/Zbulohet HARTA e panjohur/ Ja sa ishte Shqipëria në kohën kur qeveriste Skënderbeu

Zbulohet HARTA e panjohur/ Ja sa ishte Shqipëria në kohën kur qeveriste Skënderbeu

Arkitekti i njohur Artan Shkreli së fundmi në rrjetet sociale ka publikuar një hartë që paraqet territoret e Arbërisë në vitin 1452 koha kur në qeverisje të vendit ishte Skëndërbeu.

Po ashtu krahas hartës ai ka treguar se paraqitja e hartës është në kulmin kulmin e rezistencës shqiptare ndaj osmanëve, nga Gjiri i Kotorrit ne Gjirin e Lepantos, dhe zemrën e saj me Skënderbeun.

Siç shihet harta e Shqipërisë aokohe duket më e vogël dhe më çthurur se sa është aktualisht

“Arbëria… në kulmin e rezistencës së saj antiosmane , nga Gjiri i Kotorrit ne Gjirin e Lepantos, dhe zemrën e saj me Skënderbeun.”- shkruan Shkreli.