënat e dyta ishte e nesërmja – 5 korriku.

Nxehtësia, thonë ekspertët, mund të rrisë shqetësimin dhe agresionin – një katalizator i mundshëm për dhunën në një kohë kur fëmijët janë jashtë shkollës dhe moti më i ngrohtë nxjerr më shumë njerëz jashtë, në një vend me më shumë armë sesa njerëz.https://www.instagram.com/p/C9KNSUrtG7Y/embed/captioned/?cr=1&v=14&wp=990&rd=https%3A%2F%2Fwww.balkanweb.com&rp=%2Ffundjava-e-pavaresise-kthehet-ne-tmerr-ne-chicago-100-te-shtena-me-arme-27-te-vdekur%2F#%7B%22ci%22%3A0%2C%22os%22%3A447%2C%22ls%22%3A224%2C%22le%22%3A328%7D

Të premten, pasi dhjetëra njerëz ishin qëlluar tashmë në Çikago, kryebashkiaku Brandon Johnson lëshoi ​​një deklaratë duke adresuar dhunën.

“Ne jemi të shkatërruar nga dhuna e fundit që e ka lënë qytetin tonë në një gjendje pikëllimi dhe ne shprehim ngushëllimet tona të përzemërta për familjet dhe komunitetet e prekura nga këto ngjarje të fundit,” tha Johnson në deklaratë. “Qyteti i Çikagos është i përkushtuar për të garantuar sigurinë e të gjithë banorëve dhe vizitorëve.”

Qyteti kishte anuluar kohën e pushimit për oficerët e policisë për të “maksimizuar praninë dhe për të siguruar reagimin e shpejtë të incidentit”, po ashtu aktivizoi një qendër ndihme të shërbimeve emergjente për të ofruar mbështetje për njerëzit në komunitet dhe do të zhvillonte një tubim të komunitetit të premten pasdite për të “promovuar lidhjen, mbështetjen dhe shërimin e të lënduarve”, sipas Johnson.

Por përpjekjet nuk i dhanë fund të shtënave. Një nga të vrarët gjatë fundjavës ishte një djalë 8-vjeçar, i cili u qëllua së bashku me dy djem të tjerë, të moshës 5 dhe 8 vjeç, sipas të dhënave në internet të Departamentit të Policisë së Çikagos. Disa 15 deri në 16-vjeçarë ishin gjithashtu mes të qëlluarve gjatë fundjavës, thotë policia.

Në një rast tjetër, tetë persona të moshës 18 deri në 74 vjeç kishin plagë me armë zjarri dhe në një incident të veçantë, shtatë persona të moshës 15 deri në 40 vjeç u qëlluan. Sipas policisë, 40-vjeçari ka ndërruar jetë.

CNN kontaktoi me zyrën e kryetarit dhe policisë së Çikagos për komente dhe informacione shtesë në lidhje me të shtënat e fundjavës. Në përgjithësi, qyteti raportoi 617 vrasje në vitin 2023, megjithëse të dhënat e policisë së Çikagos treguan një rënie prej 13% të vrasjeve atë vit krahasuar me atë të mëparshëm, kur u vranë 709 njerëz.

(d.xh-Balkanweb)